Plotki, obgadywanie, oczernianie przez narcyza i jego służących “latające małpy” :)

oczernia publicznie, plotkuje, plotki, manipulacje, manipulator, narcyzm, narcystyczne, toksyczne, narcyz, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Słowo wstępu

Przejdź od razu do artykułu

Słowo wstępu
Znajdziesz tutaj ważne informacje na temat zachowań egoistycznych, narcystycznych, osobowościach narcystycznych i manipulacjach. Im wyższa świadomość w tym temacie, tym oszczędzisz sobie więcej bólu, rozczarowania, wątpliwości, straty czasu, pieniędzy, energii, itd. Celem tych informacji, jest poszerzanie wiedzy, nigdy oczernianie innych. Zgadnij kto pierwszy wyzwałby kogoś od “narcyza” – narcyz 🙂 Warto być ostrożnym, ponieważ wiele prawdziwych ofiar narcyzmu, wykazuje podobne zachowania (przez jakiś czas lub całe życie), np. było umniejszanych i źle traktowanych, więc teraz przy każdej okazji bardzo podkreśla swoje osiągnięcia. Warto również pamiętać, że każdy człowiek ma ego i każdy może się negatywnie zachować, dlatego trzeba na to patrzeć całościowo, a NIE wybierać pojedyncze zdania z kontekstu. Poznaj perspektywę narcyza, a rozróżnianie zachowań stanie się jaśniejsze. 

W dzisiejszym świecie, gdzie większość zbroi swoje ego i rośnie w jego siłę, tu otwieramy się na mądrość, prawdę i siłę serca. Taki proces trwa całe życie, ale jest warto. To niesamowicie ciekawa, kolorowa, bogata i soczysta droga…

Oczernianie, obsmarowanie, obgadywanie, złe opinie, negatywna kampania i niszczenie Twojego imienia przez osoby toksyczne i narcystyczne. Jak posprzątać takie błoto i syf...

Kiedy toksyczna osoba nie może już Ciebie kontrolować, będzie próbowała kontrolować to, jak inni cię widzą i traktują.

Jedną ze stałych schematów osób toksycznych jest mówienie źle o innej osobie, która nie jest pod ich kontrolą. To znaczy, że wyrwała się, odeszła, miała swoje zdanie, może pokłóciła się, generalnie nie zachowała się tak, jak osoba toksyczna sobie życzyła. 

Wtedy zaczyna rozmawiać z innymi i szerzyć złą opinię – zależnie od typu osoby, to może być prymitywne, agresywne lub delikatne, inteligentne, wyrafinowane, itd.

Osoby, które angażują się w słuchanie plotek i działanie przeciwko osoby oczernianej, są określane jako “latające małpy” 🙂 To wzięło swoją nazwę z baśni “Czarnoksiężnik z krainy Oz”, gdzie zielona wiedźma wysyłała latające małpy na swoich wrogów. Narcyzi uwielbiają mieć swoją armię małp, które mogą nasłać w każdej chwili na kogoś. 

Ale możesz również nawet nie wiedzieć, że to się dzieje lub dowiedzieć się znacznie później.

Jak zawsze, warto rozróżniać zachowania ludzkiego ego od prawdziwego narcyzmu:

Ludzkie ego, które każdy ma, lubi nadać komuś nazwę, etykietkę, sprowadzić kompleksową postać osoby do przedmiotu, ponieważ to jest łatwiejsze do zrozumienia, ogarnięcia, daje pewnego rodzaju poczucie kontroli. Myślę, że nawyzywanie kogoś, nawrzeszczenie w prywatnej przestrzeni swojego domu lub głowy, jest bardzo ludzkie i zdrowe. Rozmowa z bliską osobą, wyżalenie się, wygadanie, wyprzeklinanie – również. Zdecydowanie lepsze niż tłumienie emocji lub przeciwnie – wyładowanie ich na kimś.

Natomiast prawdziwie narcystyczne zachowanie, polega na tym, że narcyz projektuje to, co sam robi i np. mówi innym ze szczegółami i przekonaniem, że Ty to robisz. Może opowiadać innym kosmiczne historie o tym, co zrobiłaś lub delikatne szpiki wbijać tu i tam. Maluje Ciebie na czarno, a siebie na biało. Jest ofiarą, a Ty sprawcą. Wiele osób narcystycznych nie ufa innym, ma stałe podejrzenia, nawet paranoję i może innym mówić o swoich podejrzeniach. Jest typ narcyzów, którzy zawsze są ofiarą, więc mogą płakać innym jak bardzo są skrzywdzeni i niesprawiedliwie potraktowani (choć sami spowodowali sytuację lub co najmniej 50%). Sprytny narcyz doda, że zawsze jest otwarty, chce dobrze, nie wie o co chodzi, tak się stara. Może wydawać się autentycznie zraniony, smutny, ale to nie jest emocjonalnie przeżywany smutek, tylko zagrożenie brakiem lub utratą kontroli (z perspektywy narcyza). Narcyzi mogą życzliwie informować innych, co Ty o nich (rzekomo) mówiłaś i są to okropne rzeczy…

Gdy podsumujesz swoje przeszłe doświadczenie, możesz czuć się jakby działa się jakaś wielka kampania przeciwko Tobie, ale najczęściej są to reakcje narcyza na Twoje zachowanie, które wzbudziło w nim / niej poczucie utraty kontroli nad Tobą i sytuacją (jeszcze raz – z perspektywy narcystycznej, nie zdrowego człowieka) i większość narcyzów nawet tego nie wie świadomie, nie planowali tego. 

Wiele osób nie jest czynnych w plotkach na cudzy temat, ale mimo to umożliwiają narcyzowi toksyczne zachowanie, np. tłumacząc go / nią.

Jak wyjść z takiego bałaganu?

Nie reagować wobec narcyza, ponieważ to daje mu paliwo.

Zbierać dowody, dokumenty, itd. 

Rozmawiać tylko z wybranymi osobami i być przygotowaną na pokazanie dowodu. Zwłaszcza jeśli sprawa dotyczy pracy, idź do działu HR / managera z dowodami i zrównoważoną postawą.

Daj tym osobom wolność wyciągnięcia własnych wniosków oraz podjęcia własnej decyzji.

Jeśli musisz rozmawiać z narcyzem, rób to rzeczowo i opieraj się na faktach, najlepiej przy świadkach.

Zadbaj o siebie bardziej, niż zazwyczaj, ponieważ stres niszczy zdrowie. To jest zadbanie fizyczne, psychiczne, emocjonalne, duchowe.

Jeśli potrzebujesz wsparcia i wygadania, wybierz zaufaną przyjaciółkę lub coacha / terapeutkę.

Uważaj, by nie wpaść w pułapkę narcyzmu i zachowywać się jak oni, z tym, że zrobić z siebie obraz, jaki malują na Twój temat, np. wyjść na niezrównoważoną. 

Nie wchodź w długie rozmowy i tłumaczenia z innymi zaangażowanymi, bo to daje więcej paliwa do plotek.

Skoncentruj się na ochronie własnego spokoju.

Ale to NIE znaczy bycie wycieraczką! Stań w swojej obranie, gdy sytuacja tego wymaga. Wtedy mów, choćby głos ci drżał. Wierz w siebie.

Strategią nie jest osiągnięcie sprawiedliwości, tylko ignorowanie toksycznej osoby, aby się znudziła i zajęła się czymś innym (niestety, najczęściej jest to manipulowanie kimś inny).

Rozważ wynajęcie prawnika lub mediatora, jeśli sprawa jest bardzo poważna.

Podsumowując…

To są bardzo trudne i przykre sytuacje. Pewnie czujesz szok, niesprawiedliwość i chcesz, by cały świat usłyszał, co się naprawdę stało, chcesz, by bóg zagrzmiał z nieba, a ziemia obsunęła się pod sprawcą i jego sługami 🙂 Ale nie dolewaj oliwy do ognia, są dużo lepsze sposoby niż to!


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s