Manipulacje narcyzów, liczne przykłady / narcyzm i toksyczne zachowania

manipulacje, manipulator, narcyzm, narcystyczne, toksyczne, narcyz, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder (2)

Słowo wstępu

Przejdź niżej do treści artykułu

Słowo wstępu
Znajdziesz tutaj ważne informacje na temat zachowań egoistycznych, narcystycznych, osobowościach narcystycznych i manipulacjach. Im wyższa świadomość w tym temacie, tym oszczędzisz sobie więcej bólu, rozczarowania, wątpliwości, straty czasu, pieniędzy, energii, itd. Celem tych informacji, jest poszerzanie wiedzy, nigdy oczernianie innych. Zgadnij kto pierwszy wyzwałby kogoś od “narcyza” – narcyz 🙂 Warto być ostrożnym, ponieważ wiele prawdziwych ofiar narcyzmu, wykazuje podobne zachowania (przez jakiś czas lub całe życie), np. było umniejszanych i źle traktowanych, więc teraz przy każdej okazji bardzo podkreśla swoje osiągnięcia. Warto również pamiętać, że każdy człowiek ma ego i każdy może się negatywnie zachować, dlatego trzeba na to patrzeć całościowo, a NIE wybierać pojedyncze zdania z kontekstu. Poznaj perspektywę narcyza, a rozróżnianie zachowań stanie się jaśniejsze. 

W dzisiejszym świecie, gdzie większość zbroi swoje ego i rośnie w jego siłę, tu otwieramy się na mądrość, prawdę i siłę serca. Taki proces trwa całe życie, ale jest warto. To niesamowicie ciekawa, kolorowa, bogata i soczysta droga…

MANIPULACJE

Narcyzi zawsze stosują szereg manipulacji, które wybierają zależnie od sytuacji, preferencji i poziomu. Uwaga, NIE każda osoba, która to robi jest narcyzem! Każdy ma ludzkie ego i może zachować się w taki sposób, ale gdy jest to stale powtarzający się wzór – to należy zachować ostrożność i podjąć odpowiednie kroki. 

Narcyzi nie wykształcili empatii emocjonalnej, nie mają jej wobec innych, ALE mogą mieć empatię KOGNITYWNĄ, czyli wyuczoną. Zazwyczaj wiedzą jak się zachować, ale nie zawsze – to zależy od osoby. Narcyzi mogą mieć grę aktorską opanowaną do perfekcji, na miarę Oskara, ale czasem się zdarzy, że przez moment nie wiedzą co zrobić i wtedy widać pusty wzrok. Osoba empatyczna reaguje naturalnie, ponieważ empatia jej to dyktuje, a jeśli ktoś jej nie ma, to czasem mechanizm narcyzmu może nawalić z reakcją wyuczoną. Niektóre reakcje mogą też wydawać się dziwne, zupełnie odbiegające od atmosfery sytuacji, ponieważ narcyz jej właściwie nie zinterpretował lub nawet nie starał się.

Lubią manipulować słowami, ponieważ są łatwe, darmowe, nie wymagają niczego, a przynoszą duży efekt. 

Na początku osoby narcystyczne interesują się swoim celem, mówią to, co ktoś chce usłyszeć, są czarujący i starają się stworzyć więź. Taka więź, z czasem działa trochę jak uzależnienie, dlatego nie łatwo jest zerwać kontakt. Ktoś przyzwyczaja się do dobrego traktowania, a tu nagle następuje kompletna zmiana sytuacji, jednak wiara, że relacja może wrócić do początkowego stanu nadal trwa.

Narcyzi lubią włączać innych na zasadzie “X to powiedział / zrobił”, plotkować, generalnie mieszać w relacjach oraz oczerniać, źle mówić za plecami. W ich głowie, zyskują z powrotem kontrolę nad sytuacją, gdy powiedzą złe słowo o osobie, która zrobiła coś nie po ich myśli. 

Może to mieć również formę armii “latających małp” 🙂 Nazwa pochodzi z “Czarnoksiężnika z krainy Oz”, gdzie zielona zła wiedźma nasyłała swoje latające małpy na innych. Narcyz chce (jawnie lub skrycie), by inni nie lubili osoby, której oni nie lubią. Żali się innym, manipuluje nimi, aby stali po jego stronie. Dlatego jeśli masz konflikt z narcyzem, często okazuje się, że masz konflikt z wieloma innymi osobami – automatycznie.

Oprócz “latających małp”, są też normalni ludzie, którzy nie lubią konfliktów, nie chcą problemów, ale jednak pozwalają na narcystyczne i toksyczne zachowania w domu, rodzinie, miejscu pracy, szkole, uczelni. Mówią np. “bądź mądrzejsza osobą” – co w rzeczywistości oznacza, że masz ulec narcyzowi i dać mu wolną rękę do szkodzenia. Mogą nie być wsparciem w trudnej sytuacji, chować głowę w piasek, gdy dzieje się krzywda oraz namawiać do dania kolejnej szansy oprawcy.

Osoby trzecie są manipulowane przez narcyza (w tym również dzieci). 

Wycofują się, wychodzą, przestają się odzywać, grożą rozwodem, itp. To nie jest zdrowe wycofanie, które ma na celu złagodzenie napięcia, ale ukaranie i chęć wywołaniu u kogoś reakcji emocjonalnej. Narcyz wychodzi z domu z trzaskiem, aby druga osoba poczuła się winna, źle, następnym razem zachowała się tak, jak chce narcyz. 

Osoby narcystyczne lubią tworzyć chaos, ponieważ wtedy łatwiej wzbudzać zamieszanie w innej osobie i wapienie w siebie – wątpliwość we własne doświadczenie, uczucia, obserwacje, rzeczywistość itd. Np. zaprzeczają, że coś powiedzieli lub coś się stało, przekręcają wersje wydarzeń lub kłamią.

Narcyz prowokuje na różne sposoby – chce wywoływać w innych reakcje emocjonalne, dobre, złe, nieważne. Chce uwielbienia na pierwszym miejscu, ale złość też jest dla niego / niej świetna, ponieważ daje paliwo. A dodatkowo, jak ofiara zaczyna krzyczeć w złości, to wygląda na winną, więc narcyz tryumfuje (w swojej głowie). Może powiedzieć coś zupełnie nieprawdziwego, by sprowokować, to jest jak rzucanie przynęty i obserwacja czy druga osoba da się złapać. 

Jeśli pojawia się problem lub spowodowany jest przez narcyza, to musi on / ona znaleźć kogoś lub coś winnego. Nic nigdy nie jest winą narcyza. 

Narcyz zawsze ma wiele komentarzy i uwag na temat innych, ale gdy popełni błąd (i nie ma jak się wyprzeć), może powiedzieć “nie jestem idealna, jestem tylko człowiekiem i popełniam błędy” – jakby cały świat tego nie wiedział i nie rozumiał. Nagle narcyz jest biedną, smutną ofiarą, którą należy pocieszać i przepraszać za to, że spowodował problem.

Narcyzi nie rozpoznają własnych i cudzych granic personalnych. Lubią zmieszanie się ze sprawami innych, ponieważ na tym polu mogą działać – kontrolować i manipulować. Robią rzeczy “nie na miejscu”, nie potrafią się zachować przyzwoicie i kulturalnie, np. wysyłają 20 wiadomości pod rząd, są zdziwieni, że nie wykonujesz pracy na urlopie, itp.

Jednym z dużych wyzwań z osobami narcystycznymi jest to, że projektują swoje wyparte cienie zachowań i osobowości na innych. Np. Krzyczą i mówią, że to ty krzyczysz. Są krytyczni i złośliwi – powiedzą to o tobie. Robisz swoje w ciszy i spokoju – przyjdą i powiedzą, że zawsze robisz problemy. Zdradzają – oskarżą cię o zdradę. 

Narcyzi grają ofiarę i bohatera / bohaterkę w jednym. Mają tak ciężko, ale dali sobie radę wybić się na sam szczyt – chodzi o robienie z siebie ofiary i podkreślanie własnej wielkości oraz wspaniałości. Gdy są w roli ofiary, mogą płakać lub zachowywać się histerycznie, ponieważ naprawdę cierpią – ich ego, ale nie serce!

Narcyzi prowadzą do niepozornej izolacji. Np. Dzieci narcyzów – nastolatkowie nie mogą mieć wielu znajomych i nie mogą wychodzić spotykać się (mowa o rozsądnych sytuacjach). Narcyz ma dużą sieć znajomych, ale woli, aby oni się nie znali i raczej nie rozmawiali ze sobą – lubi mieć to pod kontrolą.

Podkreślają ile im się zawdzięcza. Przykłady: narcystyczni rodzicie mówią, że wykształcili swoje dziecko, choć byli bardziej problemem, niż pomocą. Zdarzyło Ci się coś dobrego, a nagle okazuje się, że to zasługa narcyza i łamiesz sobie głowę, by zrozumieć jakim cudnem ta osoba przypisała sobie twój sukces, czy też szczęście.

Opowiadają pięknie i ze szczegółami o planach na przyszłość / zmianie, która nigdy nie następuje. Przedłużają w ten sposób wiara, że będzie dobrze i dostarczanie im paliwa (reakcji emocjonalnych) oraz innych benefitów. 

W domach narcystycznych, bywa, że jedno dziecko jest “złote”, a drugie jest “kozłem ofiarnym” lub jeśli dziecko jest jedynakiem, to ma narzuconą jedną z tych ról. 


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s