Poznaj Renifery w Laponii (Finlandia)! Ciekawostki jakich dowiedziałam się w drewnianej chacie ludów Sami przy ognisku… / Zwierzę Mocy i totem Renifer / znaczenie, symbolika, przesłanie

Renifery, renifer, przjażdżka, sanie, Laponia, Finlandia, Zwierzę Mocy Renifer, znaczenie, przesłanie, co to znaczy, symbolika, symbol, Kolorowe Bogate Soczyste, podróże,kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder (2)

Poznaj renifery z Arktycznej Północy! Tutaj poznasz fakty i farmę w Laponii, którą można odwiedzić i spędzić z nimi czas, a także legendy, boginie związane z nimi, mądrość i symbolikę tego zwierzęcia.

Zwierzeta są fascynujące, wiele można się o nich nauczyć, a właściwie od nich nauczyć 🙂 

Zaraz najciekawsze i najważniejsze, ale najpierw kilka słów wstępu…

Zwierzęta Mocy lub Duchy Zwierząt, totemy wywodzą się ze starych kultur, np. Indiańskiej, w której znaki, synchronizacja ze światem i Wszechświatem oraz natura były szczególnie pielęgnowane. To fascynujące jak wielka mądrość płynie z natury oraz jak wiele można się od niej uczyć, oczywiście mając otwarte oczy i wiedząc, na co zwracać uwagę.

Podczas podróży poznawałam zwierzęta w różnych częściach Ziemi, osobiście podczas wolontariatów w sanktuariach lub na “przypadkowych” spotkaniach, często słuchałam wiele ciekawostek od przewodników oraz historii i mitów od tubylców, którymi muszę się z Tobą podzielić!

Pisałam wiele na ten temat na innej stronie o zwierzętach mocy i tworzyłam karty. To wciągający świat symboliki fauny.

Każda wyprawa jest dla mnie interakcją, zbieraniem wiedzy i doświadczeń, którymi dzielę się tutaj i na moich mediach społecznościowych. Mam nadzieję, że odkryjesz tutaj cenne drogowskazy życiowe, które pomogą Ci lepiej nawigować na tym świecie…

Renifer Zwierzę Mocy, znaczenie symbolika przesłanie, Malvina Dunder

W północnej Finlandii jest wiele farm reniferów, warto wybrać tą najprzyjaźniejszą i rodzinną. Ta ma wieloletnią tradycję i można do niej podjechać zobaczyć zwierzęta, choć oczywiście lepiej zamówić safari. Nazywa się Jaakkola Reindeer Farm w Luosto

Renifery, renifer, przjażdżka, sanie, Laponia, Finlandia, Zwierzę Mocy Renifer, znaczenie, przesłanie, co to znaczy, symbolika, symbol, Kolorowe Bogate Soczyste, podróże,kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder (2)

Tutaj można pojechać do lasu na przejażdżkę z reniferami. Sanie są przyczepione jedne do drugich, każdy ma swojego renifera przed sobą, ale u mnie tak wyszło, że renifer Borgo za mną, chciał być przy mnie 🙂 Od razu się dogadaliśmy, bardzo polubiliśmy od pierwszego wejrzenia, mimo, że są to pół dzikie zwierzęta i nie lubią bliskości. Zrobiliśmy sobie wiele zdjęć z Borgo 🙂 Poprzedniego dnia Borgo zrzucił róg (to normalne o tej porze roku) i był jednorożcem. 

Po przejażdżce saniami zostaliśmy zaproszeni do tradycyjnej chaty drewnianej z kominkiem na środku i opowieści o reniferach. Wiele ciekawostek! A na koniec karmienie młodych…

Ciekawostki o reniferach, jakich dowiedziałam się przy ognisku w drewnianej, tradycyjnej chacie jaką budują ludzie Saami…

W pierwszych trzech minutach urodzenia musi wstać, nauczyć się chodzić i pływać. Na dalekiej północy jest wiele rzek, jezior, zalewów, które muszą pokonywać.

Jego nogi mają temperaturę tylko 5 stopni C.

Nie lubi dotyku, głaskania, co tłumaczone jest tym, że traci ciepło w ten sposób. Zwierzę to ma mnóstwo włosów w jednym miejscu (cebulce włosa). Każdy włosek jest pusty i zatrzymuje powietrze, które utrzymuje ciepło jego ciała. Działa to jak ochrona termiczna. Gdy dotykamy go, to powietrze ucieka i robi mu się zimno w tym miejscu. Tak przynamniej słyszałam od opiekunów reniferów w Laponii. 

Co roku gubi poroże. Nie ma się co martwić jeśli widzisz brak rogów, dziwne zaczerwienienie jak rana – to normalne. Potem rogi odrastają im szybko, nawet 2 cm dziennie rosną. Panie reniferki również mają poroże i gubią je później niż samce, ponieważ potrzebują ich do opiek nad młodymi.

Renifery zmieniają również kopytka zgodnie z sezonem, by lepiej znosić zimno i poruszać się w śniegu.

W czasie godów samce biją się ze sobą, a ten który wygra, zapładnia wszystkie panie reniferki w stadzie. Ale… są też sprytni panowie renifery, którzy działają zgodnie z powiedzeniem “gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta” 🙂 Podczas, gdy najsilniejsi są zajęci walkami, oni korzystają z okazji i cichutko zakradają się do pań reniferek 🙂 Bez żadnych walk, osiągają swój “miłosny” cel, a po paru miesiącach rodzą się śliczne dzieci renifery.

Naturalnymi drapieżnikami reniferów są niedźwiedzie, rosomaki, które są zaskakująco silne i agresywne. Czekają na gałęziach drzew, aż renifer podejdzie, wtedy atakują i zeskakują na nie. Orły, które mogą porwać młode, a także wilki. Jednak najczęściej renifery giną w zderzeniu z samochodami. 

Renifery zawsze chodzą w stadzie, mniejszym lub większym. Jeśli widzi się jakiegoś niedaleko pobocza, to trzeba zwolnić samochód, ponieważ w pobliżu są pozostałe i mogą wejść na drogę. 

Renifery mają bardzo rozwinięte wszystkie zmysły, np. widzą ultrafiolet i czują swoje jedzenie (rośliny) nawet pod wysoką warstwą śniegu.

Renifery, renifer, przjażdżka, sanie, Laponia, Finlandia, Zwierzę Mocy Renifer, znaczenie, przesłanie, co to znaczy, symbolika, symbol, Kolorowe Bogate Soczyste, podróże,kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder (2)
Poznaj symbolikę, znaczenie, legendy i mądrość reniferów…

Renifer to król północy

Natura ma wielką mądrość, z której można korzystać i wiele się nauczyć, jeśli oczywiście otworzy się oczy, uczy, serce i umysł…

W starodawnych kulturach np. Indiańskich, nazywało się tę mądrość Zwierzę Mocy lub przewodnik duchowy, który zjawiał się w życiu w celu dostarczenia ważnej wiadomości. Taka podpowiedź od Wszechświata lub duchów zmarłych lub innych istot. Podobne przyciąga podobne, więc można również z tego wywnioskować, że jeśli coś się dzieje szczególnego w życiu, to napewno ma przyczynę i konsekwencję.

Renifer uczy, że to droga jest celem, a nie tylko osiągnięcie celu. To nie miejsce, tylko sposób widzenia rzeczy.

Renifer to podróżnik!

Sam przemierza wiele kilometrów, często w trudnych warunkach i odpoczywa, a potem zmierza dalej. Jest ciągle w ruchu.

Znosi dobrze zimno, śnieg i lód pokazując, że można cieszyć się śnieżnym dniem. 

Pokazuje swoim przykładem, by iść daleko, w świat, w nieznane. Uczyć się, poznawać, zdobywać siłę fizyczną i psychiczną, wiedzę, wytrzymałość, doświadczenie życiowe.

Renifery symbolizują mądrość, zaradność, spryt, wiedzę, kreatywność, pomysłowość, podróż, zaufanie, stabilność, prowadzenie, wytrzymałość, adaptacyjność, czułość, obfitość, płodność, światło, życie, odrodzenie słońca, podróż duszy, społeczność i komunikację z innymi. Odrodzenie, uziemienie, cykliczna zmiana, sezonowość, determinacja, rodzina, przyjaciele, wsparcie.

Są uhonorowani pięknymi rogami za swoją szlachetność i reprezentację kontynuacji plemienia. Innymi członkami roślinożernej rodziny jeleniowatych są jelenie, łosie i carribou.

Renifery były ważne dla ludzi od naszych wczesnych dni jako łowcy-zbieracze. Znalezione na malowidłach jaskiniowych w całej Europie i Azji renifery są przedstawiane jako szybujące w powietrzu, być może pośredniczące między światem ludzi a światem duchów.

Od pradawnych czasów renifery dostarczały wielu życiodajnych elementów – mięso, skóry na ubrania i poroża na narzędzia i ozdoby. Ich skóry są bardzo ciepłe. Wykorzystuje się każdą część tego zwierzęcia, dlatego mówi o Matce Ziemi i wielu formach dostatku, które oferuje. 

Renifery mogą biec z prędkością do stu kilometrów na godzinę, a te, które migrują, podróżują dalej niż jakiekolwiek inne migrujące ssaki – ponad 5000 km rocznie. Symbolizują ochronę podróżujących.

Renifer był świętym zwierzęciem dla pół-koczowniczych mieszkańców Europy Północnej. Ich rogi były związane z drzewem życia i często przedstawiano je niosące słońce i/lub ptaki, księżyc i gwiazdy w rogach. A podczas przesilenia zimowego to Matka Jelenia leciała, niosąc światło i nowe życie w czasie największej ciemności.

Litewska i łotewska bogini słońca Saule, przeleciała po niebie w saniach ciągniętych przez jej renifery, rzucając bursztynowe kamyki, jak małe kawałki słońca i jabłka dla świata ludzi.

Rozhanitza, słowiańska bogini zimowa jest również związana z reniferami i przesileniem zimowym. Jest przedstawiana jako bogini z rogami reniferów.

Beiwe to bogini słońca Sami, rdzennych pasterzy reniferów w krajach nordyckich. Leciała przez niebiosa ze swoją córką Beaivi-nieidą w kręgu poroża renifera, rzucając płodność i życie z powrotem na ziemię.

Plemię Tunguzów ze wschodniej Syberii postrzegało renifera jako przewodnika przez ciemność i śmierć. Wierzyli, że przenosi dusze zmarłych do królestwa duchów.

Renifery, renifer, przjażdżka, sanie, Laponia, Finlandia, Zwierzę Mocy Renifer, znaczenie, przesłanie, co to znaczy, symbolika, symbol, Kolorowe Bogate Soczyste, podróże,kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder (2)

Niektóre legendy syberyjskie opowiadały o reniferach i szamanach, którzy wspólnie spożyli grzyby halucynogenne i polecieli na wyprawę do wyższych królestw, aby zdobyć i przywrócić mądrość swoim ludziom. Pochowane szamanki zostały znalezione z tatuażami reniferów przedstawiającymi poroże wypełnione główkami małych ptaków.

Dziś większość tych historii jest zapomniana. Pod koniec XIX wieku, po publikacji „Wizyty św. Mikołaja” w 1823 roku, renifery mocno zaczęły kojarzyć się ze Świętym Mikołajem i jego saniami ciągniętymi przez osiem magicznych reniferów.

Renifery są przykładem komunikacji i relacji, ponieważ same w nich żyją i dobrze sobie radzą. W tak trudnych warunkach polarnych, łatwiej jest funkcjonować w grupie i wspierać się, ale też dbać o swoje granice i indywidualność.

Podkreśla się również często, że renifer symbolizuje harmonię energii męskiej i żeńskiej.

Renifery przypominają o podążaniu za swoimi celami. Koniec Twojej emocjonalnej lub duchowej podróży jest teraz widoczny. Pozostań na ścieżce, którą aktualnie podążasz i wiedz, że jesteś na dobrej drodze. Tak więc znaczenie Renifera nalega, abyś ufała swoim instynktom i była skupiona na swojej podróży. Trzymaj się z dala od dramatów innych ludzi i pozwól swojemu światłu świecić.

Uwierz w siebie i swoje możliwość, możesz mierzyć wysoko a nawet latać!

Renifery, renifer, przjażdżka, sanie, Laponia, Finlandia, Zwierzę Mocy Renifer, znaczenie, przesłanie, co to znaczy, symbolika, symbol, Kolorowe Bogate Soczyste, podróże,kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder (2)

Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

One response to “Poznaj Renifery w Laponii (Finlandia)! Ciekawostki jakich dowiedziałam się w drewnianej chacie ludów Sami przy ognisku… / Zwierzę Mocy i totem Renifer / znaczenie, symbolika, przesłanie”

  1. […] o reniferach. Wiele ciekawostek! A na koniec karmienie młodych… Więcej w osobnym artykule tutaj, bardzo polecam jeśli ciekawi Cię to zwierzę, może Cię bardzo pozytywnie zaskoczyć! To król […]

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s