Wypożyczanie samochodu – porady i ostrzeżenia oparte na doświadczeniu. W niektórych krajach jest niebezpieczne, ale powiem Ci dlaczego to może być plus

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Jordania Morze Martwe
 

WYPOŻYCZANIE SAMOCHODU – CO ZROBIĆ, BY MIEĆ DOBRE DOŚWIADCZENIE?

Prowadzenie samochodu w pewnych krajach jest nazwijmy to specyficzne 😉 

Wielokrotnie byłam ostrzegana przed jazdą w jakimś obcym kraju, ponieważ nie przestrzega się tak przepisów ruchu drogowego jak w Europie, lecz są tego również plusy. 

Jeśli nie  jesteś najlepszym kierowcą, tak jak ja i zdarza ci się robić dziwne rzeczy na ulicy, to masz przewagę, ponieważ nikt specjalnie nie zwróci na ciebie uwagi. Dziwne rzeczy są na porządku dziennym i ujdziesz w tłumie. Spada więc z ciebie spora presja 🙂 

Oczywiście łączy się to również z tym, że trzeba mieć szybki refleks i oczy dookoła głowy, aby zareagować, gdy inne samochody poruszają się w zaskakujący sposób.

Myślę, że widziałam już naprawdę wiele, np. Mnóstwo osób w oraz na małym samochodzie (plus zwierzęta i ogromne ładunki), nagłe zmiany pasów i kierunków, wyprzedzanie na trzeciego oraz w tunelach, szybką jazdę przy urwiskach i wiele innych.

Mimo to i tak uważam, że prowadzenie samochodu w obcym kraju to kolejna przygoda… A co więcej świetny sposób, aby odkrywać nowe miejsca, jeździć gdzie i kiedy masz ochotę, poczuć się jak mieszkaniec danego miejsca. Oczywiście nie jest to dobry pomysł, jeśli nie czujesz się bezpiecznie za kierownicą.

Porady o wypożyczaniu samochodu:

  • zazwyczaj dokonuję tego przez stronę rentalcars.com, która jest pewnie najbardziej znana na świecie, więc może przez to najbezpieczniejsza. W niektórych malutkich i odległych miejscach nie można znaleźć tam ofert, więc trzeba posłużyć się innymi stronami, ale zazwyczaj nie jest to problem. Warto zawsze zajrzeć na trip advisor.
  • Jeśli chodzi o cenę, to jak z wieloma rzeczami, najtańsza opcja niekoniecznie jest dobra. Może się po prostu zakończyć dużo drożej niż zakładamy, a po co nam stres przez to.
  • Sprawdź opinie na stronie przez, którą wypożyczasz lub “pilot”, choćby kilka ostatnich, z których można się wiele dowiedzieć. Pewnego razu tego nie zrobiłam i ten błąd kosztował 1000 zł. Zszokowana po ściągnięciu kwoty z karty za “rysę” jakiej nie było, gdy oddawałam samochód, weszłam na opinie i zobaczyłam, że wygląda to na stałą procedurę kilku wypożyczalni na lotnisku w Krakowie. Wcześniej nie przyszło mi do głowy, że w takim miejscu (na lotnisku) mogą być dopuszczone tego rodzaju firmy, więc nie nawet nie zawracałam sobie głowy czytaniem.
  • Znane nazwy firm to bezpieczniejsza opcja, ponieważ mają podobne procedury. Zazwyczaj jednak staram się wspierać lokalny biznes, więc decyduję o każdym wypożyczeniu osobno. Najważniejsze jest w końcu bezpieczeństwo.
  • Sprawdź samochód przed wypożyczeniem, zrób zdjęcia i nagraj film dookoła. To samo jak będziesz oddawać.
  • Jedź bezpiecznie i nie jedz za dużo w samochodzie 🙂 
 
Malvina Dunder wypożyczanie samochodu
 
Malvina Dunder, blog podróże rozwój osobisty

z miłością, Malvina

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s