Sfinks w Gizie (Egipcie), historia, znaczenie, symbolika oraz Zwierzę Mocy

sfinks, znaczenie, symbolika, podróże,zwierzę mocy, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Zagadkowa i ciekawa postać, o wielkich łapach i tułowiu oraz nieproporcjonalnie małej główce. To wygląda nieco dziwnie przy geniuszu architektury i symetryki.

Od lat oglądam programy dokumentalne o Egipcie oraz różne teorie, pamiętam, że jedna z nich była taka, że kiedyś sfinks był szakalem lub lwem, a potem przerobiony – co wydaje się całkiem sensowne. 

Na moje oko wygląda, że był szakalem Anubisem, ale ma podwinięty ogon, co bardziej sugeruje lwa – to tylko mój strzał 🙂 W przeciwieństwie do egiptologów, mocno rozróżniam fakty od teorii

Jeszcze kiedyś słyszałam, że podobno twarz sfinksa była zmieniana w czasach napoleońskich z żeńskiej na męską, ale nie wiem co to za różnica, i tak nie jestem w stanie określić płci twarzy tego sfinksa. 

Symbol władzy i mądrości, które powinny iść ze sobą w parze i tworzyć równowagę, dobrego faraona.

W Egipcie sfinks był postrzegany jako obrońca i życzliwy strażnik. Połączenie ciała lwa i głowy człowieka jest interpretowane jako symbol siły i inteligencji. W Grecji sfinks był symbolem tajemnicy, zagadki i brutalności.

Wielki Sfinks w Gizie, niedaleko Kairu, jest prawdopodobnie najsłynniejszą rzeźbą na świecie. Z ciałem lwa i ludzką głową reprezentuje Ra-Horakhty, formę potężnego boga słońca i jest wcieleniem władzy królewskiej i obrońcą drzwi świątyni.

W starożytnym Egipcie sfinks był duchowym opiekunem i najczęściej przedstawiany był jako mężczyzna w faraońskim nakryciu głowy – podobnie jak Wielki Sfinks – a postacie stworzeń często wchodziły w skład zespołów grobowych i świątynnych.

“Najczęściej sfinksy opisywano jako strażników świątyń. Miały one strzec także grobów królewskich. Najstarsza znana rzeźba sfinksa została znaleziona w Göbekli Tepe w Turcji[2]. Jej wiek oceniany jest na 9500 lat p.n.e. Być może najstarszą rzeźbą sfinksa w Egipcie starożytnym była ta przedstawiająca Hetepheres II z IV dynastii (2723–2563 p.n.e.). Największym i najsłynniejszym wyobrażeniem mitologicznego stworzenia jest Wielki Sfinks z Gizy (arab. أبو الهول), pochodzący z czasów tej samej dynastii. Choć dokładny czas skonstruowania tej rzeźby nie jest znany, uważa się, że posiada ona twarz faraona Chefrena. Wielu późniejszych faraonów stawiało obok swych budowanych grobowców figury lwów z ludzkimi głowami, będącymi wizerunkami tych władców, aby wskazać na swe bliskie kontakty z Sechmet (boginią-lwicą). Motyw sfinksa był również używany szeroko dla zdobienia poboczy alei wiodących do grobów i świątyń, jak również jako np. ukoronowanie wysokich schodów. 900 rzeźb sfinksów z baranimi głowami, symbolizującymi Amona, zostało zbudowanych w Tebach, gdzie kult tego boga był najsilniejszy.

Poza rzeźbą z Gizy, inne słynne egipskie wyobrażenia sfinksa to granitowy posąg o głowie władczyni Hatszepsut, znajdujący się obecnie w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, oraz alabastrowy sfinks z Memfis.” Wikipedia

Sfinks Zwierzę Mocy, znaczenie symbolika przesłanie, Malvina Dunder

Sfinks jako Zwierzę Mocy

Zaraz najciekawsze i najważniejsze, ale najpierw kilka słów wstępu…

Zwierzęta Mocy lub Duchy Zwierząt, totemy wywodzą się ze starych kultur, np. Indiańskiej, w której znaki, synchronizacja ze światem i Wszechświatem oraz natura były szczególnie pielęgnowane. To fascynujące jak wielka mądrość płynie z natury oraz jak wiele można się od niej uczyć, oczywiście mając otwarte oczy i wiedząc, na co zwracać uwagę.

Podczas podróży poznawałam zwierzęta w różnych częściach Ziemi, osobiście podczas wolontariatów w sanktuariach lub na “przypadkowych” spotkaniach, często słuchałam wiele ciekawostek od przewodników oraz historii i mitów od tubylców, którymi muszę się z Tobą podzielić!

Pisałam wiele na ten temat na innej stronie o zwierzętach mocy i tworzyłam karty. To wciągający świat symboliki fauny.

Każda wyprawa jest dla mnie interakcją, zbieraniem wiedzy i doświadczeń, którymi dzielę się tutaj i na moich mediach społecznościowych. Mam nadzieję, że odkryjesz tutaj cenne drogowskazy życiowe, które pomogą Ci lepiej nawigować na tym świecie…

Mistyczna istota, nico podobnie jak feniks, pegaz, smok, jednorożec, itd. 

Słowo Sfinks pochodzi od egipskiego terminu „szespankha”, co oznacza „żywy posąg”. Niektórzy naukowy uważają, że oznacza to kamień, który był na miejscu, w przeciwieństwie do tego, który się sprowadza z innej części. Jednak może to również oznaczać wysoko wibrujący kamień o wysokiej jakości energetycznej.

Można dzięki niemu łatwiej przeszukać zakamarki swojej pamięci i przypomnieć sobie coś. 

Związany z dalekimi przodkami, którzy zgromadzili szeroką wiedzę i mogą wiele nauczyć innych.

Transformacja z pomocą sfinksa może zaprowadzić cię do podwyższenia roli, rangi, wejścia na wyższy szczebel, awansowania w pracy, społeczności itp. 

Sphinx ma potężną, starożytną energię! 

Jest stworzeniem słońca, a gdy zbliża się południe, staje się wielką siłą pewności siebie, bez utraty pokory.

Dla niektórych na duchowej ścieżce Sfinks przynosi lekcje oddania, miłości i zwycięstwa. Wznosi się od fundamentów ziemi ku słońcu, rozpalając energię sukcesu.

Przesłanie: podobnie jak Sfinks, podążaj za wschodzącym słońcem w kierunku swojego przeznaczenia.

Dodatkowo ludzie, którzy próbują zrozumieć Wszechświat, uznają Sfinksa za doskonałego Ducha i przewodnika. Przypomina nam, że jesteśmy istotami duchowymi, które mają ludzkie doświadczenie. Sfinks uczy lekcji powolnego uwalniania osobistych pragnień i kierowania naszych myśli i działań ku wyższemu powołaniu – służbie wszystkim. Nic dziwnego, że Sfinks idzie z ludźmi rozpoczynającymi jakąś formę służby.

Najważniejsze hasła:

Intelekt – mądrość – siła – królewskość – spryt – zagadki – tajemnice – stara wiedza – przodkowie – sukces – słońce – zwycięstwo – pewność siebie – awans – silna ochrona – strzeż swojego cennego – duma – wysoki standard – duma – spokój – ciekawość – autorytet 

Jako, że sfinks to tajemnice życia, świata i Wszechświata, pomyśl sam/a co dla Ciebie oznacza ta mistyczna istota i co może przed Tobą odkryć…


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s