Tanzania to prawdziwy klejnot Afryki! Poznaj ciekawe miejsca, kulturę i specyfikę…

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże safari Afryka

 

 

 

TANZANIA – klejnot Afryki.

Tanzania znana jest głównie z safari, Kilimandżaro, najwyższej góry w Afryce, co czyni ją jedną z siedmiu szczytów Korony Ziemi, kolorowym plemieniem Masajów, hipnotyzującymi fioletowo-niebieskimi kamieniami szlachetnymi zwanymi tanzanitami oraz „hakuna matata”, co jest nie tylko powiedzeniem, ale także stylem życia 😉

Nazwa „Tanzania” została utworzona około 1964 r., Kiedy utworzono związek Tanganiki (na kontynencie) i Zanzibaru (wyspa).

Moja podróż do Tanzanii rozpoczęła się w Dubaju, wcześniej miałam wydrukowany na lotnisku bilet z logo Emirates Airline, więc pojechałam na ich wyłączne lotnisko. Ku zdziwieniu nie mogłam znaleźć żadnych informacji o moim locie i dostałam ataku paniki 😉 Wreszcie pewna pani powiedziała, że ​​to dziwne, ponieważ w ogóle nie mają lotów do Kilimandżaro i zorientowała się, że to musi być ich druga linia lotnicza FlyDubai z drugiego lotniska … Dziwna rzecz, a piszę o tym, abyście wiedzieli, że to się może zdarzyć. Przy okazji ta linia lotnicza zdecydowanie nie przypomina Emirates airlines.

Dubaj wyspa w kształcie palmy Malvina Dunder

 

Najważniejsze to zwolnić po dotarciu na miejsce. Czas tutaj biegnie wolniej, niż jesteśmy przyzwyczajeni 😉 Wszędzie tutaj słyszymy „hakuna mata”, co oznacza nie martw się, nie ma problemu. Przez lata myślałam, że tylko Pumba mówi tak. Lubię to i myślę, że powinniśmy wziąć przykład z tego stylu życia, mniej się martwić i unikać dramatów, ale dostosowanie się do tego wolnego tempa wymaga czasu.

Safari Serengeti Tanzania Afryka Malvina Dunder

 

Jednym z najbardziej popularnych rzeczy jest wędrówka na Kilimandżaro, która trwa około tygodnia dla osób, które nie wiedzą, jak ich ciało zareaguje na dużej wysokości. W wyższych partiach jest mniej tlenu i dostosowanie zajmuje trochę czasu. Kili jest bardzo wysoka (5,895 m), ale nietrudna do zdobycia, dlatego przyjeżdżają tu ludzie z całego świata. Byłam bardzo podekscytowana, gdy dowiedziałam się, że nasz przewodnik na safari jest również przewodnikiem Kilimandżaro przez ponad 20 lat i podzielił się z nami ciekawymi historiami oraz faktami, np.  można spędzić na szczycie maksymalnie 15 minut z powodu tlenu i zimna. Dodał również, że bardzo często pyta ludzi „jak masz na imię” i nie są w stanie odpowiedzieć! Tak właśnie brak tlenu wpływa na ludzkie ciało. Jednym z objawów choroby wysokościowej jest narzekanie. Jeśli siedzisz cały dzień w pomieszczeniu bez obiegu tlenu, to działa to tak samo! Słyszymy milion razy, że dobrze jest wyjść i zaczerpnąć świeżego powietrza, ale nigdy wcześniej nie traktowałam tego tak poważnie🤓

Safari to jedno z najlepszych doświadczeń, jakie kiedykolwiek miałam i polecam je wszystkim. Jeśli chcesz przeczytać więcej o safari, o tym jak prawie zginęłam pożarta przez hieny w namiocie itd., kliknij tutaj.

Malvina Dunder safari Afryka Tanzania Serengeti

 

Masajowie to koczownicy znani z wyjątkowej kultury i wyglądu. Przez lata uważani za najskuteczniejszych łowców i wojowników, którzy obecnie pokazują swoją siłę, skacząc jak najwyżej i są w tym naprawdę dobrzy. Noszą kolorowe ubrania i rungu, czyli drewniany kij. Masajskie kobiety golą głowy i noszą biżuterię wykonaną z milionów kolorowych koralików. Zauważyłam, że niektóre z nich mają ozdobne blizny na ciałe i twarzy, a także wielkie kolczyki. Kobiety zwykle noszą na głowach rzeczy i czasem chodzą kilometrami po wodę. Powiedziano mi, że gdybym spróbowała wody, którą piją, prawdopodobnie zachorowałabym lub gorzej, ale oni są zdrowi. Wierzą, że zakopywanie martwych ludzi w ziemi zatruwa ją, więc zamiast tego ich tradycją jest pozostawianie zwłoki padlinożercom. Są jedynymi ludźmi, którzy mogą mieszkać w niektórych parkach narodowych.

W tej kulturze istnieją dwa wskaźniki bogactwa: liczba dzieci i bydło. Próbowałam napisać to w ładniejszy sposób, ale tak to jest😅 
Odwiedziłam wioskę, w której mężczyzna miał około 30 żon, 80 dzieci i 320 wnuków … Tak, te liczby są poprawne. W takim tradycyjnym miejscu mężczyzna mieszka w chacie pośrodku, a jego żony wokół niej, w osobnych chatach. Jest też płot okalający teren przed dzikimi zwierzętami, więc bardziej przypomina to wioskę, niż zwykłe gospodarstwo domowe.
Zrobiłam quiz na moim Instagramie, pytając o ten temat, a większość ludzi wybrała odpowiedź „wystarczy mi jedna żona”, a 33% „jestem zazdrosny” 😉

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Zanzibar Masaj plaża

Najważniejsze słowa w języku suahili / kiswahili:
Jumbo – Cześć
Hakuna matata – nie martw się / nie ma problemu
Pole Pole – wolno
Rafiki – przyjaciel
Habari yako – jak się masz?
Nzuri – dobrze
Sawa Sawa – ok
Asante (sana) – dziękuję (bardzo)
Kwaheri – do widzenia

Kiedy patrzyłam na mapę, myślałam, że Dar es Salaam brzmi tak egzotycznie i podróż tam musi być świetnym doświadczeniem … NIE mogłam się bardziej mylić. To suche, zatłoczone miasto z wieloma drogimi hotelami, które nie są dobrej jakości. To było tylko moje miasto tranzytowe, ale słyszałam od innych podróżników, że nie ma tam wiele do robienia. Moja rada: nie marnuj tam swojego czasu. Tanzania jest ogromna i niesamowita, jest mnóstwo o wiele lepszych miejsc.

Arushą jest tak samo, to tylko najbliższe duże miasto wypadowe do wszystkich parków safari.

Zanzibar to mała wyspa w pobliżu kontynentu, do której można dotrzeć promem lub małym samolotem, gdzie można usiąść obok pilota! (Jeśli kupisz bilet w pierwszym rzędzie). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o słynnej turkusowej wodzie i rzeźbionych drzwiach Zanzibaru, przeczytaj w osobnym poście.

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Zanzibar plaża muszle
 
z miłością, Malvina

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s