Turkusowe wody, soczyste owoce, tropikalne plaże, biały piasek – poznaj coraz bardziej popularny Zanzibar.

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Zanzibar wyspa Afryka
 

 Turkusowy Zanzibar

Zanzibar to mała i piękna wyspa słynna z turkusowych wód, tradycyjnych rzeźbionych drzwi, przypraw, świeżych owoców i tropikalnych plaż z białym piaskiem. To także miejsce urodzenia Freddiego Mercury’ego, gdzie można odwiedzić jego rodzinne mieszkanie w Stone Town.

Jeśli planujesz tutaj wycieczkę, najpierw sprawdź lokalizację hoteli, ponieważ nie wszędzie jest plaża, na której możesz pływać. Ponadto wyspa silnie zależy od przypływów i odpływów, więc w ciągu dnia możesz chodzić kilometrami w ocean, ale nadal nie można zanurzyć się.

plaża Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

Moja ulubiona część wyspy to północ i wschód, które są nieco inne. Wybrzeże od strony oceanu pełne jest szerokich plaż z białym piaskiem, jest również bardziej przestronne i ogólnie bardziej relaksujące. Paje to nazwa plaży, która jest uważana za raj dla kitesurfingu. Nungwi jest w północnej części wyspy, to moje ulubione miejsce, lecz pełne turystów, włoskich hoteli i restauracji, z czego nie byłem zadowolona, ponieważ uwielbiam próbować nowych smaków i jeść lokalne potrawy. Na plaży nie można też za bardzo odpocząć, ponieważ stale ktoś pyta czy nie chcesz zarezerwować wycieczki łodzią lub coś kupić. Mieszkańcy to jednak naprawdę mili ludzie. Co jest takiego wspaniałego w tym miejscu? Kolor wody. Jest po prostu niesamowity! Czasami można też dostrzec piękną czerwoną rozgwiazdę na plaży. Są one stworzeniami wodnymi i potrzebują jej do życia, więc proszę wrzuć ją z powrotem, jeśli zobaczysz na piasku ♡

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Zanzibar plaża rozgwiazda

Wycieczki o tematyce związanej z przyprawami są oferowane wszędzie na całej wyspie, ponieważ z tego słynie, ze względu na wpływy arabskie i indyjskie w przeszłości. Niestety, jak wspomniałam wcześniej, nie jest łatwo znaleźć lokalną kuchnię, w której można spróbować potraw o tym aromatycznym smaku. Większość miejsc jest pod turystów, jedzenie włoski itp.

W centralnej części znajduje się bardzo polecany Jozani Forest, w których można obserwować małpy. Byłam podekscytowana tym miejscem, ponieważ wygląda na etyczne. Spacer po dżungli i wypatrywanie małp było naprawdę świetne, ale cała organizacja jest rozczarowująca i byli na to przygotowani, więc sądzę, że pod koniec wycieczki jest wielu smutnych lub złych turystów.
Powodem tego jest to, że spodziewasz się niesamowitej wycieczki po dżungli i spędzania tam czasu, ale najpierw musisz stanąć w długiej kolejce po bilet, który składa się z dwóch arkuszy papieru (rozmiar A4), cały wypełniany, łącznie z numerem rejestracyjnym samochodu. Na stole leży ogromna księga, którą skrupulatnie zapisują i wygląda to kuriozalnie…
Płacisz za bilety, a następnie, poza recepcją, jesteś informowany, że musisz również zapłacić za przewodnika, w przeciwnym razie nie będziesz mógł wejść do lasu. Przewodnik jest oczywiście potrzebny, ponieważ turyści zachowują się czasami w okropny sposób, ale organizacja sprawia, że ​​jest to mylące.
Po około 10-15 minutach spaceru masz pojechać samochodem do innego miejsca, jakim jest las namorzynowy. Jest piękny, ale nie spodziewałem się, że to będę zwiedzać. Tak naprawdę byłam w wielu takich lasach i widziałam też, że ludzie z mojej grupy się zdenerwowali. Najbardziej rozczarowało mnie to, że musiałem dołączyć do dużej grupy i mieć ich na moich zdjęciach…
To miejsce byłoby świetne, gdyby turyści wiedzieli, czego się spodziewać. Myślałam, że to miejsce, gdzie można przyjechać na dłużej i odpocząć w naturze. Mam nadzieję, że kiedyś tak będzie.

Jozani Forest las małpy Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

Jeśli przyzwyczaiłeś się do wypożyczania skutera na tropikalnych wyspach – nie rób tego na Zanzibarze i zamiast tego wynajmij samochód. Istnieje ruch prawostronny (RHT), nieco stresujący styl jazdy i odcinki bez dróg, bez pobocza i chodników. Kiedy kilka miesięcy temu odwiedzałam wyspę, w niektórych miejscach nie było dróg, niektóre były w budowie.

Stare miasto w Stone Town zdobią drewniane rzeźbione drzwi, które są prawdziwym dziełem sztuki. Arabski styl ma kształt prostokątny, a indyjski styl jest zaokrąglony na górze, często z dużymi metalowymi kolcami. Ten rodzaj dekoracji ma swoje korzenie w dawnej przeszłości, kiedy słonie były używane na wojnach (w Indiach), aby między innymi wyłamać drzwi. Kolce zostały stworzone, aby się przed tym uchronić, ale na szczęście przez wieki są one wyłącznie dekoracyjne.
Warto wejść do labiryntu wąskich uliczek, zgubić się, zrobić zdjęcia drzwi, porozmawiać z mieszkańcami i zjeść curry.
Zanzibar ma również bardzo mroczną przeszłość związaną z handlem kością słoniową i niewolnictwem, które wciąż można zobaczyć w architekturze i na starych zdjęciach.

Zanzibar Stone Town rzeźbione tradycyjne drzwi Malvina Dunder

Niedaleko brzegu znajduje się Prison Island (Wyspa Więzienna), która nazwa może nie wydawać się zapraszająca, ale jest to świetne miejsce do zwiedzenia. Więzienie już dawno nie istnieje, a obecnie jest domem dla ogromnych żółwi! Możesz chodzić wśród nich i głaskać, a jeśli przyjdziesz we właściwej godzinie, możesz je również nakarmić. Są to gigantyczne żółwie Aldabra o masie do 250 kg, a niektóre z nich mają prawie 200 lat. Tak przy okazji, nazwa po angielsku jest rozróżniona na żółwia wodnego lub mieszkającego blisko wody, który nazywa się “turtle”, a “tortoise” jest określeniem na żółwia lądowego.

Prison Island wielkie żółwie Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

Na tej wyspie można również zobaczyć jedno z najsłodszych stworzeń na świecie o śmiesznej nazwie dik dik. Wyglądają jak malutkie sarny i są bardzo nieśmiałe, więc musisz siedzieć spokojnie i cicho, aby je zobaczyć.

Aby dostać się na tę wyspę, możesz zarezerwować wycieczkę w hotelu lub udać się do portu w Stone Town i zapytać lokalsów, czy mogą cię podwieźć (w obie strony!). Nie wiem, czy tak jest lepiej, ale wolę wspierać lokalne firmy.

port Stone Town Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

łodzią na Prison Island Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

łodzią na wyspę żółwi Stone Town Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder
 

Widać, że z gospodarką jest coś nie tak, ponieważ ceny są często europejskie, ale standard nie jest tak dobry. Poza kurortami wyspa wygląda ubogo, więc gdzie są te wszystkie dolary? To jest np. 10 $ za magnes, a wynajem starego samochodu jest droższy niż nowego w Dubaju. Wiem, że tak jest w Afryce i widziałam to również na kontynencie, więc naprawdę mam nadzieję, że sytuacja ekonomiczna mieszkańców zmieni się wkrótce na lepsze 🤞

plaża Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

Czy to nie wygląda jak idealny domek letniskowy? To właściwe włoska restauracja, do której można dopłynąć łódką, najlepiej zarezerwować miejsce wcześniej, ponieważ jest bardzo mała!

domek Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

Zobacz ze mną jak Zanzibar jest piękny…

plaża Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder
 
plaża Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder
 
plaża Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder
 
plaża Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder
 
plaża Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder
 
plaża Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder
 
hotel Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder
 
 
plaża Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

Stone Town Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

rzeźbione drzwi Stone Town Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

rzeźbione drzwi Stone Town Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje Zanzibar wyspa Afryka
 
 
plaża Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

plaża Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje Zanzibar wyspa Afryka

plaża Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

plaża z Masajami Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

plaża Masajami Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

plaża z Masajami Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

plaża Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

hotel plaża Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder
 
plaża Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder

plaża Zanzibar, podróże blog Malvina Dunder
 
 
z miłością, Malvina

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s