Jak powstaje narcyz, przyczyny w dzieciństwie (rozpuszczenie i przemoc, zaniedbanie) / narcyzm

przyczyny powstania, manipulacje, manipulator, narcyzm, narcystyczne, toksyczne, narcyz, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Słowo wstępu

Czytaj artykuł poniżej

Słowo wstępu
Znajdziesz tutaj ważne informacje na temat zachowań egoistycznych, narcystycznych, osobowościach narcystycznych i manipulacjach. Im wyższa świadomość w tym temacie, tym oszczędzisz sobie więcej bólu, rozczarowania, wątpliwości, straty czasu, pieniędzy, energii, itd. Celem tych informacji, jest poszerzanie wiedzy, nigdy oczernianie innych. Zgadnij kto pierwszy wyzwałby kogoś od “narcyza” – narcyz 🙂 Warto być ostrożnym, ponieważ wiele prawdziwych ofiar narcyzmu, wykazuje podobne zachowania (przez jakiś czas lub całe życie), np. było umniejszanych i źle traktowanych, więc teraz przy każdej okazji bardzo podkreśla swoje osiągnięcia. Warto również pamiętać, że każdy człowiek ma ego i każdy może się negatywnie zachować, dlatego trzeba na to patrzeć całościowo, a NIE wybierać pojedyncze zdania z kontekstu. Poznaj perspektywę narcyza, a rozróżnianie zachowań stanie się jaśniejsze. 

W dzisiejszym świecie, gdzie większość zbroi swoje ego i rośnie w jego siłę, tu otwieramy się na mądrość, prawdę i siłę serca. Taki proces trwa całe życie, ale jest warto. To niesamowicie ciekawa, kolorowa, bogata i soczysta droga…

Przyczyny narcyzmu nie są proste i jasne do określenia, ponieważ dzieci wychowane w tych samych warunkach rozwijają się na różne sposoby. Jedno jest pewne, proces ten zachodzi podczas najmłodszych lat.

Zanim przejdziesz dalej, ważna informacja:

Jeśli jesteś osobom obdarzoną prawdziwą emocjonalną empatią, może Ci się zrobić przykro, że prawdopodobnie większość osób narcystycznych bardzo cierpiało w dzieciństwie. Zaczniesz szukać usprawiedliwień dla DOROSŁYCH narcyzów, a nawet zechcesz im pomóc. Ale NIE tędy droga! Nie można zmienić drugiej osoby! Nie można uleczyć narcyzmu. Lepiej pracować nad sobą, nauczyć się współczucia dla siebie i miłości dla siebie, by dzielić się nią z osobami, które również ją mają i chcą się nią dzielić.

Mechanizm narcyzmu powstaje u dziecka, gdy jego / jej środowisko jest nieprzewidywalne (nie ma kontroli i cierpi z tego powodu) oraz ma taką predyspozycję genetyczną. Kolejnym czynnikiem w powstaniu tego zaburzenia może być rodzaj przemocy: psychiczna, fizyczna, emocjonalna, seksualna, zaniedbanie, itd. Dziecko może, ale NIE musi mieć narcystycznych rodziców. 

Takie dziecko kształtuje sztuczną osobowość, która jest zupełnie inna od prawdziwej – doświadczanej jako negatywna (nie dość dobra, głupia, zła, itp. Generalnie przysparzająca problemów i bólu). Zostaje ona “uwięziona” w odległych pokładach psychiki. Ta nowa osobowość (sztuczna) jest idealna, boska, zaradna, inteligentna, piękna, charyzmatyczna, nieomylna, bardzo efektywna, w końcu nie cierpi. Jest wszystkim, o czym dziecko marzy, by być. Odbija jak w lustrze zachowania innych osób, uczy się manipulować i kontrolować, by zyskać to, co chce. 

To jest podświadomy mechanizm obronny. 

Co może, (ALE NIE musi!) prowadzić do narcyzmu:

 • Brak poczucia bezpieczeństwa.
 • Brak konsekwencji w domu. 
 • Brak stabilności emocjonalnej z rodzicami. 
 • Dziecko nie jest nauczone jak regulować własne emocje, np. Radzić sobie ze złością.
 • Dziecko jest rozpieszczane, dostaje rzeczy, ale nie dostaje uwagi, zwykłej obecności rodzica.
 • W domu panuje “miłość” warunkowa, czyli “kocham Cię, jeśli dostaniesz super ocenę w szkole”. To nie jest prawdziwa miłość, tylko warunki. 
 • Dzieci mogą nauczyć się narcystycznych zachowań od rodziców narcyzów.
 • Rodzice zbyt chroniący dziecko przed życiem, rozczarowaniem, porażką  – nie uczą, że to normalna część procesu nauki i odkrywania. 
 • Rodzice są zajęci i nie widzą dziecka, nie dają mu uwagi, opieki, miłości, a dziecko musi o nie walczyć na różne sposoby – jeden z nich jest narcystyczny.
 • Rodzice przeceniają dziecko, uczą, że nie musi nic robić, aby być wychwalane i stawiane ponad innymi dziećmi.
 • Wprowadzanie przez rodziców niezdrowej konkurencji i porównywanie – dziecko musi być lepsze od innych, aby przetrwać. 
 • Dziecko nie jest traktowane jako osoba indywidualna z własnymi granicami.
 • Rodzice kontrolują pod pozorem wychowania i dyscypliny.

Jeszcze raz dla jasności, NIE wszystkie dzieci tak wychowane rosną na narcyzów! Zdarza się, że dzieci wychowane przez rodziców narcyzów w kontroli i nadużyciach, rosną na osoby nadmiernie wrażliwe, empatyczne, które w przyszłości będą przyciągane przez inne osoby toksyczne i narcystyczne, aż uleczą swoje rany psychiczne. 


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s