Czy już wiesz jak Gruzja jest super krajem do zwiedzenia? Dowiedz się więcej ciekawostek i pojedź na czaczę, zjeść pyszności, popatrzeć na Stalina (jeśli masz ochotę) ;-)

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Gruzja miasto w skale Vardzia

 

Piękne miejsca i informacje o Gruzji.

Gruzja to kraj z piękną naturą, otoczony górami (Kaukaz na północy) z własnym alfabetem, komunistyczną historią, prawdopodobnie najdłuższą tradycją robienia wina i przepyszną kuchnią. Prawie każdy mówi po Rosyjsku oprócz Gruzińskiego (Angielski nie jest popularny) i słynie ze wspaniałej gościnności.

Jeśli jesz wegańsko lub wegetariańsko, będąc w Gruzji możesz się czuć jak w niebie! Generalnie jedzenie jest bardzo wysokiej jakości. Kraj obfituje w orzechy włoskie, wiele rodzajów zielonych roślinek, persymony / khaki i oczywiście winogrona. Wiele osób ma swoje własne ogrody, które zaopatrują ich w pożywienie lub mają od sąsiada. Takie jedzenie to ma prawdziwy smak i zapach!

Jeśli zdecydujesz się zostać w guest house, zamiast hotelach, to jest wielka szansa, iż trafisz na miłego gospodarza, który ugości cię pysznym i domowym jedzeniem oraz winem.

Większość dróg jest normalna, dobrej jakości, lecz styl jazdy zaliczyłabym do stresujących. Wygląda na to, że większość Gruzińskich kierowców jest bardzo niecierpliwych…  Jeśli wybierasz się w góry, to zapewne będziesz potrzebować samochód z napędem na cztery koła.

Malvina Dunder Gruzja Chiatura

 

Gruzja to państwo z komunistyczną historią, która zostawiła po sobie duży ślad w architekturze. Są miasta duchów i opuszczone fabryki po upadku bloku Sowieckiego. Jednym z takich miejsc jest miasteczko, w których niegdyś znajdowały się sanatoria, obecnie opuszczone, zwane Tskaltubo. W mieście Chiatura można poczuć się jak za starych komunistycznych czasów, zobaczyć wizerunek Stalina i Lenina na ścianie budynku. Można również zaryzykować i wsiąść do starej, zerdzewiałej kolejki linowej, ale odradzam. Wagoniki nieraz nazywane są “latającymi trumnami” i są zdecydowanie niezgodne z jakimikolwiek zasadami BHP 🙂 W mieście Gori można zobaczyć stary, powalony pomnik Stalina, jest to miasto, w którym się urodził. 

W północnej części kraju znajdują się dyskusyjnie autonomiczne regiony Abchazi i Osetii Północnej. MSZ ostrzega przed wyjazdami w te rejony jako, że w 2008 była tam pierwsza wojna XXI wieku. Sytuacja terytorialna i polityczna nieco przypomina mi tą z Krymu i Naddniestrza (oficjalnie Naddniestrzańska Republika Mołdawska).

Malvina Dunder Gruzja Martvili

Przez konflikt zbrojny i interwencję Lecha Kaczyńskiego, większość Gruzinów bardzo lubi Polaków. Od byłego żołnierza słyszałam jego osobiste doświadczenia z tamtego czasu, które były poruszające i pomogły mi zrozumieć to zjawisko. Najpierw byłam do tego sceptyczna, ponieważ myślę, że były prezydent nie konsultował tej decyzji ze mną 😉 a poza tym nie przepadam za większością Polskich polityków. Jednakże jest to ulga, że tak się stało, wojna się zakończyła i ludzie mogli zaznać większego spokoju.

W Gruzji można zobaczyć wiele krówek i świnek na poboczach lub utknąć w korku spowodowanym przez nich…  Jest to najpierw zaskakujące, ale o ile lepsze, że te zwierzęta mogą wieść szczęśliwe życie, poruszać się gdzie chcą i jeśli zdrowe zieleniny, w przeciwieństwie do większości zwierzaków, które żyją ściśnięte, bez możliwości ruchu, bez dostępu do światła i świeżego powietrza.

Można przeczytać, że jest mnóstwo psów bezpańskich i nie są dobrze traktowane. Ja całe szczęście zaobserwowałam tylko dobre traktowanie i dokarmianie ich.

Malvina Dunder Gruzja Vardzia

Kolejną rzeczą jaka wyróżniła się na tle moich wielu podróży jest czystość. Nie było śmieci na poboczach, na wioskach, w miastach, w hotelach i guest housach. Wiele prywatnych domów jest bardzo starych, ale zadbanych, posiadłości wokół domów również. (Oprócz bloków komunistycznych). Można spać spokojnie 🙂

Malvina Dunder Gruzja Uplistsikhe

Gruzja to raczej małe państwo, lecz ma wiele do zaoferowania, np góry i wybrzeże nad Morzem Czarnym. Jedna z najwyższych i najbardziej popularnych szczytów górskich to Kazbegi (5033 m) na granicy kraju z Alania (Północna Osetia). Polecam odwiedzić miasta skalne w miejscowościach Vardzia i Uplistsikhe, które powstało w Epoce Brązu – w około XIII wieku przed naszą erą!

Malvina Dunder Gruzja pilar

z miłością, Malvina

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s