Strach przed popełnieniem błędu / Rozwój osobisty

Strach przed popełnieniem błędu. kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Strach przed popełnieniem błędu

Pamiętam jak kiedyś przeraźliwie bałam się popełnić błąd. Bałam się podać odpowiedź na egzaminie, bo mogłaby być niewłaściwa i co wtedy by o mnie pomyśleli… Wolałam powiedzieć nic lub “nie wiem”, niż powiedzieć coś “głupiego”, a potem dowiadywałam się, że znałam dobrze odpowiedź i straciłam szansę (przez co dodatkowo jeszcze gorzej się czułam).

Wiedziałam, że to zła droga, która prowadzi tylko do pogorszenia sytuacji, ale nie mogłam tego za nic zmienić. Ten strach blokował mnie i paraliżował. 

Pamiętasz w jakich sytuacjach tak stresowałaś się przed błędem, porażką, że wolałaś zrezygnować przed startem?

Z wielu różnych źródeł wiem, że to problem każdej osoby na świecie. Jeszcze się tu nie urodził niestroszony 🙂 I to bardzo dobrze, to zdrowo mieć mechanizm lęku, który chroni przed niebezpieczeństwem.

Ja osobiście jestem i byłam wiele razy wdzięczna np. w podróży, za to, że lęk mnie o czymś poinformował, uchronił. Jestem wdzięczna za to, że możemy odczuwać strach.

Ale problem pojawia się, gdy strach przed popełnieniem błędu “chroni” przed nauką nowego, blokuje rozwój.

Można to wszystko wiedzieć, ale strach i tak trzyma w miejscu, nie chce odpuścić. 

Dlaczego tak jest?

Zrobienie czegoś nowego i narażenie się na porażkę, wyśmianie, bycie poniżonym, itd – naciska na odcisk. Każda negatywna myśl jaką się ma na swój temat, nagle staje się jeszcze większa i bardziej natarczywa. Można czuć się gorszym od innych, głupszym, niewartościowym. A to jest bolesne, więc automatycznie wolimy tego unikać.

Części człowieka, która nazywa się ego, bardzo trudno zrozumieć, że porażka, upadek, czy błąd, są integralną CZĘŚCIĄ procesu nauki. Nie można się bez niej obejść. 

Jest też inna część ludzkiej psychiki, która jest bardziej dorosła, mądra, wspierająca. Dzięki niej można zmienić swoje spojrzenie na ten temat. Potrafi podejmować się nowego, a nawet wystawiać się na wyzwania, popełniać błędy, wyciągać wnioski i wychodzić z tego zwycięsko lub szybciej się otrzepać z tego i czuć lepiej.

Strach, często nie jest oznaką słabości, a zwyczajnego bycia człowiekiem. 

Jak rozróżnić “rodzaj” lęku i co z nim zrobić, o tym w książce / ebook “Przygoda jaką jest życie”.


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s