Samodzielność, kobieta niezależna – co to naprawdę znaczy? Przecież potrzebujemy innych…

Malvina Dunder, Samodzielna, niezależna kobieta, kobieca energia, relacje, rozwój osobisty

Co to znaczy być kobietą niezależną i samodzielną? Przecież człowiek to istota społeczna, potrzebujemy ciepła, relacji, bliskości, zrozumienia, pomocy. Czasem potrzebujemy, aby ktoś nam podniósł ciężką rzecz i odkręcił słoik… Więc jak to osiągnąć?

Najgorzej, gdy porównujemy się do kobiet, które zrobiły zawrotną karierę i są bardzo “niezależne”, wydają się w naszej głowie niedoścignione, stawiamy je ponad sobą. Dlatego warto poznać esencję “samodzielności”, która pomaga od razu (!), nie za 10 lat trudów i próbowania doścignąć kogoś (to bez sensu).

Na każdym poście zapisujemy sobie jakieś pozytywne hasło na kartce lub telefonie, aby ułatwić zapamiętanie, ponieważ wiele z tych rzeczy dobrze wiemy, ale wyzwaniem jest pamiętać o nich, zwłaszcza we wszystkich chwilach, tych lepszych i tych gorszych.

Dziś hasłem jest SAMODZIELNOŚĆ, ale w nowym znaczeniu!

Zazwyczaj gdy myślimy o samodzielności, o samodzielnych kobietach, to mamy na myśli niezależne kobiety, takie wręcz ostre, które radzą sobie ze wszystkim same, nikogo nie potrzebują, dumne i zaradne. 

To oczywiście są świetne cechy, jeśli są zbalansowane, a nie w formie ekstremalnej. 

Ale samodzielność ma jeszcze jedno najważniejsze znaczenie, które możesz zastosować już dziś, niezależnie od swojej sytuacji.

To jest samodzielność w myśleniu i działaniu, niezależność od cudzych opinii i “etykietek”, które inni nam nadali. 

Kiedyś byłam tancerką klasyczną czyli baletową. Zajmowałam się tym większość życia, ale słyszałam w szkole, że do niczego się nadaję i nic nie osiągnę, zawsze byłam “najgorsza”. Gdyby usłyszeć to raz – 50 razy, no to ok, człowiek by się otrząsnął. Lecz ja to słyszałam 9 lat, każdego dnia. Nie miałam wtedy You Tube, nie miałam dostępu do wiedzy, do prawdy, motywacji, do czegoś lepszego. Więc żyłam wiele, wiele lat w przekonaniu, że tak jest i moje poczucie własnej wartości było na minusie. Nie było zerowe, było po prostu daleko na minusie. To oczywiście rzutuje na każdą dziedzinę życia, na wszystko. Wiedziałam wtedy, że poczucie pewności siebie i wartości to podstawa w życiu, ale nie mogłam sobie wyobrazić co to naprawdę znaczy. Myślałam, że może jak staję w swojej obronie to znaczy, że szanuję siebie i to jest poczucie wartości.

Ale, w środku czułam co innego. Dopuściłam do siebie to, co mi mówili i to było jak toksyna zatruwająca mnie i moje życie. 

Aż nauczyłam się co to jest prawdziwa samodzielność i dlatego Ci o tym dziś opowiadam. Abyś uniknęła wielu trudnych lat. 

W mojej szkole byłam nielubiana i najgorsza, ale za to wielu fotografów, malarzy, osób kreatywnych, artystów dostrzegło we mnie coś pięknego i wyjątkowego. Na początku nawet nie wiedziałam o co im chodzi! Myślałam, co oni takiego widzą, przecież moje ciało jest okropne, zupełnie do baletu się nie nadaje. A jednak pewnego dnia w  miastach pojawiły się wielkie bilbordy na budynkach z moim zdjęciem baletowym. Filmy wyświetlały się w metrze. Okazało się, że jednak do czegoś się nadaję. 

Ty również zawsze dla kogoś  się “nadajesz”, “nadajesz się do czegoś”. Tylko musisz samodzielnie myśleć. Wyjść poza ich sztywne ramy, w które Cię wpasowali. 

Wiadomo, że jesteśmy ludzmi, istotami społecznymi i to jest naturalne przejmować się zdaniem innych. Cudza opinia czy zachowanie może nas boleć. Nie jesteśmy robotami i nie mamy przycisku aby przestać się przejmować. 

Ale mamy też obowiązek być osobą samodzielną, która myśli i robi niezależnie od innych.

Jakie to ma znaczenie co ci ktoś powiedział lata temu? Może byłaś najgorsza na WFie, może słyszałaś od trenera, że nie nadajesz się do sportu. Ale jesli znajdziesz rodzaj sportu, miejsce, atmosferę, osoby, które Ci się naprawdę podobają to będziesz się do tego nadawać i będziesz w tym najlepsza jak potrafisz. Wtedy, samodzielnie, niezależnie od opinii jakiejś osoby (z którą pewnie nie masz już dawno nic wspólnego), będziesz robić to co lubisz i będzie ci to dodawać energii, jak taki boost, doładowanie na cały tydzień, poprawi humor, poczucie własnej wartości i pewnosci siebie.

Pamiętajmy więc o nowej definicji samodzielności! Rób swoje i twórz kolorowe, bogate i soczyste życie! 

Podziwiaj świat i podróżuj razem ze mną na Instagram @Malvina Dunder. Zapoznaj się z moim książkami i blogiem, with love to Earth (po angielsku).

Z miłością, Malvina

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s