Co to jest narcyzm? Najprzydatniejsze słowa i definicje. Rozpoznaj narcyza i ochroń się / związki i rozwój osobisty

narcyzm ważne słowa i definicje, manipulacje, manipulator, narcyzm, narcystyczne, toksyczne, narcyz, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder
  • Słowo wstępu
  • Przejdź do artykułu
  • Narcyzm jako styl osobowości
  • Najważniejsze pytanie
  • Oficjalne definicje

Słowo wstępu
Znajdziesz tutaj ważne informacje na temat zachowań egoistycznych, narcystycznych, osobowościach narcystycznych i manipulacjach. Im wyższa świadomość w tym temacie, tym oszczędzisz sobie więcej bólu, rozczarowania, wątpliwości, straty czasu, pieniędzy, energii, itd. Celem tych informacji, jest poszerzanie wiedzy, nigdy oczernianie innych. Zgadnij kto pierwszy wyzwałby kogoś od “narcyza” – narcyz 🙂 Warto być ostrożnym, ponieważ wiele prawdziwych ofiar narcyzmu, wykazuje podobne zachowania (przez jakiś czas lub całe życie), np. było umniejszanych i źle traktowanych, więc teraz przy każdej okazji bardzo podkreśla swoje osiągnięcia. Warto również pamiętać, że każdy człowiek ma ego i każdy może się negatywnie zachować, dlatego trzeba na to patrzeć całościowo, a NIE wybierać pojedyncze zdania z kontekstu. Poznaj perspektywę narcyza, a rozróżnianie zachowań stanie się jaśniejsze. 

W dzisiejszym świecie, gdzie większość zbroi swoje ego i rośnie w jego siłę, tu otwieramy się na mądrość, prawdę i siłę serca. Taki proces trwa całe życie, ale jest warto. To niesamowicie ciekawa, kolorowa, bogata i soczysta droga…

Podstawowe nazwy objaśniające narcyzm

Wiele słyszy się opinii, że słowo “narcyz” jest nadużywane, ale czy rzeczywiście? Wygląda bardziej na to, że jest niedostatecznie używane (dla własnego prywatnego użytku, NIE do wyzywania innych) i zrozumiane – patrząc po stanie dzisiejszego świata.

Kto wie, może to właśnie narcyzi najbardziej zirytowani są, że temat wypłynął na powierzchnię, że Ci, którzy przetrwali narcystyczne nadużycia i przemoc – mówią głośno, że wiedza jest dostępna dla każdego, że ich zachowanie jest publicznie ujawnione? 

Być może w niektórych kręgach nadużywa się tego słowa, tak samo jak “trauma”, “przemoc”, itd. Ale to nie powinno odwieść od poznania prawdziwego znaczenia tych słów i nabrania większej świadomości. 

W psychologii wyróżnia się Narcystyczne Zaburzenie Osobowości / osobowość narcystyczną (NPD), jednak definicja narcyzmu NIE jest ograniczona tylko do dziedziny psychologii klinicznej.

Nie każdy ma prawo i możliwość wydać diagnozę, ale każdy ma prawo do wiedzy i obserwacji, a także dokonania własnych decyzji (które nikogo NIE krzywdzą).

Są różne egoistyczne, narcystyczne, toksyczne zachowania. Tutaj znajdziesz informacje zachęcające do obserwacji, NIE do diagnozowania. Im wyższą mamy świadomość tego, co jest w porządku wobec siebie i innych, a co nie, tym lepiej nam wszystkim żyć (w domu, pracy, społeczeństwie, itd.)

Narcyzm jako styl osobowości

charakteryzuje się brakiem empatii, podkreślaniem własnej wielkości i swoich osiągnięć, rzeczy, zasług, majątku itp., poczuciem uprzywilejowania, powierzchownością, ego manią, chroniczną potrzebą przyciągania uwagi i bycia podziwianym, zazdrością, brakiem zdolności tworzenia głębokiej więzi z innymi oraz prawdziwej intymności, niemożliwością bycia otwartym i szczerym oraz podatnym na zranienie. To wyzysk innych osób i nadużywanie ich empatii, starań, pracy, dobra. Tacy narcyzi nie potrafią regulować swojej złości, więc często zrzucają na innych swój gniew. W sytuacji publicznej zachowują swój idealny wizerunek, a w prywatnej sytuacji wykorzystują i zachowują się inaczej. Ich słowa są inne, niż zachowanie. Nie rozpoznają granic innych osób, często je przekraczają. Żyją w swoim świecie iluzji. Stosują różnego rodzaju manipulacje. 

To wszystko może mieć różne formy, jawną i ukrytą. 

Kultura na świecie obecnie promuje narcystyczne zachowania i tak kształci ludzi, wpływa na nas wszystkich. 

Nie chodzi tutaj tylko o media społecznościowe – gdyby “narcyzi” robili sobie tylko selfie i w ten sposób “szkodzili”, to świat byłby piękny 🙂 Ale to mit. Może ma na celu ośmieszyć, zmniejszyć wagę i odwrócić uwagę od tych, którzy poważnie szkodzą innym w firmach, polityce, rodzinach, związkach. 

Wiele osób często zadaje pytanie oraz chce odkryć “prawdę”, czy osoba, z którą są w jakiejś relacji (partnerskiej, miłosnej, przyjacielskiej, biznesowej) jest narcyzem.

Jeśli nie jest to postawiona diagnoza przez specjalistę z wieloletnim doświadczeniem, to nie wiesz tego na 100%.

Ale…

Najważniejsze jest to, że nie trzeba znać odpowiedzi. 

Można sobie zadać pytanie, np. Czy czuję się bezpiecznie przy tej osobie? 

Można zastanowić się ile z problemów powoduję ja, a ile druga osoba, co jest “moje”, a co nie. Jakie są moje intencje? Czy napewno jestem otwarta? Wtedy zyskuje się pewność, że jeśli robię co mogę, mam otwartą intencję i uczę się, a ciągle pojawiają się problemy i to JEST SCHEMAT działania tej osoby, to jaśniej widać sytuację.

OFICJALNE DEFINICJE z Wikipedii

Narcyzm to egocentryczny styl osobowości charakteryzujący się nadmiernym zainteresowaniem swoim wyglądem fizycznym lub wizerunkiem oraz nadmiernym zaabsorbowaniem własnymi potrzebami, często kosztem innych.[1][2]

Ludzką naturą jest to, że ludzie są egocentryczni, do pewnego stopnia.[4] Narcyzm istnieje na kontinuum, które rozciąga się od normalnej do nieprawidłowej ekspresji osobowości.[5] Istnieje znacząca różnica między normalnym, zdrowym poziomem narcyzmu a osobami trudnymi / zaabsorbowanymi sobą lub osobami cierpiącymi na patologiczną chorobę psychiczną, taką jak narcystyczne zaburzenie osobowości.[5][6]

Narcyzm w psychologii klinicznej:

Osobowość narcystyczna (narcystyczne zaburzenie osobowości, ang. narcissistic personality disorder, NPD) – zaburzenie osobowości, w którym występuje wzorzec zachowań zdominowany nastawieniem wielkościowym (w wyobraźni lub na jawie), potrzebą bycia podziwianym, brakiem empatii i niezdolnością do przyjęcia perspektywy innych osób.

Według teorii zaburzenie to może przyjmować znacząco różne prezentacje i nasilenie. W ocenie Smelkowskiej-Zdziabek niejednorodność historycznych koncepcji nawiązujących do narcyzmu pozostawiła po sobie wiele terminologicznych nieścisłości. Narcystycznymi nazywano m.in. hipotetyczną naturalną fazę rozwojową we wczesnym dzieciństwie, cechę, typ lub zaburzenie osobowości, a nawet zjawiska socjologiczne[1]. Sam konstrukt „zaburzeń osobowości” jest relatywnie abstrakcyjny i trudny do empirycznego opisu, dla którego używano na różne sposoby pojęć „zaburzenie”, „rys”, „struktura”, „typ”, „cecha”, „wymiar”, zamiennie: charakteru lub osobowości. W trakcie prac nad podręcznikiem diagnostycznym DSM-5 przegląd zespołu Alarcón rekomendował, aby nie uwzględniać NPD jako odrębnej diagnozy, dopóki nowe badania i teorie nie pozwolą na większą precyzję[2]. Caligor i in. argumentowali za zachowaniem diagnozy NPD, przyznając że jest ona jednym z najsłabiej zbadanych zaburzeń osobowości, i otacza ją „spore zamieszanie” co do rzetelności i trafności jej kryteriów, oraz efektywności metod terapeutycznych[3][4]. Narcystyczne zaburzenie osobowości znalazło się w ostatecznie przyjętej wersji DSM-5. Wskutek kompromisów opis zaznacza, że pojedyncze cechy, które można nazwać narcystycznymi, mogą występować zarówno przy innych zaburzeniach osobowości, jak i u wielu dobrze funkcjonujących osób. Tylko w przypadkach gdy cechy te są nieelastyczne, dezadaptacyjne i trwałe, oraz powodują znaczące problemy w funkcjonowaniu i subiektywny dystres, można je nazwać narcystycznym zaburzeniem osobowości (analogiczne uwagi towarzyszą innym zaburzeniom osobowości)[5]. Podobne kryteria – „dostrzegalnych zaburzeń w funkcjonowaniu” – określa ICD-10[6].

Terapeuci psychodynamiczni i poznawczy przedstawili propozycje terapii osobowości narcystycznej, jednak jej efektywność nie została dobrze przebadana. Większość pacjentów z diagnozą NPD nie uważa, że cierpi na jakiekolwiek zaburzenie[3][4]. Szacuje się, że kryteria tej diagnozy spełnia ok. 1% populacji[3][5][7].

Określenie narcystyczny pochodzi od postaci mitologicznego Narcyza[8].

Narcystyczne Zaburzenie Osobowości zaliczane jest do zaburzeń osobowości grupy B:

Zaburzenia osobowości wiązki B (ang. Cluster B personality disorders), inna nazwa: zaburzenia dramatyczno-niekonsekwentne. Wyróżniona w DSM-IV kategoria zaburzeń osobowości, obejmująca:

W klasyfikacji ICD-10 wyróżniono następujące zaburzenia osobowości:


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s