Zachowania i cechy charakterystyczne narcyzów oraz pojęcia z tym związane. Co dzieje się w umyśle narcyza i wiele więcej…

co to jest, manipulacje, manipulator, narcyzm, narcystyczne, toksyczne, narcyz, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Słowo wstępu

Przejdź od razu do artykułu

Słowo wstępu
Znajdziesz tutaj ważne informacje na temat zachowań egoistycznych, narcystycznych, osobowościach narcystycznych i manipulacjach. Im wyższa świadomość w tym temacie, tym oszczędzisz sobie więcej bólu, rozczarowania, wątpliwości, straty czasu, pieniędzy, energii, itd. Celem tych informacji, jest poszerzanie wiedzy, nigdy oczernianie innych. Zgadnij kto pierwszy wyzwałby kogoś od “narcyza” – narcyz 🙂 Warto być ostrożnym, ponieważ wiele prawdziwych ofiar narcyzmu, wykazuje podobne zachowania (przez jakiś czas lub całe życie), np. było umniejszanych i źle traktowanych, więc teraz przy każdej okazji bardzo podkreśla swoje osiągnięcia. Warto również pamiętać, że każdy człowiek ma ego i każdy może się negatywnie zachować, dlatego trzeba na to patrzeć całościowo, a NIE wybierać pojedyncze zdania z kontekstu. Poznaj perspektywę narcyza, a rozróżnianie zachowań stanie się jaśniejsze. 

W dzisiejszym świecie, gdzie większość zbroi swoje ego i rośnie w jego siłę, tu otwieramy się na mądrość, prawdę i siłę serca. Taki proces trwa całe życie, ale jest warto. To niesamowicie ciekawa, kolorowa, bogata i soczysta droga…

Narcyzm to spektrum zachowań, które cechują się brakiem prawdziwej empatii wobec drugiego człowieka oraz kontrolowanie otaczającego świata. To fałszywy konstrukt osobowości, podkreślanie własnej wielkości, wspaniałości, superlatywów, wyższości, projektowanie własnych nieuznanych wad na innych, wykorzystywanie innych dla własnych potrzeb, nadużywanie dobra i empatii innych (najczęściej wrażliwych i empatycznych osób), manipulacje, przekraczanie granic, czarno-białe myślenie, nieomylność, wiara we własną fantazję rzeczywistości, bycie kameleonem, obwinianie innych, kopiowanie, brak spójności, zazdrość, konkurencyjność, itp.

To wszystko brzmi źle, prawda? Myślimy zazwyczaj, że nie chcemy mieć z tym nic wspólnego. A jednak narcyzm ma się świetnie na świecie… Taki styl bycia często pozwala na szybsze robienie kariery, zarabianie, zdobywanie osiągnięć oraz atrakcyjnych partnerów, pracowników, sieci znajomych, itd.

Tak się dzieje, dlatego, że narcystyczne osoby są często mistrzami manipulacji i tworzenia sztucznego, idealnego wizerunku. Oczywiście, że chcą się pokazywać z najlepszej i WIARYGODNEJ strony. Gdyby pokazali swoją wewnętrzną pustkę i zamiary, to większość, by uciekła bardzo szybko i daleko.

Narcyzm dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Niektóre źródła podają, że narcyzm głównie dotyczy mężczyzn, ale jest szansa, że to nieprawda, ponieważ wiele kobiet zachowuje się w sposób narcystyczny ukryty (nie jawny). Generalnie badania i statystki w kwestii narcyzmu i narcystycznego zaburzenia osobowości NIE są pełne i są trudne do sprawdzenia.

Osoby narcystyczne często robią karierę w pewnych zawodach, w których mogą się “spełniać”, tj. polityka, wojsko, kościół, duchowość, studia wyższe, biznes, zarządzanie, itp. Chodzi o zawody, gdzie mogą stać w błysku fleszy i być doceniane, podziwiane, nadzorują i kontrolują, mają swoją sieć znajomości.

Są różne rodzaje narcyzów: jawny (wielkościowy), ukryty lub wrażliwy (często trudny do rozpoznania), antagonistyczny (konkurujący), komunalny (przedstawia się jako pomocny/a i innym i światu), złośliwy.

Niektórzy, zależnie od osoby, są bardzo charyzmatyczni i umiejętni, a niektórzy mało kulturalni, bez szacunku dla drugiego, agresywni. Bardzo ważne jest o tym pamiętać, ponieważ słowo “narcyz” kojarzy się źle, ale wielu z nich jest bardzo umiejętnych w dobrej prezencji. Wielu stosuje tzw. agresję pasywną, bardziej bierną, a nie taką wprost, ponieważ to źle wpłynęłoby na ich święty wizerunek.

W psychologii klinicznej wyróżnia się Narcystyczne Zaburzenie Osobowości (NPD), ale jest z tym taki problem, że narcyz sam nie zgłosi się do psychologia lub psychiatry, a jeśli tak się stanie (choć najczęściej jest to narzucone), to nie uzna, że jest z nim / nią problem. Może mieć depresję, życie w rozsypce i chcieć odzyskać siły, ale NIE wykonywać żmudną prawdziwą pracę nad sobą. Przecież wszystko to “wina innych dookoła”, a nie narcyza 😉 Druga sprawa jest taka, że narcyz potrafi się przedstawić ze świetnej strony i manipulować, więc również na teście może wypaść świetnie. Badania wykazują znikomy procent narcyzów na świecie, choć wielu wybitnych psychologów i zwykłych obserwatorów świata – wykazuje, że mamy epidemię narcyzmu. Ma to sens, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że narcyzm promowany jest w kulturze, mediach, “ułatwia” robienie kariery, osiąganie sukcesów, itd.

Duża część tych osób, nie jest świadoma własnego narcyzmu, ponieważ to jest mechanizm obronny i działa instynktownie.

Jako, że jest to bardzo skuteczny mechanizm obronny, a prawdziwa osobowość to bolesna odchłań – ogromna większość narcyzów z niego nie zrezygnuje. Nie może z kilku czynników. Po pierwsze, nie widzi go – mechanizm obronny chroni jego / jej psychikę przed tym. Prawdopodobnie większość narcyzów nie jest tego świadoma, a część świadoma – potwierdza, że nie można tego “uleczyć”, a jedynie uświadomić. To wydaje się logiczne, ponieważ nie można wyleczyć czegoś, co nie zostało wykształcone. W tym przypadku jest to empatia. Oczywiście narcyzi potrafią genialnie prezentować się jako osoby empatyczne, dbające o innych, ratujące świat, ale NIE mają prawdziwej emocjonalnej empatii, jedynie taką, jakiej nauczyli się z obserwacji innych i co wygląda dobrze.

Aby rozpoznać narcyza i się przed nim / nią ochronić, trzeba nauczyć się jego / jej perspektywy, ponieważ na pewne rzeczy być może nigdy nie wpadniesz.

Czego naprawdę chce narcyz? Kontroli (nad innymi i swoim środowiskiem) i paliwa (reakcji emocjonalnych pozytywnych i negatywnych), a następnie chce pozyskiwać cechy innych (wygląd, styl, osiągnięcia, zainteresowania, pracę, itd. – to kopiowanie innych, ponieważ sam / sama tworzy sztuczny konstrukt osobowości na podstawie tego, co jest w jakiś sposób atrakcyjne u innych) oraz korzystać z szeregu dodatkowych profitów, jakie daje znajomość z daną osobą (np. dom, koneksje, zrobiony obiad, itp).

W tym celu narcyz korzysta z szeregu swoich manipulacji, które są mu dostępne zależnie od typu i preferencji, np niektórzy wybierają agresję i zastraszanie, a niektórzy wzbudzanie wyrzutów sumienia, robienie z siebie ofiary, agresję pasywną.

W relacji wyróżnia się cztery fazy, które w kółko się powtarzają (idealizacja, dewaluacja, odrzucenie, wciąganie z powrotem).

Zachowania i cechy charakterystyczne narcyzmu oraz pojęcia z tym związane:

 • Podkreślanie własnej wielkości, wyjątkowości, poczucie uprzywilejowania i postawa “należy mi się”.
 • Brak odpowiedzialności, perfekcjonizm, tworzenie fasady / maski / idealnego wizerunku.
 • Stawianie wysokich wymagań, oczywiście komuś do spełnienia, sam tylko wyraża je słowami.
 • Stałe poszukiwanie uwagi i potwierdzenia swojej wartości.
 • Martwi się, że inni go wykorzystają (bo sam wykorzystuje).
 • Odczuwa lęk o utratę wizerunku, odrzucenie, ośmieszenie.
 • Odczuwa również stałą pustkę, dziurę, której nic nie może zapełnić. Stale dąży do czegoś nowego i lepszego (to może być dobre w skutkach – może zrobić wiele użytecznych rzeczy jak urządzenie, którego właśnie używasz, ale też tragiczne dla innych ludzi).
 • Postrzega wszystko i wszystkich jako zagrożenie.
 • Jest umiejętnym kameleonem, by przyciągać sobą różne osoby z różnych środowisk i zachwycać ich 😉
 • Musi dominować, zarządzać, stale kontroluje swoje otoczenie (inne osoby i sytuacje).
 • Wykorzystuje empatię i dobro drugiej osoby – każdego kogo się da.
 • Ma czarno-białe myślenie, widoczne też w fazach relacji z narcyzem, czyli najpierw idealizowanie kogoś, a potem oczernianie. Ktoś jest dobry, a potem się “zmienia” i oszukuje, zdradza, ponieważ jest sobą, a nie obrazem z wyobrażenia narcyza. Narcyz jest raczej powierzchowny i nie wnika w kompleksowość innej istoty.
 • Tworzy iluzje, fantazję swojego świata.
 • Potrafi “Odkładać na półkę”, czyli ktoś może nie istnieć dla narcyza, jeśli się nie widzą lub nie jest mu potrzebna ta osoba. Oczywiście może przyjść mu do głowy i zachowywać się, jakby była ważna, np. pisać wiadomości, przypominać o sobie. 
 • Łatwo jest zranić ego narcyza, zagrozić jego / jej kontroli, dokonać poważne wykroczenie i nawet o tym nie wiedzieć!
 • Jako, że narcyz nie został na etapie rozwoju dziecka w pewnych sprawach, nie radzi sobie z emocjami i może wpaść w szał dokładnie jak 3 latek.
 • To, co MÓWI, a to co ROBI – to dwie różne rzeczy. Narcyzi często pięknie opowiadają o sobie, dobrze wiedzą, czego unikać, a co podkreślać, aby tworzyć wiarygodny wizerunek. Wykorzystują słowa do manipulacji i lubią ich używać, ponieważ słowa nic nie kosztują, można nimi rzucać na wiatr, są łatwe, a mają duży efekt.
 • Brak empatii i nieuregulowana zazdrość, to niebezpieczny mix, sprawia, że narcyz cieszy się (skrycie lub otwarcie) z cudzego cierpienia lub upokorzenia np. w pracy lub innym publicznym miejscu, z porażki, potknięcia itp. Określa się to “schadenfreude”, które często wiąże się z narcyzmem. 
 • Narcyz może przeprosić (wiarygodnie lub mniej w zależności od typu osoby i zdolności aktorskich), jeśli przekalkuluje, że to się opłaca.
 • Wiele zachowań wydaje się sprzecznych w narcyzmie, np. Mimo, że czasem robi z siebie ofiarę i chce, aby inni się nad nim użalali, to tak naprawdę nie może się pokazać jako potrzebujący pomocy, bezradny, zagubiony, w dołku, ponieważ ugodziłoby to w jego wielkość i lepszość nad innymi.

Co jeszcze dzieje się w umyśle narcyza?

Pamięć jest “postrzępiona”, a narcyz wysuwa logiczną wersję wydarzeń, gdy przypomina sobie, co stało się między strzępkami, ale nie zawsze trafia. Wtedy często osoby poboczne myślą, że narcyz kłamie, ale on /ona naprawdę w to wierzy. Może również kłamać, bo tak chce – manipulacja i tłumaczyć sobie, że to było potrzebne, “dla dobra wyższego”.

W relacji z narcyzem, patrzy on / ona na drugą osobę i tworzy obraz na swoje podobieństwo. Pomyśl o tym dosłownie, nie w przenośni. To jest OBRAZ, który może nie mieć nic wspólnego z drugą osobą. Im więcej ten obraz zachowuje się nie po myśli narcyza – ma własne zdanie i osobowość, tym bardziej narcyz jest zdegustowany takim zachowaniem i po fazie uwielbienia, przychodzi faza na oczernianie i odrzucenie.

Narcyz żyje w stałym poczuciu, że inni go / ją odrzucą i jest na to od początku przygotowany. Może również dużo mówić lub myśleć, że wszyscy go zdradzają (bo są osobnym, niezależnym człowiekiem). “Zdradzają” go / ją również osoby, które przestają wielbić, wtedy są głupcami lub niewdzięcznikami, którzy nie doceniają go / ją, nie widzą wspaniałości.

Narcyz nie ma prawdziwego połączenia emocjonalnego z drugą osobą i myśli o innych bardziej jak o przedmiotach i źródłach energii, które są po to, by go / ją zasilać jakimiś profitami (reakcjami emocjonalnymi, cechami osobowości i różnego rodzaju profitami).

Mechanizm narcyzmu pozwala na natychmiastowe odrzucenie drugiej osoby i zapomnienie o niej, (jeśli narcyz zdecyduje, że nie jest dobrem źródłem energii).

Są różne rodzaje narcyzów i ich zachowań, manipulacji.

Można wyróżnić zawsze takie same fazy w relacji z narcyzem (nazywają się “love bomb, devalue, discard, hover”, czyli uwielbienie (jesteś “biały” idealny, narcyz podkreśla twoją wyjątkowość, to tzw. złoty okres relacji), dewaluacja (twojej wartości, osoby, jesteś “czarny”, narcyz podkreśla twój brak wyjątkowości), odrzucenie oraz wciągnięcie z powrotem – plus ten sam cykl od początku, jeśli druga osoba da się wciągnąć.

Wielu wybitnych psychologów przedstawia narcyzm jako kult i rzeczywiście tak jest, to kult boga narcyza i wielbiciela / wielbicieli, gdzie obowiązują podobne zasady jak wśród ekstremalnych wyznawców religii.


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s