Przemoc w szkołach artystycznych (baletowych, plastycznych, muzycznych), gdzie wymaga się wrażliwości… Czy jesteś jedną z ofiar?

PRZEMOC W SZKOŁACH ARTYSTYCZNYCH. kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Skąd tyle przemocy fizycznej i psychicznej, werbalnej w miejscach, gdzie są najbardziej wrażliwe osoby i gdzie wymaga się wrażliwości..?

Czy jesteś jedną z tych osób, które uczęszczały do szkoły artystycznej np. Plastycznej, muzycznej, baletowej i doświadczyłaś pewnego stopnia przemocy? Złego traktowania, wyśmiewania, złośliwych uwag, po których nadal masz traumę, może nawet zaprzepaściłaś swój talent? 

Tam, gdzie dzieci i młode osoby powinny być najbardziej uczone otwartości serca, gdzie są wrażliwe z natury i mają to rozwijać, są bardzo często traktowane w tragicznie zły sposób i osoby, które temu zaprzeczają, jeszcze upierają się w tym, że tak właśnie powinno być! Szokujące prawda…

Problem z przemocą jest taki, że jeśli to jedyne co znasz, to potem nawet nie wiesz, że to się dzieje i trzeba to zmienić. Czujesz się bardzo źle, zrezygnowana, ale nie wiesz co z tym zrobić. Dochodzi do tego szereg psychologicznych zjawisk i problemów, np. niektórzy zaczynają bronić swojego oprawcę, tłumacząc “że ona chciała dobrze, zależy jej”… To nie jest logiczny argument, ponieważ nic nie usprawiedliwia przemocy. Są inne metody, o wiele skuteczniejsze i humanitarne.

Warto tutaj jednak odnieść się do intencji, która stanowi wielką różnicę. Trener, który nawet porządnie ryknie na młodzież, przyprowadzi do porządku i zmotywuje, z otwartą pozytywną intencją to zupełnie co innego niż nauczycielka sącząca jad z powodu swoich porażek, nieudolności, kompleksów, które wyładowuje na młodszej bezbronnej osobie.

Przemoc jest słabością i nieudolnością, po którą sięgają ludzie słabi, prymitywni, pełni lęku. 

Niestety ogromna część dzieci wychowanych w przemocy kontynuują ją w dalszym życiu lub do końca już pozostają ofiarami bez szacunku do siebie, bez poczucia własnej wartości, kopane i poniewierane przez innych. Kształtowanie dzieci w przemocy, zostawia im ślad na całe życie.

Jeśli jesteś jedną z tych dzieci, możesz obrócić tę traumatyczną przeszłość w swoją siłę, jednak pomocne jest bardzo, by wiedzieć jak, co znacznie przyspieszy proces i pomoże Ci poczuć się lepiej i polepszyć swoje życie. Dlatego też powstał ten blog, abyś mogła czerpać wiedzę, metody i pomóc sobie, a także zobaczyć przykłady.  Wiem, że nie wystarczy usłyszeć “szanuj siebie” i od razu twoje zachowanie, życie magicznie się zmienia, bo jeśli nigdy tego nie widziałaś, to ledwo wyobrażasz to sobie jak jednorożca na tęczy.

Jeśli jesteś mamą dziecka i widzisz w szkole jakąś formę przemocy, to oprócz normalnej reakcji jak zgłoszenie, możesz również rozwijać się, ćwiczyć i stanowić inspirujący przykład dla swojego dziecka, aby w przyszłości było świadome i radziło sobie w życiu z powodzeniem.

Jeśli jesteś nauczycielką, wiedz, że jesteś ogromnie ważna! Kształtujesz młode, bardzo nieraz zagmatwane życia i Twój przykład ma ogromny wpływ na nie, nawet jeśli czasem czujesz się jakbyś waliła grochem o ścianę. Dostrzegaj ich duszę i światło, choć to bywa trudne zadanie. Okazuje się, że takie “dziecko” nawet po 20 latach od małego komentarza, dalej pamięta, że “nie nadaje się do malowania” i tego nie robi…

Jak zawsze, polecam rozwój osobisty i pracę wewnętrzną. Powodzenia! Malvina

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s