Jak rozpoznać narcyzm (narcystyczne zaburzenie osobowości) i osoby narcystyczne.
To temat rzeka, ale nie każdy musi studiować temat, aby radzić sobie z tym lepiej w życiu. Wystarczy kilka informacji, by móc zauważać czerwone flagi i być ostrożną.
Co to jest narcyzm?
To zawyżone poczucie własnej ważności, głęboka potrzeba nadmiernej uwagi i podziwu, niespokojne relacje i brak empatii dla innych.
Czym NIE jest narcyzm?
Internet jest zalany tym określeniem. Randkujące osoby nazywają innych narcyzami i egoistami, ale często same mają masę swoich problemów ze sobą, nad którymi nie pracują, więc nie zawsze jest to prawda.
Każdą osobę można by zakwalifikować do tej kategorii, ale tylko do pewnego stopnia. Jest tak, ponieważ każda osoba ma część, która nazywa się ego i to jest źródło tego rodzaju zachowań. Wszystko więc zależy od tego w jakim stopniu ego steruje człowiekiem, czy też człowiek jest świadomy i ma nad nim kontrolę.
Ja osobiście bardzo nie lubię tego określenia, ponieważ mój dziadziuś miał na imię Narcyz i wywołuje to we mnie ciepłe, bardzo dobre skojarzenia 🙂 Do tego kwiaty narcyzy są przepiękne. Ale to tylko język – ludzka nazwa, dzięki której się porozumiewamy i wiemy o co chodzi.
Jedno zachowanie nie oznacza, że osoba jest narcystyczna! To są podpowiedzi, wskazówki, które zbierasz, obserwujesz, ale nie wydajesz diagnozy 😉 Mimo to, lepiej wiedzieć z kim masz lub możesz mieć do czynienia. Być może otworzy Ci to oczy i wiele wyjaśni, poczujesz się pewnie, spokojnie i podejmiesz mądre decyzje.
Wskazówki:
- Brak empatii.
- Poczucie utytułowania.
- Postawa żądająca “należy mi się”.
- Mówienie o sobie w trzeciej osobie.
- Wychwalanie siebie.
- Nadawanie sobie wielkich tytułów.
- Brak samo-świadomości, wszyscy są problemem, prócz narcyza.
- Narcyz przywłaszcza pomysły innych i głośno zaznacza, że to jej / jego wspaniała twórczość.
- Szuka podziwu.
- Zachowuje się jak osoba otwarta, ale jest zamknięta, to tylko maska i pozory. Jak masz dobrą intuicję, to czujesz różnicę.
- Świat kręci się wokół tej osoby.
- Jej / jego problemy są największe i jedyne. Nikt inny takich nie ma i nie było ich nigdy wcześniej w historii ludzkości 😉 Jako jedyny/a również daje sobie z nimi radę i idzie niosąc ten ciężki krzyż.
- Nadmiernie podkreśla swoje osiągnięcia, robi z nich coś potężnego, NAJlepszego.
- Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości, mogą być błyskotliwe i charyzmatyczne, co może zmylić. Wie jak sprawić, by kolana się pod Tobą ugięły i robi to celowo.
- Narcyz komplementuje bez specjalnej znajomości i mówi to, co druga osoba chce usłyszeć, by coś uzyskać. Osoby, które mają niskie poczucie wartości mogą łatwiej paść tego ofiarą.
- Jeśli poznajesz narcyza, to on / ona poświęca Ci uwagę, słucha i sprawia, że czujesz się wyjątkowo, co oczywiście potem się szybko kończy.
- Jeśli znasz narcyza lepiej, to jesteś tylko słuchaczem. Słuchasz i słuchasz i słuchasz. Narcyz nie zapyta Cię o nic lub na sam koniec rzuci ochłap “a co u ciebie? Chętnie bym posłuchał/a, ale muszę lecieć, pa”.
- Lub nawiązując do powyższego, może być jeszcze tak, że wtrącasz coś, powiesz coś – to narcyz wraca do tematu o sobie. Czujesz się zignorowana i to co mówisz nie ma znaczenia.
- Nie ma szacunku dla drugiego człowieka i wielu innych traktuje gorzej.
- Nie liczy się z innymi.
- Obraża się, kłóci i jest nadmiernie agresywny/a, gdy zwraca się uwagę.
- Narcyz obwinia wszystkich dookoła i oskarża.
- Wymaga i wymaga, ta studnia bez dna nigdy się nie kończy, nigdy nie ma zadowolenia.
- Jest w związku, ale szuka też podziwu poza nim, ponieważ ciągle ma mało.
- Brak odpowiedzialności za swoje zachowanie.
- Nie obchodzi go to, że kogoś skrzywdził/a.
- Bardzo źle przyjmuje krytykę.
- Kolejna wskazówka to również arogancja, wywyższanie się nad innymi.
- Mówienie czegoś, co potem okazuje się kłamstwem, miało na celu zrobić wrażenie na kimś.
- Narcyz nie zrobi dla Ciebie nic, ale jego / jej żądania są najwyższej wagi.
- Obiecuje, że coś zrobi / zmieni się, ale tego nie robi.
- Wie jak manipulować i trzymać w zawieszeniu, by dać Ci trochę “nagrody” i wzbudzić w Tobie wiarę, że się zmieni i będzie lepiej.
Przez narcyza, możesz czuć się zagubiona, nie rozumieć kim jesteś, co zrobiłaś, co się stało, itp. Widzisz, że narcyz reaguje na zwykłą sytuację dramatycznie, zachowuje się egoistycznie, ale mówi Ci, że to Ty jesteś egoistką i robisz problemy.
Narcyzy tworzą relacje bliższe i dalsze z osobami bardzo wrażliwymi, empatycznymi, które biorą odpowiedzialność za innych, za ich życie, działania, uczucia. Osobami, które spełniają potrzeby innych zamiast swoje na pierwszym miejscu. Takie, które potrafią słuchać, chcą szczerze pomóc i dają od serca.
Narcyzy są trochę jak drapieżniki – świadomie bądź nieświadomie. Szukają ofiary, najczęściej “dobrej” osoby. Te dobre osoby, zajmują się nimi, aż są wyssane jak przez wampira emocjonalnego lub energetycznego. Często nie rozpoznają tego, gdy wychowały się w narcystycznej rodzinie, gdzie mieli takie rodzica lub rodziców i to było jedyne zachowanie jakie znali. Zostali wyszkoleni w braniu odpowiedzialności za nich.
Naszą instynktowną reakcją, gdy osoba, która była naszym “szczęściem” odwraca się – biegniemy za nią. To jest tylko odruch! Manipulacja, gierką, słabość ego. Miej tego świadomość i nie biegnij za narcyzem 🙂 Właśnie pokazuje Ci swoje prawdziwe kolory, swoją prawdziwą twarz, dzięki czemu wiesz co robić – zająć się swoim Kolorowym, Soczystym i Bogatym życiem.
Myślenie o sobie dobrze, skupianie się na swoim życiu i branie odpowiedzialności za siebie jest bardzo, bardzo dobre! To zrzucanie odpowiedzialności i patrzenie na innych, co można od nich wziąć – jest narcyzmem.
Uważaj na siebie, kochaj całym sercem, ale nie oddawaj go nikomu! To Twój najcenniejszy skarb. Całuję, Malvina
Leave a Reply