Cooking classes in Siem Reap Cambodia.

Malvina Dunder Cooking class Cambodia Siem Reap, lekcje gotowania Kambodża, podróż trip

Lekcje gotowania w Siem Reap Kambodża.

What can you do in Siem Reap besides visiting Angkor Wat and the rest of amazing temple complex? Cook something Cambodian!

Do you see on the picture below how I’m having fun and my “master chef” is looking with a serious face at what I’m doing😝

Well, I’m not a good cooking class student and I don’t plan to become one. People complain on my way of chopping all the time, but I still can’t get serious about it. Not my priority.

That time, it was the same. I was chaotic, laughing & stressing out alternately, and finally my master chef told that I’m a danger to myself and took my knife away.

As a result, he prepared everything for me in a second (really! 1 sec!) and I could move on to the best part – eating🤤

I am officially a certified spring roller!📜 Congratulations to me 😉

Cooking classes are a great addition to every journey. Personally, I’m not that excited about it but it was nice to try and I know that many people enjoy it. Later on, you can try that at home and make your meals more interesting.


Lekcje gotowania w Siem Reap Kambodża.

Co można robić w Siem Reap oprócz zwiedzania Angkor Watt i pozostałego niesamowitego kompleksu świątyń? Ugotować coś Kambodżańskiego 🙂

Widzicie jak fisiuję, a mój szef kuchni patrzy się z poważną miną na to, co robię?

No nie jestem najlepszą uczennicą gotowania. Nawet nie planuję być. Wszyscy narzekają na moje krojenie, ale nadal się tym nie przejęłam. Jakoś nie potrafię się tym przejąć. Nie moje ambicje😜

Wtedy też tak było, fisiowałam sobie, śmiałam się i panikowałam, byłam wolna i chaotyczna, aż w końcu mój mistrz uznał, że stanowię dla siebie zagrożenie i zabrał mi nóż.
Nie wytrzymał i przygotował wszystko za mnie w sekundę, a ja mogłam przejść do najlepszego – jedzenia. Tak właśnie wyglądały moje lekcje gotowania w Kambodźy.

Jestem certyfikowanym spring rollerem! Gratulacje dla mnie 😉 

Lekcje gotowania to świetny dodatek do podróży. Osobiście nie jestem wielką fanką, ale fajnie były spróbować i wiem, że wielu osobom sprawia to przyjemność. Później można wypróbować nowe umiejętności w domu i urozmaicić własne menu.

Malvina Dunder with love to planet Earth. Travel adventures & conscoius living. Blog podróżniczy, świadome życie, z miłości do planety Ziemi
Books e-books, Malvina Dunder, książki, ebook

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s