Wygląda na to, że brakuje nam tutaj ogromnej części historii świata…

Malvina Dunder blog podróże, rozwój osobisty, relacje, Jordania Petra
 

Wygląda na to, że brakuje nam tutaj ogromnej części historii świata…

Podręczniki do historii ukazują cywilizacje przed nami jako mniej rozwinięte, wręcz prymitywne, uboższe pod każdym względem porównując do nas. Kiedy jednak zaczęłam podróżować, zauważyłam w jak wielkim byłam błędzie.

Możliwe, że rozumujemy w taki sposób, ponieważ to naturalna droga ewolucji. Jednakże, gdy zagłębimy się w historię cywilizacji, pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi i to wskazuje jak malutko wiemy (i jesteśmy uczeni) na ten temat.

Uczymy się, że pierwszym odkrywcą Ameryki był Krzysztof Kolumb (1451 – 1506). Cóż, czy jesteśmy tego pewni, czy  on był pierwszą osobą, która o tym pisała, a te dokumenty przetrwały do ​​naszych czasów…?

Myślimy o wielkich cesarzach i przywódcach, nie zastanawiając się dlaczego i jak podbijali te ziemie, jak nimi rządzili i jak osiągnęli swoje bogactwo. W wielu książkach opowiada nam się o ich „wielkości”, ale cieżko uznać ich metody za szlachetne, wybitne i honorowe.

Hipokrates jest znany jako ojciec medycyny (460 – ok. 370 pne), ale mamy też innego odnotowanego założyciela medycyny, który mieszkał w Egipcie ponad 2000 lat przed Hipokratesem. Tak więc geniusz grecki żył około 4-5 wieku pne, a egipski w 27 wieku pne (!) Również w starożytnym Egipcie istnieli wysokiej jakości dentyści i lekarze, którzy byli w stanie np. rozpoznać płeć dziecka przed urodzeniem (sprawdzając mocz kobiety zmieszany z jakimś rodzajem ziarna). Wszystko to zapisane jest w kamieniu.

Uczymy się również, że pierwsza bateria została wynaleziona przez Voltę w 1800 roku. Co z bateriami z Bagdadu, które mogą mieć 2000 lat?

Czy nie brakuje nam tu całkiem ogromnej części historii?

Nie lubię być uczona w ten sposób. Nie wiemy wielu rzeczy i to jest w porządku, żeby się do tego przyznać. Nie wszystko jest czarno-białe, świat ma wiele kolorów. Gdybyśmy zostawili miejsce na więcej, moglibyśmy odkryć i dowiedzieć się więcej, zamiast zamykać drzwi na każdą nową informację i możliwość.


Starożytne cywilizacje to nie tylko Sumer i Egipt, tutaj znajdziesz więcej przykładów wspaniałych budowli z czasów, gdy „ludzie nie wiedzieli, jak zrobić i używać koło”, jak nas uczono…

Malta i Gozo
Jest tutaj bardzo interesujące miejsce starsze niż piramidy w Egipcie i Stonehenge! Są to świątynie megalityczne, zbudowane około 3600 rpne przez tajemniczą cywilizację, która „znikła” i tak naprawdę niewiele o niej wiemy (była wcześniej niż cywilizacje sumeryjskie i egipskie!).
Konstrukcje są zbudowane z masywnych wapieni w taki sposób, że niektóre z nich wciąż stoją, więc możemy dowiedzieć się, że budowniczowie nie byli prymitywni jak zazwyczaj myślimy o człowieku z przeszłości. Mówi się, że w tamtym czasie ludzie nie mogli nawet używać metalowych narzędzi i koła… a niektóre kamienie ważą nawet 57 ton. Jedna z konstrukcji jest szczególnie zaawansowana Hypogeum Ħal Saflien i zbudowana pod ziemią (do 14 metrów w dół), niektóre źródła podają, że wykopano w tym celu około 2000 ton kamieni. Niektóre megality wyryte są spiralnymi symbolami, usytuowane zgodnie z wydarzeniami astronomicznymi i wykonane w sposób, którego nie wciąż nie wiemy.

Nan Madol w Mikronezji
Na małej wyspie Temwen na Oceanie Spokojnym znajdują się ruiny starożytnego miasta. „Zbudowane na rafie koralowej w lagunie i otoczone z trzech stron wodą z kamiennym murem otaczającym kompleks, miasto jest często nazywane „Wenecją Pacyfiku”.
„Dowody najwcześniejszej działalności człowieka pochodzą z pierwszego lub drugiego wieku pne. Budowa sztucznych wysepek rozpoczęła się prawdopodobnie około VIII i IX wieku naszej ery. Jednak budowle megalityczne zostały zbudowane w okresie od 12 do 13 wieku. Dokładna metoda transportu materiału budowlanego nadal nie jest określona”.

Gobekli Tepe w Turcji
Znana jako najstarsza odkryta świątynia na świecie z 10 tysiąclecia pne. „Odkrycie archeologiczne ma ogromne znaczenie, ponieważ może głęboko zmienić rozumienie kluczowego etapu rozwoju społeczeństwa ludzkiego”.

Więcej przykładów: kultowe piramidy w Egipcie, megality Afryki, Puma Punku w Boliwii, świątynie Majów, świątynie Hoysaleswara i Chennakeshava w Indiach, Gunung Padang i Borobudur w Indonezji, tajemnicza podwodna budowla Yonaguni w Japonii, piramida Cholula w Meksyku, podziemne miasto Derinkuyu w Turcji, megality w Locmariaquer. Również w Peru jest też wiele budynków, mamy geoglify i wiele innych tajemnic, które pokazują, że wciąż nie wiemy, jak powstały i które wskazują na brak poważnej części historii świata…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s