„Dziadek do orzechów”, Czajkowski, “celesta” i inne ciekawostki / balet

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Gdańsk stare miasto fot. Robert Makol

W 1892 roku zadebiutował słynny balet Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”, którego akcja rozgrywa się w Wigilię Bożego Narodzenia. Zapoczątkowało to bożonarodzeniową tradycję w operach na całym świecie. Oryginalna choreografia Petipy i Iwanowa.

Libretto jest luźno oparte na opowieści Hoffmanna „Dziadek do orzechów i Król Myszy” z 1816 roku (ma 206 lat!) o dziewczynie Klarze, która zaprzyjaźnia się z dziadkiem do orzechów, który zostaje ożywiony w Wigilię Bożego Narodzenia i toczy walkę ze złym Królem Myszy.

Co ciekawe, pierwszy występ spotkał się ze sporą krytyką, a osiągnął wielki sukces w 1960.

Partytura Czajkowskiego jest naprawdę piękna (jeśli lubisz muzykę klasyczną). Kultowe brzmienie Cukrowej Wróżki pochodzi z instrumentu zwanego celestą – od słowa „niebiański”, wynalezionego w 1886 roku w Paryżu. Kiedy Czajkowski to usłyszał, chciał jak najszybciej wykorzystać i ukrywał to jako top secret przed innymi kompozytorami.

Zgodnie z niemieckim folklorem funkcjonalne dziadki do orzechów dawano bliskim, aby przynosiły szczęście i chroniły dom. Mówi się, że reprezentują siłę, moc oraz czuwają nad rodziną, odpędzają złe duchy i niebezpieczeństwa. Spożywanie orzechów i owoców było tradycyjną częścią pogańskich świąt przesilenia zimowego, dlatego Dziadek do orzechów nawiązuje do tradycji starszych niż samo Boże Narodzenie.


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s