Iran – pustynie, niesamowite wyspy, symetryczna architektura i spojrzenie wstecz na Perskie Imperium.

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran, Persepolis
 

 

Iran – pustynie, niesamowite wyspy, symetryczna architektura i spojrzenie wstecz na Perskie Imperium.

Najlepsze miejsca do zobaczenia w Iranie:
Ciekawostki✔️
Przygody✔️

Podróż do Iranu to wspaniała przygoda, głównie ze względu na wizerunek tego kraju w mediach i poczucie nieznanego. Nie możesz po prostu wziąć karty kredytowej, ponieważ na ten kraj nałożone są sankcje i nie można jej użyć, więc musisz się wcześniej przygotować. Wkrótce po wylądowaniu witają Cię najbardziej przyjaźni i otwarci ludzie, którzy próbują naprawić tę opinię.

Qeshm
Na Zatoce Perskiej znajduje się mała wyspa, która wygląda jak cud świata. Kultura jest nieco inna niż na kontynencie, np. kobiety noszą unikalne tradycyjne maski na twarzy. Na wyspie możesz wybrać się na wycieczki lub wypożyczyć samochód i podróżować samemu, aby zobaczyć niesamowitą przyrodę. 

Spałam w tradycyjnym guest-house:

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran wyspa Qeshm tradycyjny hotel

Najlepsze miejsca: Valley of Stars i Chahkouh Valley.

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran wyspa Qeshm the Valley of starsMalvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran wyspa Qeshm the Valley of starsMalvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran wyspa Qeshm

 


Hormuz (Hormoz)
Kolejny klejnot Zatoki Perskiej, dosłownie! Jest pokryty potężnymi kryształami soli i innych minerałów. Natura pomalowała wyspę na tęczowe kolory i posypała brokatem. Każde miejsce na świecie jest inne i niepowtarzalne, ale Hormuz jest po prostu oszałamiające. Niektóre plaże są czarne z błyszczącym brokatem, woda jest czerwona, a dalej od brzegu turkusowa. Inne plaże pokryte są czerwonym piaskiem i ozdobione przez mieszkańców kolorowymi, symetrycznymi obrazami, również wykonanymi z kolorowej ziemi.

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran wyspa Hormoz / Hormuz

Chciałabym zostać tam dłużej, ale odwiedzanie wyspy w ciepłym sezonie jest uciążliwe. Jako kobieta musisz być cały zakryta (długie spodnie i rękawy), a na zewnątrz bywa ponad 43 stopni Celsjusza. Latem są tygodnie, kiedy wszystko jest zamknięte z powodu ekstremalnie wysokiej temperatury na zewnątrz.

Zupełnie poważnie, w Iranie bywają ekstremalnie wysokie temperatury. Na kontynencie znajduje się najgorętsze miejsce na planecie – pustynia Lut (Dasht-e Loot), w której ogólna temperatura wynosi 70,7 stopni Celsjusza, co jest to zarejestrowane przez satelitę.

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran wyspa Hormoz / Hormuz

Zwiedzanie wyspy tuk tukiem 🙂

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran wyspa Hormoz / Hormuz

Jest też miasto Bandar-e Mahshahr, które „zarejestrowało rekordową temperaturę 74 stopni w lipcu 2015 r. Najgorętsza temperatura wynosi 51 stopni.”i zasłynęło ze zdjęć pokazującymi, że miasto topnieje (wszystkie plastikowe przedmioty były płaskie i stopione) oraz mężczyzny smażącego jajko na kamiennych schodach.

Kiedy zwiedzałam doliny na wyspach i chodziłam po południowych miastach, czułam jakby powietrze było suche i palące ogniem przy wdechu, czego nigdy wcześniej nie doświadczyłam. Teraz nie mam pojęcia, jak przeżyłam w pełnym ubraniu i obowiązkowym szalu na głowie. Wydaje mi się, że to mogło być tylko z powodu pasji poznawania świata😅

 


Shiraz – jestem pewna, że znasz tę nazwę i widziałeś ją wiele razy podczas zakupów w alejce z winem, ponieważ jest to jeden z najbardziej znanych rodzajów wina na świecie, który jak na ironię pochodzi z kraju, w którym alkohol jest surowo zabroniony (kara chłosty za picie)…

Shiraz to duże miasto z ładnym placem i fortyfikacjami, gdzie można zjeść słynne lody szafranowe i porozmawiać z mieszkańcami. Jest tam również wiele ogrodów, takich jak Eram i grób Hafeza.

Istnieją co najmniej trzy meczety, które warto odwiedzić:

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran różowy meczet Shiraz

 

Meczet Nasir al-Mulk zwany także różowym meczetem ukończonym w 1888 roku. Każdego ranka jest oświetlany przez słońce tworząc spektakularny pokaz kolorów, dzięki całej ścianie witraży perskich.

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran różowy meczet Shiraz

 

Shah Cheragh to najważniejsze miejsce pielgrzymek (z około XIV wieku), w którym musisz iść z przewodnikiem i nie możesz wejść do niektórych świątyń jako osoba nie wyznająca muzułmanizmu.

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran meczet Shiraz

 

Zwiedzanie meczetu może być interesujące ze względu na architekturę. Niektóre z nich zdobią miliardy ręcznie wykonanych symetrycznych kawałków luster, inne zdobią niebieskie kafelki. Te lustra i kafelki robią ogromne wrażenie. Dla mnie było to nowe doświadczenie i na początku poczułam się trochę dziwnie i stresowałam się, że nadepnę na mój „hidżab” i spadnie 😉 Jako kobieta musisz wziąć dodatkową osłonę (takie “prześcieradło”), są miejsca, gdzie można je wynająć przed wejściem, a jeśli nie wiesz, jak się w to owinąć, możesz poprosić o pomoc.

W Shah Cheragh nie mogłam wejść do lustrzanego meczetu, ale mogłam zobaczyć podobną architekturę w innym miejscu i miałam tam naprawdę ciekawe doświadczenia. Nazwa się Imamzadeh-ye Ali Ebn-e Hamze Mosque.
Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran meczet Shiraz
 

Najpierw poszłam wynająć dodatkowe okrycie, a następnie do meczetu od wejścia dla kobiet. Myślałam, że oddzielone są tylko bramy dla kobiet i mężczyzn i spotkam w środku mojego chłopaka, ale wszystko było oddzielone. Na początku czułam się niezręcznie, ponieważ kiedy pojawiłam się, wszystkie kobiety w środku spojrzały na mnie i zaczęły szeptać. Czułam się naprawdę dziwnie i chciałam uciec. A potem zawołała mnie jakaś bardzo stara kobieta na wózku inwalidzkim i gdy podeszłam bliżej, przywitałam się w języku perskim. Odbyliśmy krótką rozmowę w języku perskim (znałem tylko kilka podstawowych zwrotów), wszystkie spojrzenia były skierowane na nas, a starsza pani powiedziała coś, czego nie mogłam zrozumieć, wzięła mnie za rękę i pocałowała. Nie mogłam uwierzyć w to, co się właśnie wydarzyło, a po tym atmosfera uległa całkowitej zmianie. Zostałam oficjalnie powitana i mogłam podziwiać niesamowitą architekturę.

Nieco później miałam też inną „sytuację” 😅 weszłam do meczetu tylko dla mężczyzn przez pomyłkę…

A kiedy miałam w głowie wszystkie pędzące myśli o szokujących wiadomościach z mediów o kamienowaniu ludzi i tak dalej, mój chłopak blado patrzył na mnie i próbował ewakuować mnie jak najszybciej… Jednak nagle zauważyłam, że właściwie nikogo to nie obchodzi. Naprawdę, mężczyźni wcale się tym nie przejmowali! Jeden z mężczyzn przyszedł do nas, przedstawił się jako wolontariusz sanktuarium i zaproponował, że oprowadzi nas oraz dodał, że mogę tu być przez chwilę.

To właśnie uwielbiam w (prawdziwych) mężczyznach – bez problemów, bez komplikacji, bez dramatu😎 A oprowadzenie z wolontariuszem było bardzo ciekawe!

 

PERSEPOLIS I NEKROPOLIS

Shiraz jest także miejscem wypadpwym do Persepolis (ruiny starożytnego miasta z VI wieku p.n.e.), Nekropolis i Pasargady, stolicy Imperium Achemenidów pod panowaniem Cyrusa Wielkiego i uważa się, że jest tam jego grób. Chociaż Persepolis jest największą atrakcją turystyczną w Iranie, najbardziej chciałam zobaczyć Nekropolię – Naqsh-e Rostam. Są to groby dynastii Achemenidów (ok. 550–330 pne) Dariusza II, Artakserksesa I, Dariusza I, Kserksesa I, wykute w skale, nie można do nich wejść, ponieważ są dość wysoko nad ziemią i nie ma schodów, prowadzących do góry, ale to wszystko wygląda wyjątkowo.

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran antyczne starożytne grobowce Nekropolis

Persepolis pochodzi z 515 roku p.n.e i było stolicą Imperium Achemenidów. Nazwa oznacza „miasto Persów”. Zostało zniszczone przez Aleksandra Wielkiego. W tych ruinach miasta znajduje się wiele artefaktów i płaskorzeźb przedstawiających zoroastranizm pierwotną religią Persji.

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran antyczne starożytne grobowce Nekropolis

W Shiraz znajduje się piękny pensjonat w stylu perskim „tradycyjny hostel Taha”.

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran Shiraz jedzenie restauracja


Varzaneh to małe miasteczko i niesamowita okolica: pustynia, słone jezioro i wzgórza. To pierwsza pustynia, którą odwiedziłam i spróbowałam sand boarding. Nie jestem zbyt dobra, ale fajnie było spróbować!

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran pustynia VarzanehMalvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran Varzaneh słone jezioro

Tradycyjny pensjonat Neegar oferuje wspaniałe wycieczki po okolicy na pustynię, słone jezioro, starą stację karawan,  miejsce oglądania flamingów i tak dalej. Właściciel jest również ekspertem od ziół i podzielił się z nami swoją wiedzą na ten temat pewnego wieczoru na dachu. To była ciepła i gwiaździsta noc, która przynosi miłe wspomnienia. Dowiedziałam się, że pigwa jest królową owoców, a kminek jest bardzo korzystny dla organizmu. Jednak polecam odwiedzić to miejsce samodzielnie i dowiedzieć się więcej 🙂


Esfahan lub Isfahan to słynne historyczne miasto z perską architekturą, imponującym placem Naqsh-e Jahan z XVI wieku z długim basenem w centrum, otoczony majestatycznym pałacem Ali Qapu, meczetem Szejka Lotfollaha, meczetem Jameh i wieloma innymi wspaniałymi budynkami, także Grand Bazaar, gdzie można kupić słynne perskie dywany, szafran, suszone owoce i świeże orzechy włoskie (pyszne!), pistacje i pastę daktylową, ręcznie malowane talerze, piękne dzbanki do herbaty, kryształy cukru, biżuterię chroniącą przed „złym okiem ”, tkaniny i wiele innych fascynujących rzeczy 😉 Warto tu również zobaczyć historyczne mosty, takie jak Khaju na obecnie wysuszonej rzece.

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran Esfahan miasto targ dywany perskie

 

Mój kostium perskiej księżniczki 🙂

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran


Teheran jest ogromną stolicą Iranu (z populacją około 8,7 miliona w mieście i 15 milionami w większym obszarze metropolitalnym), więc korki na drodze mogą spowolnić zwiedzanie. Najbardziej charakterystycznymi pomnikami są wieże Milad i Azadi.

W Teheranie jest wiele miejsc do odwiedzenia, ale jednym z nich jest klejnot Iranu. To Narodowe Muzeum Biżuterii zawiera wiele klejnotów monarchów Qajar, największy różowy diament na świecie, korony i inne olśniewające rzeczy oraz stanowi jedną z najcenniejszych na świecie kolekcji biżuterii.

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran, Teheran

 

INTERESUJĄCE…

Jest kilka rzeczy, których nie wiedziałam o Iranie dopóki nie odbyłam podróży po tym kraju i może ty również tego nie wiesz:

Iran to niegdyś Persja z bardzo długą historią sięgającą “początków” cywilizacji. Pierwsze Imperium Perskie zostało założone około 6 wieku przed naszą erą i było jednym z największych, a także globalnym centrum kultury, religii, nauki, sztuki i technologii. Perscy naukowcy przyczynili się do obecnego zrozumienia przyrody, medycyny, matematyki, filozofii, architektury, astrologii i wielu innych. Używali systemu gospodarki wodnej, lodówek, baterii, maszyn napędzanych wiatrem, na długo przed wieloma innymi kulturami. Najbardziej znani naukowcy to Kharazmi, Razi, Avicenna.

Pewnie słyszeliście, że kobiety w tym kraju muszą zakrywać włosy oraz przestrzegać wiele nakazów i zakazów, więc możesz pomyśleć, że to horror dla kobiety tam żyć. Jednak w przeciętnej, normalnej rodzinie kobieta jest traktowana z szacunkiem i ma swój głos. Poza domami jest inaczej i specjalna policja sprawdza czy kobiety są “właściwie ubrane”.

Iranki muszą zakryć włosy, a na ulicach widać, że wiele z nich robi kok i upina na nim szal, więc w zasadzie widać całą głowę, ale jest i szal, więc tak sobie radzą z tym wymogiem 😉

Taroff to wielka część kultury Irańskiej, a jest to etykieta. Czasem można się tam poczuć jak na dworze królewskim 😉
Taroff jest troską o potrzeby innych ludzi, co jest wspaniałe, ale czasami prowadzi do braku równowagi i asertywności, np. Robisz coś, czego nie chcesz z uprzejmości, albo stoisz w drzwiach z inną osobą i oboje się przepuszczacie w nieskończoność… lub ktoś oferuje ci czekoladę i grzecznie mówisz „nie, dziękuję”, a ta osoba powtarza się, dopóki nie możesz już tego znieść i zjeść ten pyszny kawałek czekolady 😉

Czy wiesz, że oryginalną religią perską jest Zoroastrianizm? Jest to jedna z najstarszych zarejestrowanych religii monoteistycznych z około 15 wieku p.n.e (!) Trwa do dziś. Islam został narzucony po inwazji arabskiej w VII wieku naszej ery.

Większość Irańczyków jest bardzo smutna z powodu sytuacji politycznej i chcieliby żyć w pokojowym, liberalnym kraju.

Gdy podróżowałam przez ten kraj czułam się bezpiecznie, byłam niezwykle ciepło powitana i wszyscy, których spotkałam na mojej drodze byli bardzo przyjaźni.

Internet w Iranie jest od wielu lat ograniczony i spowolniony, nie można używać Social Mediów, choć niektórzy politycy ich używają, np. Twittują.

Persja znana jest z zaawansowanej architektury, która jest również bardzo symetryczna i wygląda interesująco.

W Iranie każda kobieta musi zakrywać włosy i nosić długie, luźne ubrania.
W latach 70. przed rewolucją nie było takich wymagań i nadal możemy zobaczyć zdjęcia w Internecie z kobietami w bikini na plaży.

W wielu miejscach publicznych, takich jak lotniska, znajdują się bramki dla kobiet i mężczyzn, a przyzwyczajenie się do tego może być trudne. Może się zdarzyć, że będziesz stała z chłopakiem w kolejce i nagle zorientujesz się, że są dookoła sami mężczyźni, a kolejka kobiet gdzie indziej.

Perski Nowy Rok jest na początku wiosny, także rok też jest inny niż u nas.

Iran jest kolebką szafranu, znanego jako czerwone złoto, najdroższej przyprawy na świecie. Tak cenne, że nawet wywołało wojnę (1374 w Europie Środkowej).
Jest lepszy niż ten, który można kupić w Europie.
Szafran to pręciki wyrwane z kwiatów krokusa i wysuszone. 
W Iranie nauczyłam się wlewać szafran do wody przed przygotowaniem posiłków, a także robić “herbatę” szafranową ze zmiażdżonymi kawałkami szafranu, który nadaje złoty kolor wodzie z limonką lub cytryną. Można dodać kryształy cukru.

Espand, Esphand, Aspand, Spand, Wild Rue lub nazwa naukowa Peganum Harmala – to roślina, która jest naturalnym “kadzidłem” i ma oczyścić pomieszczenie z negatywnych energii i “złego oka”. Ta tradycja sięga czasów zaratusztrianizmu.

z miłością, Malvina

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran pustynia VarzanehMalvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, IranMalvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, IranMalvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran, Qeshm wyspaMalvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran, Qeshm wyspa wielbłądy na drodzeMalvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran Varzaneh jezioro solneMalvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Iran

Pewnego razu siedziałam na słońcu w Esfahan i obserwowałam miasto, aż podeszły do mnie młode, miłe dziewczyny zadając pytanie co sądzę o nakazie zakrywania włosów kobietom i czy mogą to nagrać moja odpowiedz. Po dłuższej chwili i wewnętrznej, ukrytej panice, moja odpowiedź była bardzo dyplomatyczna i właściwie nic nie znaczyła. 

Byłam również nieco zdekoncentrowana przez policję kroczącą sobie dookoła. Gdy zauważyłam miny dziewczyn, smutne i rozczarowane, poczułam się z tym źle. I musiałam podać prawdziwą odpowiedź 😜

Szanuję każdą kulturę i religię, ale nie mogę akceptować wymuszania i agresji. Jeśli kobieta chce nakryć głowę, to ok, ale jeśli nie chce, to nie powinna być do tego zmuszana w żaden sposób.

Może to było ryzykowne, a zmiana niewidoczna, ale wierzę, że małe kroczki prowadzą do dużej zmiany.

One response to “Iran – pustynie, niesamowite wyspy, symetryczna architektura i spojrzenie wstecz na Perskie Imperium.”

  1. […] interesuje Cię artykuł o Iranie: pustynie, niesamowite wyspy, symetryczna architektura i spojrzenie wstecz na Perskie Imperium. […]

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s