Najlepsze miejsca w Gruzji! To niezwykła część świata, którą warto je odwiedzić!

kolumna Katski pillar Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Gruzja

 

NAJLEPSZE MIEJSCA W GRUZJI

Najwygodniejszym sposobem podróżowania po Gruzji jest wynajem samochodu. Główne drogi są dobre, tylko styl jazdy może być stresujący … Gruzińscy kierowcy są niecierpliwi i wyprzedzają w każdej sytuacji. Przygotuj się na wyprzedzanie, gdy wyprzedzasz inny samochód i zachowaj spokój, gdy wyprzedzają cię również z prawej strony 🙈 (jeśli zastanawiasz się teraz, w Gruzji ruch jest prawostronny). Jeśli chcesz odwiedzić góry, lepiej wynająć samochód 4×4.

Vardzia
Przebyłam ponad 1000 km, aby zobaczyć to miejsce, a kiedy dotarłam była północ, księżyc świecił, dookoła wyły wilki. Czysta magia. Musiałam znaleźć mój pensjonat, który znajdował się około 2 minut od miasta w sklale.

To nie Petra, ale także starożytne miasto zbudowane w skale. Powstało około XIII wieku w celu ochrony ludzi przed atakami Mongołów. Dziś, kiedy przechodzimy główną drogą, widzimy ogromną skałę z rzeźbionymi jaskiniami, ale wtedy wyglądało to inaczej. Główna droga znajdowała się na szczycie góry, a jaskinie były ukryte. Później miało miejsce trzęsienie ziemi, które zniszczyło połowę miasta.

Jak to wyglądało, nie mogę sobie wyobrazić, ponieważ ma 13 pięter i nie jestem pewna, czy to było tak głęboko w ziemi jak kopalnie. Zastanawiam się także, czy w niektórych miejscach mieli spektakularny widok na dolinę. Powinnam była zapytać przewodnika, ale byłam zbyt podekscytowana, a pytania te pojawiły się później. Jeśli wiesz coś więcej, napisz w komentarzach lub napisz do mnie. Jestem ciekawa!

W pobliżu Vardzia znajduje się również podobne (starsze) miejsce, ale nie tak popularne ani spektakularne, zwane Vanis Kvavebi.

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Gruzja miasto w skale Vardzia

 

Uplistsikhe

To także miasto w skale, ale znacznie starsze od Vardzia, z epoki brązu – około XII / XIII wieku pne! Są tam prasy do wina, więc myślę, że Gruzja ma prawo mówić, że wynalazła wino i ma najstarszą tradycję w jego produkcji 😉 To było bardzo ważne miasto w przeszłości, a także schronienie przed obcymi intruzami, dosłownie oznacza zarówno „Forteca pana” i „niebo króla”.

 

Kanion Martvili i Okatse
Piękne kaniony, które można podziwiać spacerując po zawieszonych mostach, niektóre z nich są z prześwitującego, kratkowego metalu! (hahaa wiem, bardzo profesjonalne inżynierskie określenie).

Filar Katskhi
Jest unikalnym wapiennym monolitem. Na szczycie mieszka mnich, który odbudował maluteńki kościół z około VII wieku. Niestety nie można go odwiedzić, ale za to można cieszyć się magiczną atmosferą stojąc na ziemi.

Malvina Dunder Gruzja Filar

 

Chiatura
Stare sowieckie miasto, w którym czas zatrzymał się w 1954 roku 😉 Możesz podziwiać wizerunek Lenina i Stalina i przejechać się straszną, zardzewiałą kolejką linową. Nie polecam tego jednak robić!

Malvina Dunder Gruzja Chiatura wagoniki

 

 

Tibilisi i Kutaisi
Jeśli polecisz do Gruzji, wylądujesz w jednym z tych miast, ale nie mogę powiedzieć nic fascynującego o nich. Po prostu miasta. Jestem większym fanem natury i spędzałam czas w restauracjach, jedząc pyszne Gruzińskie jedzenie.

Kiedy miałam opuścić Kutaisi, mój ukochany poprosił mnie o sprawdzenie nawigacji. Chciał skręcić w prawo, ale nagle krzyknęłam „nie! Jedź w lewo! ”, Więc złamał przepisy ruchu drogowego i skręcił, jak powiedziałem. Wjechaliśmy w bardzo zatłoczony teren, na ulicy było naprawdę tłoczno, była też policja i słyszeliśmy strzelanie… Jestem naiwna i na początku mówiłam sobie „nie, to muszą być fajerwerki… takie specyficzne”, a po chwili jeszcze zdaliśmy sobie sprawę, że to zły kierunek. Powinniśmy byli skręcić w prawo, tak jak On chciał… W ten sposób dzięki mojej umiejętności nawigacyjnej wyprowadziłam nas w centrum protestu. Później nam jeszcze powiedziano i pokazano w wiadomościach, że protest był agresywny. Uciekliśmy na czas, ale ukochany nadal patrzy na mnie podejrzanie. Muszę robić słodką minę jak mój królik Pantera, gdy narozrabia 😉

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Gruzja owoce persymony khaki
Persymona, inaczej owoc khaki jest pyszna! Tradycyjne wyroby i słodycze wykonuje się właśnie z nich oraz orzechów i innych bakalii.

 

Góry

Jest to temat na inny post, ponieważ istnieje kilka różnych regionów górskich, które są piękne i nie tak zatłoczone jak wiele europejskich miejsc.

Jest o wiele więcej ciekawych miejsc i całe zachodnie wybrzeże ze słynnymi Batumi oraz Morzem Czarnym. Gdzie jechać, zależy od twoich preferencji i czasu, ale nie sądzę, że można obrać złą drogę w Gruzji 😀

Malvina Dunder Gruzja
 
z miłością, Malvina

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s