Poznaj zdrowe i pyszne Gruzińskie jedzenie i wino. No i jeszcze cza cza 🙊 Ta kuchnia obfituje w pyszne dania wegańskie i wegetariańskie!

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Gruzja Martvili hotel
 

Zdrowe i pyszne Gruzińskie jedzenie oraz wino.

Weganizm i wegetarianizm nie są znanymi słowami w Gruzji, a jednak ich wybór jest obfity. To nawet całkiem zabawne, że ten Kaukaski kraj nawet nie wie o tym jak świetny jest w tego rodzaju kuchni!

W jednym z poprzednich postów napisałam, że generalnie jedzenie w tym kraju jest wysokiej jakości. Jest to również kraj z prawdopodobnie najdłuższą tradycją przyrządzania wina. Na nim za wiele się nie znam, ale te które tutaj spróbowałam były smaczne i dużo lepsze niż ze zwykłych sklepów.

Kolejny tradycyjny alkohol nazywa się zabawnie “czacza”. Spróbowałam to raz (historia jest nieco szalona, ponieważ stało się to przed śniadaniem i czułam, że się spiłam w momencie odkładania kieliszka na stół, czyli było bardzo mocne… Nazwa “woda ognista” jest wg mnie bardzo trafna, ponieważ czułam, że płonę i zionę ogniem. Czacza jest również zrobiona z winogron, smakuje trochę jak wódka, ale nie aż tak okropna. Powiedziano mi, że czacza jest bardzo zdrowa, jak myślicie, uwierzyć? 😉

Wielu Gruzinów jest w mocno zaawansowanym wieku, niektórzy żyją nawet ponad 100 lat, co spowodowane jest zdrowym jedzeniem domowym, zieleninkami (jak koperek, tylko mają ich wiele rodzajów), przypraw, wina domowego. Mówią też, że nigdy nie odgrzewają jedzenia, zawsze jest świeżo ugotowane.

Nie to, że promuję tu picie wina! Wierzę, że generalnie nie można powiedzieć o czymś, że jest dobre lub złe i koniec, ponieważ wszystko ma inną jakość. Mogą być wina w marketach jakości trucizny i trunki w Gruzińskim domu jakości prawdziwego lekarstwa. Do tego każdy ma inny organizm i inaczej reaguje. Dlatego bardzo nie lubię artykułów i porad lekarskich, że coś jest tylko dobre lub złe, skoro wszystko i wszyscy są inni

Vegańskie zdrowe pyszności:

Lobiani – chleb z czerwoną fasolą

Lobio – fasola z glinianego garnuszka

Phkali (ze szpinaku lub botwinki lub buraków) moja miłość od pierwszego gryza ❤

Badrijani Nigvzit – bakłażanowe roladki z pastą z orzechów włoskich

khinkali – pierogi sakiewki z pieczarkami lub ziemniakami

Churchkhela – śmieszne słodkości z orzechami lub rodzynkami

 

W Gruzji nie trzeba specjalnie szukać wegańskich restauracji, oczywiście dobrze jest je wspierać, ale wege jedzenie jest dostępne wszędzie.

Więcej zdjęć na moim instagram @malvinadunder

Gruzja persymona owoc khaki Malvina Dunder
 
z miłością, Malvina

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s