Narcystyczna złość, wściekłość, zimna furia / rozpoznaj narcyza i ochroń się

narcystyczna złość, wściekłość, agresja, manipulacje, manipulator, narcyzm, narcystyczne, toksyczne, narcyz, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Słowo wstępu

Przejdź do czytania artykułu

Słowo wstępu
Znajdziesz tutaj ważne informacje na temat zachowań egoistycznych, narcystycznych, osobowościach narcystycznych i manipulacjach. Im wyższa świadomość w tym temacie, tym oszczędzisz sobie więcej bólu, rozczarowania, wątpliwości, straty czasu, pieniędzy, energii, itd. Celem tych informacji, jest poszerzanie wiedzy, nigdy oczernianie innych. Zgadnij kto pierwszy wyzwałby kogoś od “narcyza” – narcyz 🙂 Warto być ostrożnym, ponieważ wiele prawdziwych ofiar narcyzmu, wykazuje podobne zachowania (przez jakiś czas lub całe życie), np. było umniejszanych i źle traktowanych, więc teraz przy każdej okazji bardzo podkreśla swoje osiągnięcia. Warto również pamiętać, że każdy człowiek ma ego i każdy może się negatywnie zachować, dlatego trzeba na to patrzeć całościowo, a NIE wybierać pojedyncze zdania z kontekstu. Poznaj perspektywę narcyza, a rozróżnianie zachowań stanie się jaśniejsze. 

W dzisiejszym świecie, gdzie większość zbroi swoje ego i rośnie w jego siłę, tu otwieramy się na mądrość, prawdę i siłę serca. Taki proces trwa całe życie, ale jest warto. To niesamowicie ciekawa, kolorowa, bogata i soczysta droga…

Narcyzi często radzą sobie dobrze w pewnych dziedzinach życia, np. w pracy. Spędzają dekady na tworzeniu i utrzymywaniu swojego wypracowanego wizerunku – ich maska, fasada jest dobrze wypracowana. Muszą mieć kontakt z ludźmi, najlepiej wieloma, są czarujący, ich gra aktorska jest na miarę Oskara. Ale to na zewnątrz. 

Narcyzm jest destruktywny, związany z brakiem empatii (nie mylić z brakiem emocji) i świadomości. W środku narcyzmu jest głęboki wstyd, strach, niepewność, nieadekwatność. Wyparty cień, który projektują na innych (tzn. to, co myślą podświadomie i robią złego – o to oskarżają innych). Fałszywa, sztuczna osobowość i pustka w środku. Świat zbudowany na iluzji i wiara w nią. Brak świadomości skutków swojego niszczycielskiego zachowania i postawy. 

Dlatego łatwo ich skrzywdzić, dokładniej ich ego, a jeśli ktoś to zrobi – musi być ukarany. Narcystyczna rana, ukaranie i wściekłość – to pojęcia związane z tematem narcyzmu.

Zależnie od typu narcyza złość i wściekłość wyglądają różnie. Też wiele zależy od sytuacji i osoby, na której chcą się wyżyć. Im ktoś jest bliżej narcyza, np. partner/ka, tym więcej tego dozna. Dla wielu narcyzów bardzo ważny jest wizerunek, więc agresja jest pokazana tylko, gdy nikt nie patrzy z dalszych osób. Niektórzy narcyzi są pasywno-agresywni, ale zdarzają się też tacy, którzy nie patrzą na nic i nikogo, robią awanturę, gdy tylko mają ochotę.

Sposób w jaki można skrzywdzić narcyza, często wydaje się absurdalny i można nawet na to nie wpaść! Narcyzm to nieodłączna kontrola ludzi i otoczenia. Jeśli nie myślisz w taki sposób, to możesz nie wiedzieć, że gdy np. nie odpiszesz na maila narcyzowi, to dostaje białej gorączki, ponieważ uważa, że tworzysz zagrożenie dla jego / jej kontroli i zachowujesz się podejrzanie. Dodatkowo, narcyz potrzebuje ciągle paliwa w postaci reakcji emocjonalnych ludzi, więc cisza jest dla niego / niej straszna. 

Kara może wyglądać na różne sposoby, np. milczenie, kłótnia, oskarżanie, itd.

Narcyz nie potrafi regulować swoich emocji i nie bierze za nie odpowiedzialności. Nie ma prawdziwej emocjonalnej empatii, dzięki której naturalnie wiemy jak się w porządku zachowywać wobec innych. Jego / jej emocje są również ograniczone, do jakiegoś stopnia, np. narcyzi nie mogą odczuć prawdziwego szczęścia, tylko bardziej coś związanego z siłą, władzą. W związku z tym, docieramy do sedna tematu – przez to wszystko, narcyz łatwo wpada w złość, agresję pasywną, wściekłość, szał, furię. Raz słyszałam dobre określenie na to – zimna furia.  

Narcystyczna wściekłość ukryta:

  • agresja pasywna
  • uraza, która jest pielęgnowana i czeka na odpowiedni moment, by za to ukarać
  • żarty, które są złośliwe, a nie zabawne, docinki, sarkazm
  • ignorowanie, milczenie, nie zwracanie uwagi na kogoś (jako forma kary)

Narcystyczna wściekłość jawna:

  • wrzaski i wyzwiska
  • napięcie wiszące w powietrzu (aroganckie lub pełne złości gesty i maniery, słówka rzucone tu i tam)
  • przemoc np. werbalna / fizyczna

To normalne kłócić się, złościć, dostać wściekłości – to ludzka rzecz. Tak właściwie to kłótnie nie są problemem, tylko to jak sobie w nich radzimy. Kłótnie mogą nawet łączyć i zbliżyć do siebie jeszcze bardziej! Pomóc coś poznać o sobie i drugiej osobie, o związkach i miłości, przyjaźni. Ale na to NIE ma szans z narcyzem. 

Lepiej pogodzić się z tym, że narcyzm jest nierozerwalnie związany z dramatami i nic się nie da z tym zrobić. Relacja z osobą narcystyczną nie ma szans na powodzenie i życie z godnością. Stylu osobowości nie da rady sobie zmienić.

Aby zrozumieć temat całościowo, jeszcze lepiej, zajrzyj do innych artykułów.


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s