Czy każdy ma zachowania narcystyczne? Czy jestem narcyzem?! Ego a narcyzm…

ego, manipulacje, manipulator, narcyzm, narcystyczne, toksyczne, narcyz, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Słowo wstępu

Przejdź od razu do artykułu

Słowo wstępu
Znajdziesz tutaj ważne informacje na temat zachowań egoistycznych, narcystycznych, osobowościach narcystycznych i manipulacjach. Im wyższa świadomość w tym temacie, tym oszczędzisz sobie więcej bólu, rozczarowania, wątpliwości, straty czasu, pieniędzy, energii, itd. Celem tych informacji, jest poszerzanie wiedzy, nigdy oczernianie innych. Zgadnij kto pierwszy wyzwałby kogoś od “narcyza” – narcyz 🙂 Warto być ostrożnym, ponieważ wiele prawdziwych ofiar narcyzmu, wykazuje podobne zachowania (przez jakiś czas lub całe życie), np. było umniejszanych i źle traktowanych, więc teraz przy każdej okazji bardzo podkreśla swoje osiągnięcia. Warto również pamiętać, że każdy człowiek ma ego i każdy może się negatywnie zachować, dlatego trzeba na to patrzeć całościowo, a NIE wybierać pojedyncze zdania z kontekstu. Poznaj perspektywę narcyza, a rozróżnianie zachowań stanie się jaśniejsze. 

W dzisiejszym świecie, gdzie większość zbroi swoje ego i rośnie w jego siłę, tu otwieramy się na mądrość, prawdę i siłę serca. Taki proces trwa całe życie, ale jest warto. To niesamowicie ciekawa, kolorowa, bogata i soczysta droga…

Czy każdy ma zachowania narcystyczne? Czy jesteś narcyzem?! Ego a narcyzm…

Uważa się, że dzieci w pewnym okresie wykazują cechy narcystyczne. Psycholog Heinz Kohut wykazał, że jeśli wczesne narcystyczne potrzeby zostaną odpowiednio zaspokojone, jednostka przejdzie do tego, co nazwał „dojrzałą formą pozytywnej samooceny: pewności siebie” lub zdrowego narcyzmu. W tradycji Kohuta cechami zdrowego narcyzmu są: silny szacunek dla siebie.

Niektórzy więc używają pojęcia “zdrowy narcyzm” – nie brzmi to dobrze 😉 Ale to tylko ludzki język, wiadomo o co chodzi. 

Każda osoba na Ziemi ma w sobie część, która nazywa się ego. Powstało we wczesnym wieku, ukształtowane przez wychowanie i otaczający świat, ma w sobie wiedzę pobraną od innych osób, mediów, itd. Nagromadziło różne przekonania (często fałszywe, nieprawdziwe na ten moment) oraz generalnie wszystko, co się wydarzyło w życiu. Ego jest egocentryczne i egoistyczne 🙂 a także narcystyczne. Każdy z nas ma więc potencjał, by zachowywać się w sposób egocentryczny i czasem to robi, np. chce, aby było “po mojemu”, tylko brać, unikać odpowiedzialności, kontrolować innych. Robi to na przeróżne sposoby, np. miłe, ukryte lub agresywne. 

ALE TO CO INNEGO, niż narcyzm i narcystyczne zaburzenie osobowości (zdiagnozowane NPD). Czyli pewne zachowania obserwowane z zewnątrz mogą być podobne lub nawet takie same, ale “mechanizm” różni się.

Jaka jest różnica? 

Nie wszystkie osoby, które zachowują się narcystycznie, toksycznie, egocentrycznie – są narcyzami. Można powiedzieć, że niektórzy mają “łagodne” zachowania, typowo ludzkie i mogą je uświadomić sobie, uleczyć, zastąpić lepszymi nawykami, rozwijać się, poszerzać horyzonty. 

Narcyz jest narcyzem zawsze i wszędzie, 24 godziny na dobę. Nie może być uleczony, jedynie świadomy, co zdarza się wyjątkowo rzadko. Nie ma empatii emocjonalnej, może mieć kognitywną (czyli nauczył się od innych jak reagować i udawać emocje). 

Zawsze kontroluje, manipuluje i stara się pozyskać własne korzyści.

Taki mężczyzna lub kobieta, myśli o sobie, że jest wyjątkowa, ważniejsza, lepsza niż inni, stale potrzebuje od innych uwagi, aprobaty, podziwu, uznania dla swoich wspaniałych cech i osiągnięć. Ma problemy w relacjach, z tego względu, że zawsze obwinia innych. Zachowuje się z pewnością siebie, jednak ma bardzo niskie poczucie wartości siebie. Reaguje wobec najmniejszego poczucia utraty kontroli (np. najmniejszej krytyki, tonu głosu), ale mówią, że inni tacy są, ponieważ projektują wszystko, co nie pasuje do ich idealnej osoby – na innych.

Osoba o narcystycznych zachowaniach / tendencjach i wielkim ego nie jest taka 24 h. Może mieć mniejszą zdolność empatii, ale ma. Może zachować się szokująco źle wobec innej osoby, ale może również autentycznie przeprosić, gdy zrozumie, że kogoś skrzywdziła. Kontroluje i manipuluje okazjonalnie. 


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s