Etyczne wybory i podróże. Mamy wybór, co wesprzeć, a jeśli zawrócimy z miejsc lub atrakcji, które nie służą światu, ostatecznie przestaną istnieć

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Zanzibar wyspa żółwi Prison Island
 

Etyczne wybory i podróże

Jak dokonywać wyborów ✔️
Wskazówki, gdy nie wszystko jest czarne lub białe ✔️
Dylematy ✔️
Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć na świecie ✔️

Świat jest wielki i opływa w wybory. Mamy ogromną różnorodność kierunków i atrakcji, więc które wybrać? Naturalnym krokiem jest podejmowanie decyzji pod względem etycznym. W ten sposób kierujemy rynkiem i ewoluujemy.

Mamy wybór, co wesprzeć, a jeśli zawrócimy z miejsc lub atrakcji, które nie służą światu, ostatecznie przestaną istnieć lub nie będą miały innego wyjścia niż zmienić się i spełnić nasze wymagania.

Wiem, że nie jest łatwo dostrzec, co jest dobre, a co nie (co powoduje szkody dla ludzi, środowiska, zwierząt), nie zawsze jest to czarne lub białe. Wskazówką, którą zawsze podążam, jest natura. Zawsze zadaję sobie pytanie lub badam, jaki jest naturalny sposób. Także googluję „czy x miejsce jest etyczne?”oraz sprawdzam opinie na trip advisor lub na blogach.

„Za każdym razem, gdy wydajesz pieniądze, oddajesz głos na świat, który chcesz”.

– Anna Lappe

Czasami możemy mieć prawdziwy dylemat… więc wybór powinien być taki, z którym czujesz się moralnie najbardziej komfortowo. Spójrz na te przykłady.


Zawsze staram się wspierać lokalny biznes, ale czasami masz sytuację, w której możesz kupić kokosa z plastikową słomką od lokalnego właściciela lub kokosa ze słomką z agawy (lub innego rodzaju biodegradowalnego) w eleganckim hotelu należącym do biznesmena z zagranicy.

Są instytucje i ludzie, którzy posiadają dzikie zwierzęta, takie jak lwy, słonie, nosorożce i tak dalej. W normalnym świecie dzikie zwierzęta powinny żyć w dziczy. Jest to naturalna droga, ale w świecie z kłusownikami nie są bezpieczne. Na razie więc musimy chronić zagrożone gatunki i ogólnie florę i faunę.

Są zwierzęta skrzywdzone przez ludzi, więc teraz potrzebujemy miejsc, w których można leczyć je i dbać, ponieważ nie przetrwałyby w naturze.

Moim marzeniem było pływać z rekinami wielorybimi i był to również dla mnie ogromny dylemat. Dowiedziałam się, że karmienie ich (przez ludzi by je zwabić) niszczy ich naturalne środowisko i styl życia, ale z drugiej strony, gdyby nie były atrakcją turystyczną, te piękne, delikatne olbrzymy zostałyby zabite i zjedzone…

Sanktuaria dla zwierząt są zwykle wspaniałymi miejscami prowadzonymi przez ludzi z pasją i miałam przyjemność odwiedzić niektóre z nich oraz pomagać zwierzętom Jednak ważne jest również sprawdzenie recenzji przed przekazaniem swojego czasu i pieniędzy, ponieważ nie wszystkie są uczciwe.

Słynny specjalista od lwów The Lion Whisperer ujawnił, że jeden park hodował małe lwiątka. Kiedy lwy osiągnęły dojrzałość, wysłano je na zorganizowane polowania, ponieważ były zbyt niebezpieczne, aby być blisko turystów”.

Niektóre miejsca są piękne i chcielibyśmy je odwiedzić, ale tradycje społeczne nie są zgodne z naszą, np. zabijają delfiny. Czy naprawdę warto odwiedzić i wydać dużo pieniędzy w takim miejscu? Jest to np. Hiszpańska corrida.

Jest takie miejsce na świecie, w którym można pływać z delfinam i w ich naturalnym środowisku, ale stało się tak popularne, że teraz wygląda bardziej jak ściganie ich przez łodzie pełne turystów, którzy często traktują je jak przedmioty, a nie żywe stworzenia. Nie chciałam być tego częścią i niestety musiałam zrezygnować na chwilę obecną do momentu aż coś się zmieni.

Niektóre wybory są oczywiste, inne powodują prawdziwą rozterkę. Dzięki połączeniu zdrowego rozsądku, świadomości i serca możemy podjąć najlepszą decyzję na podstawie rzeczywistości, a nie idealnego świata – jeszcze tam nie jesteśmy 😉 Po pierwsze, musimy wziąć na siebie odpowiedzialność i naprawić szkody spowodowane przez człowieka. Wierzę, że idzie nam coraz lepiej!

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże, słowianka

z miłością, Malvina
Każdy poważny influencer ma swoją pielęgnacyjną rutynę ;-) więc oto moja w dwóch krokach_ Nałóż swoje królicze uszy. Nie nakładaj g___a testowanego na zwierzętach. Ps. Martwe zwierzęta nikogo nie ukobieca energia, relacje,
Każdy wydatek jest cegiełką na budowę świata jaki chcesz widzieć! kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s