Jak wyrażać prośbę do mężczyzny, co działa i nie działa. Zaoszczędź sobie czas i nerwy ;-) Komunikacja damska i męska.

Wyrażanie próśb, krytyka nie działa, jak prosić, by spełnił twoją prośbę. kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder (2)

Jak wyrażać prośbę do mężczyzny, oto jest pytanie… Na pewno nie raz osiągnęłaś stan najwyższej frustracji prosząc o coś, co nie zostało zrobione i doprowadziło do kłótni. Co więc trzeba wiedzieć, by osiągać lepsze rezultaty – dowiesz się tutaj.

A także:

 • nie strać mocy osobistej przez nadmierne starania.
 • Prośba czy żądanie?
 • Jesteśmy inni, więc motywują nas inne powody.
 • Krytyka niszczy relacje i powoduje u mężczyzny wycofanie.
 • Czy sama siebie widzisz i spełniasz swoje prośby?
 • Wiesz czego chcesz? Wyraź to jasno i krótko.
 • Wyrażanie uczuć a konkretny krok.
 • Cierpliwość i bycie bardziej kobiecą niż on…
 • Hojna czy skąpa w punktach?
 • W tych sytuacjach, prośba nie może być spełniona.

Otrzymałam pytanie, które chciałabym tutaj umieścić, ponieważ jest to częsty problem, który dotyczy nas wszystkich i nie można go ignorować, jeśli chcemy mieć dobre relacje damsko – męskie (nie tylko romantyczne).

Nie rozumiem dlaczego mój chłopak nigdy nie może zrobić tego, o co go proszę. Czy naprawdę podnoszenie skarpetek z podłogi przez dorosłego mężczyznę to tak wiele?!?

Kiedyś miałam kryzys i zwątpiłam, że można umiejętnie wyrazić prośbę, a ona zostanie wysłuchana i spełniona. Poprosiłam, aby mój Ukochany wyjął mokre ubrania z pralki i wywiesił na lince. Byłam twarda, ale poddałam się po tygodniu, gdy pranie zgniło i musiałam je wywalić na śmieci. Był to moment zwątpienia i zniechęcenia do proszenia o pomoc. Zaczęłam czuć się samotnie w związku, gryźć się w język, brać na siebie większość obowiązków domowych. To też jest błąd! Twoja frustracja rośnie, a szacunek do Ciebie zmniejsza się. Bardzo słaby biznes! Gdybym wiedziała to, co wiem dziś, byłoby mi znacznie łatwiej 🙂 

Ale zacznijmy od tego byś nie straciła nadziei 😉

Jakiś czas temu, przeczytałam poradnik jak wyrażać prośby do mężczyzny i jak tego nie robić. W połowie miałam mdłości i wrażenie, że mężczyzna to idiota, z którym trzeba uważać jak z dzieckiem, rozdawać mu cukierki na prawo i lewo i zważać na każde słówko. Natomiast kobieta ma całą skomplikowaną instrukcję jak to robić i czego absolutnie nie wolno bo świat się zawali. TO NIE TWORZY POCZUCIA KOBIECEJ MOCY OSOBISTEJ i nie tworzy zdrowego związku. To również nie jest prawda o mężczyznach. Jeśli myślimy o nim, że jest głupi, to zaczynają się robić problemy, tracimy szacunek, wszystko idzie w dół. A oni są zwyczajnie inni od nas i co najważniejsze, zazwyczaj bardzo fajni 🙂

Jesteśmy tak inni, komunikujemy się w inny sposób, o którym najczęściej nie wiemy, nie znamy swoich języków i przez to pojawiają się problemy…

WSKAZÓWKA: PROŚBA CZY ŻĄDANIE?

Jeśli wyrażasz prośbę, a druga osoba jej nie spełnia i to wywołuje w Tobie złość – to generalnie znak, że było to żądanie.

Nie chcę, abyś czuła się jakby wyrażenie prośby było czymś złym i nie miała w związku żadnej mocy, aby to robić. To fałszywe przekonanie. Jednak WARTO się temu przyjrzeć.

RÓŻNE MOTYWACJE / KRYTYKA NISZCZY RELACJE

Różnica zasadnicza jest taka, że kobiety są motywowane przez krytykę oraz otoczenie do zmiany, a mężczyzna NIE.

Gdy usłyszymy słowa krytyki – staramy się zmienić, to “gryzie nas” nawet jeśli nie chcemy tego zmienić lub udajemy, że to już poprawione.

Gdy coś jest w otoczeniu irytującego, krzywego, źle postawionego, brudnego – zmienimy to dla samej zmiany, a mężczyzna nie, on musi mieć w tym jakiś profit i tu chodzi o Ciebie / osobę, a nie o to, że “skarpetki muszą być podniesione”, ponieważ wg mężczyzny one niczego nie potrzebują.

Czyli krytyka i otoczenie działa zachęcająco do zmiany dla kobiety, ale NIE dla mężczyzny.

Po krytyce zostaje zawsze uraza! Dla obu płci, co skutkuje u mężczyzn wycofaniem emocjonalnym.

CZY SAMA SIEBIE WIDZISZ I SPEŁNIASZ SWOJE PROŚBY?

Jeśli dla samej siebie jesteś niewidoczna, nieważna, a Twoje potrzeby uważasz za nieważne, to tak samo odbiera Cię otoczenie. Nikt Ciebie nie zauważa, nie wie jakie masz potrzeby, a jeśli wie, to uważa za nieważne.

Bardzo ważne pytania:

Czy sama siebie widzisz i swoje potrzeby? Czy sama jesteś dla siebie uważna i pomocna?

Jeśli traktujesz siebie poważnie i z szacunkiem, pokazujesz to swoim zachowaniem (nie tylko mową, bo mężczyżni to istoty mało komunikatywne, bardziej reagują na konkrety), to poważniej jesteś traktowana.

CZY WIESZ CZEGO CHCESZ? WYRAŹ TO JASNO I KRÓTKO.

W przypadku skarpetek sprawa jest prosta – nie chcesz ich na podłodze, chcesz je w koszu do prania. Zawsze. Kropka.

Ale są też trudniejsze sprawy.

To Twoja odpowiedzialność, by zajrzeć w siebie i rozeznać się o co chodzi, co jest prawdziwym problem oraz znaleźć sposób, który to rozwiąże, a następnie jasno skomunikować to, aby On mógł podjąć konkretną akcję.

Leaderzy nie mówią “zrób tak, by było pięknie”, ani “tak, bym czuła się cudownie”. Architekci nie mówią do budowniczych “zróbcie coś wyjątkowego”, tylko dają plan =  jasne kroki do wykonania. 

Wyjdź z rozwiązaniem jakie Cię zadowoli, by nie krążyć wokół tego samego, a by problem mógł być zakończony.

Użyj jak najmniejszą ilość słów 🙂 Nikt nie lubi słuchać długich wywodów na mało przyjemne tematy. 

WYRAŻANIE UCZUĆ A KONKRETNY KROK

Zauważyłam, że idealnie wyszukane i posklejane słowa wyrażające uczucia i zachęcające kogoś do zrealizowania prośby, np. “Czułabym się cudownie , gdybyś …” nie sprawdzają się. My mówimy bardziej językiem emocji, a tu trzeba dodać konkretny krok. Nie skreślam tego zupełnie, ale nie użyłabym tego, gdy na prawdę potrzebuję pomocy. Może jedynie w jakiś luźnych rozmowach.

CIERPLIWOŚĆ

Jeśli Twój mężczyzna nie podejmuje żadnej akcji i w Twoich oczach jesteś bardziej męska niż on, to czas abyś w związku uzbroiła się w cierpliwość i była bardziej kobieca niż on 😉

Przychodzi moment, kiedy góra skarpet musi spiętrzyć się na podłodze i nie ważne jak będzie Ci to przeszkadzać, musisz cierpliwie czekać w fotelu i rozkoszować się odpoczynkiem 🙂

Jak to zrobić bez tracenia równowagi? Skupić się na sobie, na swoich potrzebach, życiu, planach, celach, itd.

HOJNA CZY SKĄPA W PUNKTACH?

Zauważaj i doceniaj dobre. Nikt nie chce starać się wobec osoby zawsze niezadowolonej. Może masz matkę zawsze niezadowolona lub szefa, któremu zawsze mało? Okropne, prawda? Mężczyzna gra na punkty! Jeśli może je zdobyć, zrobi to. Jeśli nie może, pójdzie grać w gry video lub zajmie się swoimi sprawami. 

W TYCH SYTUACJACH PROŚBA NIE MOŻE BYĆ SPEŁNIONA

Przyczyny, przez które coś NIE może zostać wykonane:

 • jemu nie zależy, związek jest po kłótniach, jak po huraganie – trzeba go odbudowywać, przedsięwziąć specjalne środki, a nie dokładać cegły na rozpadającym się fundamencie.
 • On nie wie co ma zrobić.
 • On nie jest w stanie tego wykonać, ponieważ też jest człowiekiem.
Klarowność, komunikacja, związek – to Ty ustalasz swoje potrzeby. Wyrażaj prośby i oczekuj ich spełnienia, ponieważ tak rośnie szacunek do Ciebie, który potrzebny jest mężczyźnie, aby Cię kochał. Tego Ci życzę, abyś potrafiła znaleźć swój skuteczny sposób wyrażania i egzekwowania swoich próśb, a także miała wiele ciepła i była najcudowniejszą osobą, dla której chce się iść na koniec świata, a nawet podarować gwiazdkę z nieba!

Całuję, Malvina

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s