W erze "hejtu" i krytyki trzeba wiedzieć co robić, aby przetrwać bez uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Nabierz umiejętność profesjonalnego "olewania" ;-)

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże góry Tatry zima Sarnia Skała

CO ZROBIĆ Z “HEJTEM” W INTERNECIE?

Żyjemy w erze krytyki, czyli tzw. “hejtu” nienawiści w Internecie, gdzie mało kto bierze odpowiedzialność za swoje słowa, za to wiele osób poświęca swój czas, energię i uwagę na rzeczy, których nie lubi. Dziwne, prawda? Dla mnie przynajmiej, bardzo! Uważam, że rzeczy i osoby na niskim poziomie, których mnie się nie podobają – nie zasługują na moją uwagę, a tym bardziej na odrobinę wysiłku w postaci napisania komentarza. 
 
Gdyby spojrzeć z perspektywy historii ludzkości, to możemy zauważyć, że np. Egipcjanie zostawili po sobie niezwykle zaawansowane budowle, Grecy filozofię, ciekawą mitologię, po Oświeceniu również zostawiono wiele znaczących osiągnięć, a co z nami? Zostaniemy kiedyś określeni erą \”hejtu\” i konsumpcjonizmu, który wyniszczył planetę? Ale, kogo to obchodzi…

Zastanawialiście się kiedyś co robić z negatywnymi komentarzami w Social Media (SoMe)? Prowadzicie swój profil i macie dylemat co zrobić gdy ktoś zostawia wam dziwną wiadomość lub komentarz?

Ja kiedyś miałam, ale szybko zdałam sobie sprawę z tego, że to jest moje miejsce, ja je tworzę, ja nim rozporządzam, ja jestem odpowiedzialna za nie i decyduję o jakości, więc jeśli pojawia się na nim coś, co nie jest zgodne z moimi wartościami, to je usuwam.

Wiem, że wielu z nas boryka się z tym zjawiskiem tak zwanego “hejtu” w internecie. Może tworzysz i promujesz piękne makijaże, lubisz fotografię, tworzysz swoją sztukę i swój świat lub prowadzisz Instagram swojego królika, a tu pojawia się nieprzyjemny komentarz, który wkrada się jak toksyna do umysłu. To jest moment, aby się zatrzymać i świadomie go usunąć z sieci i własnych myśli. Nawet jeśli taki komentarz ma ziarno prawdy, to można go przekazać w sposób motywujący, a nie dołujący. Właśnie ten sposób w jaki wiadomość jest przekazana, świadczy o nadawcy, nie o Tobie. Każdy ma przycisk “unfollow” i może z niego korzystać wg upodobań. Naprawdę nie warto tracić czasu na obserwowanie rzeczy i osób, których się nie lubi. Jeśli ocenianie i krytyka to czyiś wybór, my nie musimy mieć z tym nic wspólnego i nie poświęcać temu nawet minuty. 

Ja również byłam skrytykowana niezliczoną ilość razy, ale mam bardzo długie doświadczenie w tym temacie, więc spływa to ze mnie jak po kaczce. Uwaga, praktyka czyni mistrza! Jestem osobą wrażliwą i bywa to dla mnie nieprzyjemne w pierwszym odczuciu, w końcu jestem człowiekiem, ale świadomie podejmuję decyzję usuwania takich toksyn ze swojego świata. Oczywiście, że czasem można czuć się niesprawiedliwie potraktowanym, dotkniętym, mieć chęć udowodnienia, że wcale tak nie jest i wskazania jak zachowuje się osoba, która krytykuje choć nie jest ideałem… tylko właściwie po co? Emocje opadną i dojdziemy do wniosku, że to nie jest tego warte, że to działa jak sieć i jeśli damy się w nią złapać, to nas ściągnie do poziomu nadawcy.

Umiejętność profesjonalnego “olewania” jest bardzo korzystna w tych czasach i warto nad nią pracować do osiągnięcia mistrzostwa 🙂 Bo jeśli jesteś sobą, robisz co do ciebie należy, jak potrafisz najlepiej na ten moment, to nic innego nie ma znaczenia

Niektórzy są na to mniej, a niektórzy bardziej odporni, lecz każdy powinien ćwiczyć radzenie sobie z tym i odwracanie na swoją korzyć, np traktować to jako okazję do praktyki i podwyższenia wartości siebie. Za każdym razem gdy poczujemy się dotknięci krytyką, możemy sobie powtórzyć pozytywną afirmację na swój temat, czyli jakieś miłe i budujące zdanie, które do nas przemawia lub zwyczajnie powiedzieć do siebie własnymi słowami “kocham tę część siebie, która się tym wszystkim przejęła. Wiem, że to mój umysł chce mi pomóc i mnie obronić, ale jestem silna, mądra, dorosła i odpuszczam to”. 

Jeśli czegoś nie lubisz, zabierz temu jedyną moc – swoją uwagę.
Więcej w poście “Potęga uwagi”.

 
z miłością, Malvina

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s