Wyspa kotów i megalitów, zagadkowa historia wysp Malty i Gozo…

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże wyspa Malta stolica Valetta

 

Malta i Gozo

Wyspa kotów i megalitów.

Mały okręg wyspiarski na Morzu Śródziemnym (trzy wyspy o łącznej powierzchni 316 kilometrów kwadratowych), otoczony skalistymi plażami, klifami i obfitujący w koty, które są wszędzie, a może to tylko ja – koci magnes 😉 Myślę, że to dobry pomysł skorzystać z autobusu “hop on – hop off”, który jeździ po obydwu wyspach, jeśli chcesz zobaczyć miejsca turystyczne.

Przez wiele lat moim marzeniem było spotkanie na żywo delfinami i interakcja, np. pływanie. Byłam tak podekscytowany, gdy dowiedziałam się o miejscu, w którym można to zrobić, że nie pomyślałam o sprawdzeniu, czy to miejsce etyczne. Po tym doświadczeniu postanowiłam nie wspierać nigdy więcej miejsc ze zwierzętami mieszkającymi na małych obszarach, które wytresowane są do robienia turystycznych sztuczek, aby zadowolić turystów. Teraz wiem, że to był błąd, ale jak wiele osób dorastałam, myśląc, że zoo i akwaria są czymś normalny i zajęło mi trochę czasu, aby uświadomić sobie, że wcale NIE jest.

Jednym z najbardziej znanych widoków Malty było Azure Window, które zawaliło się do morza i teraz przyciąga więcej nurków niż turystów 😉 Mam szczęście, że zobaczyłam je tuż przed zawaleniem. 

W stolicy Valeta można spacerować po historycznym starym mieście lub… imprezować. Istnieje wiele klubów muzycznych i nocnych, a także część miasta, w której można bawić się przez całą dobę. Uwielbiam się bawić, ale nie jestem imprezową dziewczyną, więc rezerwacja hotelu w tej okolicy nie była dobrym pomysłem. Jeśli nie jesteś fanem głośnych ludzi zachowujących się jak zombie – to jest wskazówka 🙃

Jest tutaj bardzo interesujące miejsce starsze niż piramidy w Egipcie i Stonehenge! Są to świątynie megalityczne, zbudowane około 3600 rpne przez tajemniczą cywilizację, która „znikła” i tak naprawdę niewiele o niej wiemy (była wcześniej niż cywilizacje sumeryjskie i egipskie!).

W rzeczywistości istnieje wiele (23 wykopanych) świątyń wokół Malty i Gozo, ale nie każda jest otwarta dla turystów.

Konstrukcje są zbudowane z masywnych wapieni w taki sposób, że niektóre z nich wciąż stoją, więc możemy dowiedzieć się, że budowniczowie nie byli prymitywni jak zazwyczaj myślimy o człowieku z przeszłości. Mówi się, że w tamtym czasie ludzie nie mogli nawet używać metalowych narzędzi i koła… a niektóre kamienie ważą nawet 57 ton. Jedna z konstrukcji jest szczególnie zaawansowana Hypogeum Ħal Saflien i zbudowana pod ziemią (do 14 metrów w dół), niektóre źródła podają, że wykopano w tym celu około 2000 ton kamieni. Niektóre megality wyryte są spiralnymi symbolami, usytuowane zgodnie z wydarzeniami astronomicznymi i wykonane w sposób, którego nie wciąż nie wiemy. Wygląda na to, że brakuje tutaj ogromnej części historii świata

Więcej zdjęć na instagram @malvinadunder

https://www.instagram.com/malvinadunder/
 
z miłością, Malvina

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s