Narcyz kopiuje, pozyskuje atrakcyjne cechy innych, a także odbija jak lustro zachowania innych / narcyzm

kopiowanie, udawanie, manipulacje, manipulator, narcyzm, narcystyczne, toksyczne, narcyz, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Słowo wstępu

Przejdź niżej do artykułu

Słowo wstępu
Znajdziesz tutaj ważne informacje na temat zachowań egoistycznych, narcystycznych, osobowościach narcystycznych i manipulacjach. Im wyższa świadomość w tym temacie, tym oszczędzisz sobie więcej bólu, rozczarowania, wątpliwości, straty czasu, pieniędzy, energii, itd. Celem tych informacji, jest poszerzanie wiedzy, nigdy oczernianie innych. Zgadnij kto pierwszy wyzwałby kogoś od “narcyza” – narcyz 🙂 Warto być ostrożnym, ponieważ wiele prawdziwych ofiar narcyzmu, wykazuje podobne zachowania (przez jakiś czas lub całe życie), np. było umniejszanych i źle traktowanych, więc teraz przy każdej okazji bardzo podkreśla swoje osiągnięcia. Warto również pamiętać, że każdy człowiek ma ego i każdy może się negatywnie zachować, dlatego trzeba na to patrzeć całościowo, a NIE wybierać pojedyncze zdania z kontekstu. Poznaj perspektywę narcyza, a rozróżnianie zachowań stanie się jaśniejsze. 

W dzisiejszym świecie, gdzie większość zbroi swoje ego i rośnie w jego siłę, tu otwieramy się na mądrość, prawdę i siłę serca. Taki proces trwa całe życie, ale jest warto. To niesamowicie ciekawa, kolorowa, bogata i soczysta droga…

Dlaczego narcyz / osoby z cechami narcystycznymi KOPIUJĄ innych, ich talenty, doświadczenia, wygląd, pracę, fryzurę, ubrania, itd. Pozyskiwanie cech charakteru i lustro.

Osoby narcystyczne, narcyzi i osoby zachowujące się narcystycznie w mniejszym lub większym stopniu KOPIUJĄ innych. Zwłaszcza narcyzi NIE mają swojej prawdziwej osobowości, a konstrukcję. W innych słowach ego. Tak jakby podmienili swoją własną osobowość na nową, która (wg nich) jest bardziej efektywna.

Weźmy jeszcze pod uwagę, że nie rozpoznają GRANIC innych osób i czują się UTYTUŁOWANE, LEPSZE OD INNYCH, WYŻEJ NIŻ INNI, więc uważają, że mają prawo kopiować innych. 

To wszystko u większości takich osób dzieje się na poziomie PODŚWIADOMYM, czyli oni nie wiedzą świadomie, że to robią. Narcyzm nie byłby dla nich efektywny i nie miałby sensu, gdyby pozwalał im to widzieć.

Narcyz musi mieć “fajne” cechy charakteru, doświadczenia, historie i być generalnie atrakcyjny, aby PRZYCIĄGAĆ INNYCH i pozyskiwać od nich uwagę, błyszczeć i wywoływać reakcje u innych (dobre lub złe – nieważne). Tak więc ma świetne oko w wyszukiwaniu atrakcyjnych cech u innych i powtarza je. 

Np. Widzi, że ktoś ma dobrą stronę internetową, więc też taką chce, ale jeszcze lepszą. Koleżanka zmieniła fryzurę i wiele osób ją komplementowało więc narcyz też taką robi. Wpada mu w oko to, że ktoś jest baletnicą, więc od razu też nią jest 🙂 A zaraz dostrzega świetną fotograf, która robi zdjęcia na wysokim poziomie, więc powtarza, że fotografia to jej/ jego pasja, choć nie ma nawet aparatu i nigdy nie robił/a zdjęć. Może również w pracy zacząć używać czcionki, jaką używasz do swojego podpisu. Z miliona dostępnych czcionek, właśnie musi użyć tej i podpisywać się tak samo, ale swoim nazwiskiem, więc jest wg niej/niego “inaczej” (i musisz szukać nowej czcionki, bo cenisz oryginalność i tamta już źle ci się kojarzy). Jest profesorem tego i tamtego, bez ukończenia studiów. 

Pewnie już widzisz o co chodzi 🙂 To działa na zasadzie “to chcę i to też chcę, tamto też…”.

W ten sposób narcyz jest ciekawy, atrakcyjny i może błyszczeć.

Oczywiście, jak to z narcyzami bywa, jeśli zadasz niewygodne pytanie “dlaczego kopiujesz” – spodziewaj się zaprzeczenia i odwrócenia kota ogonem lub innej podobnej manipulacji, zbycia, wyśmiania, ataku, obgadywania za plecami.

Po pierwsze, jak śmiesz to sugerować 😉 Przecież wszyscy kopiują, oprócz narcyza! On/ona dokona plagiatu i oskarży Ciebie o to. To zawsze ją / jego kopiują i jest ofiarą… 

Narcyzm tak działa, że ukrywa to, co niewygodne, nieidealne przed narcyzem. 

Może być bardzo umiejętnym kameleonem.

Ale również:

Nie ma dobrego wyczucia granic i tego, że zaczyna się zachowywać w sposób niepokojący (jak creep) lub robi sobie wstyd, żenadę (wiochę).

Na moim przykładzie mogę powiedzieć, że spotkało mnie to nie raz i było dziwne, bardzo dziwne! Miałam wrażenie, że druga osoba, chce mnie “zniknąć” i stać się mną, ale w tym samym momencie też mnie nie znosi i gardzi mną, wręcz chce ukarać mnie za bycie mną! W tamtym czasie nie wiedziałam jak na to zareagować i o co w tym chodzi. To mnie było głupio, nie chciałam komuś zwracać uwagi, właściwie nie wierzyłam w to, co wiedzę i myślałam o tym, że gdyby ktoś mi pokazał fakt kopiowania po drugiej osobie bez skrupułów, to spaliłabym się ze wstydu. 

Dlatego warto nauczyć się perspektywy osoby narcystycznej / zachowań narcystycznych.

Dla jasności, chodzi o dziwną powtarzającą się sytuację, nie naturalną, czy też spontaniczną, gdy np. koleżankom podoba się ta sama sukienka i kupują identyczne. Jako ludzie jesteśmy tak stworzeni, by łączyły nas podobne rzeczy, doświadczenia, lubimy wspólne tematy, zainteresowania, style. Ale to ZUPEŁNIE inna sprawa, którą należy odróżnić od narcystycznego pozyskiwania cech, by pokazać się przed ludźmi.


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s