Rumuńska mitologia, lekcje czarownic i ostatni pogromca wampirów.

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Rumunia tradycyjny strój pasterski, góry Karpaty

Rumuńska mitologia, lekcje czarownic i ostatni pogromca wampirów.

Pozwólcie, że podzielę się z wami kilkoma “czarującymi” historiami, dosłownie i w przenośni. Rumuński folklor obfituje w wampiry, strzygi, klątwy i upiorne rzeczy, którymi zafascynowała się reszta świata i rozpowszechnia legendy, pisze książki i kręci filmy na te tematy przez ostatnie stulecia.

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Rumunia zamek Peles Sinaia

Lekcja czarownic nr 1 „Deochi”:

Jest to klątwa “złe oko” – gdy ktoś np. zazdrości ci i wysyła negatywną energię i masz przez to pecha. Możesz również odczuwać ból głowy i podobne objawy. Aby sprawdzić, czy to prawda, musisz poprosić kobietę, która jest biegła w tych sprawach, a ona położy twoją głowę na swoich kolanach, dmuchnie powietrzem 3 razy nad twoją głową, spali 3 zapałki lub gorący węgiel i upuści je do szklanki wody. Jeśli zapałki zatapiają się w wodę, oznacza to, że dana osoba była „deochiat” (przeklęta), a teraz musi wypić wodę i wyrzucić zapałki w trzech różnych miejscach (ogrodach / posiadłościach). Jeśli osoba ziewnęła, Deochi odszedł.

Nie podaję tu inkantacji, ponieważ niektóre jej fragmenty brzmią bardziej jak rzucanie klątwy niż jej odczynianie, w mojej opinii…

Wiara w “złe oko” sięga starożytnej Grecji (przynajmniej) i istnieje w wielu różnych kulturach na całym świecie.

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Rumunia zamek Hunedoara Corvinus

Lekcja czarownic nr 2 typy wampirów „strzygi” i „moroje”:

Strzygi (strzyga) w mitologii rumuńskiej to złe duchy, o których mówi się, że powstały z grobu.

Moroj jest rodzajem wampira lub ducha. W niektórych wersjach jest to fantom martwej osoby, który opuszcza grób, aby czerpać energię od żywych.

W 2004 roku pewni starsi ludzie z odległej wioski w Transylwanii zszokowali kraj rozprawiając się z morojem, który atakował jedną kobietę, wycięli serce zmarłemu, spalili je i dali ofierze, aby je wypiła z wodą. Pani natychmiast wyzdrowiała, a ataki moroi ustały.

Mężczyzna z tajną wiedzą na miarę Van Helsinga, który zainicjował tę misję, został ogłoszony ostatnim pogromcą wampirów.

Chociaż miał dobrą intencję, odwagę, umiejętności prawdziwego łowcy potworów i uratował jedną żywą osobę, sąd skazał go za zbezczeszczenie.

Lol!

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Rumunia zamek Hunedoara Corvinus

Lekcja czarownic nr 3:

Lustra powinny być zasłonięte, gdy ktoś umiera, aby jego dusza nie utknęła tam. Jeśli para bez ślubu umrze, podczas pogrzebu należy im najpierw udzielić małżeństwa i pochować w ubraniach ślubnych😉

 

Rumuńskie maski folklorystyczne:

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Rumunia tradycyjne maski targ

Maski są dużą częścią tradycji dawnej Dacji, noszone przez szamanów w czasach przed Chrystusem. Istnieją ich różne rodzaje np. W kształcie głowy niedźwiedzia, kozła lub drewniane, które później noszono na kolędach, tańcach, a także na pogrzebach w niektórych regionach.

Istnieje również ogromna, gruba maska ​​wykonana z owczego futra i skóry o nazwie Ruginoasa. Była używany do bicia się… tak, to nie błąd. Mężczyźni w przeszłości zakładali je w sylwestra i walczyli ze sobą. Sens tradycji polegał na pozostawieniu gniewu w starym roku, aby nowy rok zaczął się bez żadnej urazy.

Niektóre maski są bardzo kolorowe, ozdobione obrazkami i wstążkami, niektóre przedstawiają zwierzęta i różnych ludzi, zawody.

Chociaż te maski można kupić na rumuńskich straganach i w sklepach z pamiątkami, nie jest łatwo znaleźć informacje o nich, szczególnie w języku angielskim. Zebrałam je od moich przyjaciół i mam nadzieję, że dobrze to złożyłam w całość🤓

Moja tradycyjna Rumuńska spódnica i bluzka mają ponad 100 lat!

 
Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Rumunia zamek Hunedoara Corvin
 
 

folklor Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Rumunia tradycjaMalvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Rumunia most Sibiu

 

Moja tradycyjna rumuńska spódnica i bluzka, która ma ponad 100 lat (!) była niesamowitym prezentem od mojej przyjaciółki. Były przekazywane w jej rodzinie od pokoleń, aż trafiły do mnie!

Jak zapewne zauważyliście, uwielbiam nosić kostiumy i tradycyjne stroje z różnych stron świata. To sprawia, że ​​czuję się bardziej związana z kulturą i wzbogacona. Jest to część mojej przygody i po prostu chłonę doświadczenie przebywania w określonym miejscu na naszej planecie.

Mój tradycyjny strój z ubiegłego wieku sprawił, że moja podróż była jeszcze bardziej wyjątkowa i jestem za to wdzięczna ♡

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Draculi i Vladzie Palowniku kliknij tutaj.

Zobacz moje filmy z magicznej Rumuni na Instagramie.

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Rumunia zamek Hunedoara Corvin
 
z miłością, Malvina

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s