Usuń ze zdania “ty” i zastąp czymś lepszym. Sztuka komunikacji, budowania relacji i związku może być prosta.

Malvina Dunder, kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, związki, komunikacja, rady, psychologia

Kolejny super nawyk! Tym razem usuwamy “Ty” z naszego języka i zastępujemy czymś lepszym, ale najpierw dlaczego i wyjaśnienie.

Po “Ty” najczęściej następuje krytyka, którą każdy z nas słyszał tyle razy w życiu, że nawet jeśli jest delikatna, to umysł podświadomie przygotowuje się na atak i odparcie go, co owocuje konfliktem, wycofaniem i oziębieniem relacji.

W relacjach z bliskimi osobami (i może też może być generalnie, ale żyjemy w takim świecie, że nie zawsze jest to możliwe) – usuwasz z każdego zdania, które wypowiadasz lub zapisujesz słowo “Ty”.

Przyjrzyj się, chyba za każdym razem słowo i zdania z “Ty” kończą się czymś negatywnym, ktoś czuje się oskarżony, oceniany itd.

No chyba, że mówimy “Ty zawsze świetnie wykonujesz swoją pracę” albo najlepiej wyrzucasz śmieci “:) Ale dobrze wiemy, że tak nie za często się mówi.

To jest bardzo łatwa rzecz do zapamiętania, a usuwa naprawdę wiele problemów i nieporozumień. Zmieniamy w ten sposób postawę roszczeniową, obarczającą innych w przyjemniejszą w odbiorze. 

Zawsze też skłania to nasz umysł do tego, aby się trochę pogimnastykował, bo w końcu trzeba wymyślić jakiś inny sposób, aby się wypowiedzieć. Zmieniamy rutynę, zminie się energia i otwieramy się na nowe. 

Do tego, gdy dołożymy ciekawość, ciekawość tego co się stanie, jak zostanie to odebrane, co się zmieni, to zaczyna się robić naprawdę ciekawie. 

ZGORZKNIENIE czy SŁODKOŚĆ_ Wzbudzasz najlepsze, czy najgorsze w innych osobach_ Kolorowe Bogate Soczyste, kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Oczywiście oprócz słów, ważna jest energia i intencja: kontrolująca (może być nawet w miły sposób!) lub otwarta na naukę.

Co zatem lepiej mówić?  “Ty” zamienić —> na “Ja” Np.

“Ty nigdy nie pomagasz mi w sprzątaniu łazienki” – brzmi oskarżająco nawet jeśli jest faktem. Jeśli czujesz się w tym momencie rozżalona, że to nie fair itd, to pomyśl, czy to kiedyś zadziało? Może masz 100% rację, ale to po prostu nie działa. Nie tworzy również kochającej, wpierającej relacji, a jeśli na tym Ci zależy to lepiej mówić jak niżej.

“(Ja) czuję się zmęczona (zawsze *opcjonalnie) sprzątając łazienkę, czy możesz mi pomóc? Czułabym się znacznie lepiej (*opcjonalnie można też coś dodać jeszcze lub zmienić – jak byś się czuła).

Powodzenia! Malvina

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s