Zamieszanie ze słowem “oceniać”, “osądzać”. Ocena toksyczna, a zdrowa i logiczna / rozwój osobisty

Osądzanie, ocenianie. kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Zamieszanie ze słowem “oceniać”, “osądzać”…

Te słowa zyskały wiele złej reputacji, ale mają też swoją bardzo ważna stronę, o której lepiej nie zapominać, ponieważ wpędza to w duże kłopoty…

Generalnie słowo “ocenianie” jest raczej negatywne, ponieważ w takiej najczęściej formie występuje w społeczeństwie. Bycie pod stałą oceną swoją i innych jest nieprzyjemne i nikt tego nie lubi.

Ocena / osąd – może pochodzić z ego i polega bardziej na krytyce. Umysł nastawiony jest tylko na wyszukiwanie błędów, niedociągnięć, generalnie wszystkiego co jest “nie tak”. To też “czepianie się”. Osoba, która ocenia siebie i innych, sama blokuje się w rozwoju. Może czuć się lepiej po skrytykowaniu, pouczaniu itd., ale tylko na krótką chwilę. Następnie czuje się źle lub gorzej. 

Może także pochodzić z bardziej świadomej części, która nazywa się m.in. Dorosły, który opiera się na logice, inteligencji generalnej i emocjonalnej, mądrości. Taki osąd mówi zwyczajnie o tym “o co chodzi” w danej sprawie, rzeczy i czy to jest dla Ciebie korzystne czy też nie, czyli rozróżniania. Pomaga PODJĄĆ dobrą DEZYCJĘ. Chroni. Jest zdrowy i bardzo potrzebny! Pomaga również w rozwoju osobistym. 

Ocenianie / osadzanie to również NATURALNY proces i właściwie nie można go zatrzymać, tak samo jak NIE można przestać myśleć. 

Zawsze będziemy mieć swoje indywidualne myśli i uczucia na dany temat. 

Zdrowe “nie oceniać” znaczy, nie wtrącać się w nie swoje sprawy, nie udzielać rad niepytanym, nie krytykować, nie manipulować, nie wyzywać, nie kategoryzować, nie próbować zmienić kogoś,  nie obrażać, nie udowadniać swojej racji nad czyjąś racją.

Ważne jest również to, że jeśli funkcjonujemy z ego – to nie mamy dostępu do prawdy i mądrości, więc ta ocena siłą rzeczy jest bardzo ograniczona. Jeśli funkcjonujemy jako Dorosły, to mamy dostęp do prawdy, mądrości i możemy wyrazić się nawet na trudny temat z szacunkiem do siebie i drugiego. Oczywiście to, jak zostanie to odebrane przez drugiego – to już inna sprawa. 

Inteligencja to coś wspaniałego! Warto więc, zachować swoją dobrą zdolność “sędziego”, NIE pozbywać się jej dlatego, że to “niepoprawne, nieduchowe, niereligijne”, itd. Lepiej zrezygnować z badania innych i czepiania się, mądrzenia, które płynie z małego ego.  

Wraz ze zdrowym osądem – uczysz się, zyskujesz nowe informacje.

Wraz z toksycznym osądem – oskarżasz, wyzywasz, wojujesz. POKAZUJESZ światu swoje słabości charakteru, nieprzepracowane tramy z dzieciństwa, nieprzeżyte emocje, kompleksy, niedojrzałość, nieświadomość.

ALE, jesteśmy również naturalnie reaktywni / responsywni. Oczywiście, że zdarzy Ci się ocenić i wyrazić w krzywdzący (siebie i kogoś) sposób! Ten świat jest zakręcony i zaskakuje na najróżniejsze sposoby. Jednak teraz już wiemy, że to jest tkwienie w miejscu, a nie rozwój. 

Przykład, zauważyłaś, że koleżanka z pracy plotkuje o innych, manipuluje, kłamie. Zdrowa ocena polega na tym, że ufasz temu, co widzisz i dokonujesz decyzji, aby trzymać się od niej z daleka, nie rozmawiać na tematy prywatne i nie ufać. Inaczej miałabyś niepotrzebne kłopoty, prędzej czy później. Jako dobry sędzia charakteru, wiesz czego raczej się po niej spodziewać i wiesz, że nie jest godna zaufania. 

Toksyczna ocena polega na tym, że w tej samej sytuacji, nazywasz ją kłamczuchą, plotkujesz na jej temat, chodzisz po innych i mówisz, że nie dasz sobie w kaszę dmuchać, ona powinna się za siebie wziąć, kto to widział, do tego jest głupia i nic nie potrafi. Lub coś w tym rodzaju, chyba już wiesz, co mam na myśli. 

Ocena może być także pasywno-agresywna, ukryta, trudna do bezpośredniej konfrontacji lub ogólnie wprowadzająca zwątpienie i zamieszanie w Tobie. Z tym wszystkim jednak można sobie poradzić – o tym w książce “Przygoda jaką jest życie”. 


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s