Identyfikacja głównych lęków, lista / Rozwój osobisty i praca z cieniem

ZIDENTYFIKUJ SWOJE NAJWIĘKSZE LĘKI, kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Już we wcześniejszych artykułach, identyfikowałyśmy słabe punkty emocjonalne, a także szczególnie bolesne rany emocjonalne. Teraz czas na lęki. Mało kto chce się zabierać za takie tematy – pracę z własnym cieniem, ale unikanie go przysparza więcej problemów, niż pożytku.

Rozpoznanie ich, uświadomienie – to pierwszy krok do zmiany i uleczenia. Nie można bowiem naprawić problemu, jeśli się go nie jest świadomą.

Zapoznaj się z listą i sprawdź, które Ciebie dotyczą, a także specyficzne problemy, jakie powodują.


Strach bycia bez wartościową

Bierze się od rodziców/ opiekunów, dla których sukces był priorytetem. Chwalą się głośno osiągnięciami dziecka. Martwią się co inni myślą o nich i uch sukcesach. 

Problem: Sukces i osobowość

Rezygnowanie z ofert, pozycji, związków, które wydają się być “zbyt dobre”. Sabotaż na sobie. Tendencja do oceniania innych, na podstawie ich osiągnięć i sukcesów.


Strach przed zmianą

Bierze się z braku stabilizacji w dzieciństwie, np. częstym przeprowadzkom, zmianom szkoły,  z rozwodu rodziców, generalnie bolesnym zmianom. Rodzice nie dali przykładu dokonywania zmian z godnością i adaptacją.

Problem: Porządek

Egocentryzm, egoizm, arogancja, robienie wszystkiego, by zatrzymać status quo, ciężka praca by utrzymać pozycję.


Strach przed byciem wrażliwą

Bierze się z powiązania wrażliwości z byciem zranioną. Rodzice często strofowali, obwiniali, pouczali za bycie delikatną i wrażliwą, mówili, by przestać płakać, nie brali pod uwagę emocji dziecka.

Problem:

Problem z bycie wrażliwą, otwartą, pokazywanie emocji. Zamiast tego, bycie twardą i silną i duma z tego, że “mogę wszystko” przetrwać. Lub całkowicie odmienny problem, bycie przytłoczona każdym problemem i mówienie zbyt wiele, dzielenie się każdą informacją na swój temat.


Strach przed niebezpieczeństwem (którego nie widać na horyzoncie), niestabilnością

Bierze się z rodziny, która cierpiała na niedostatek, biedę fizyczną i mentalną, także od rodziców, którzy zawsze się martwili o dziecko, nie ufali w siłę i zaradność dziecka, lub jeśli była forma przemocy (emocjonalna, fizyczna, seksualna).

Problem:

Tworzenie złudnego bezpieczeństwa poprzez relacje, zakupy, jedzenie, alkohol, generalnie konsumpcję. Uzależnienie od bycia w centrum czyjejś uwagi, choroby.


Strach przez brakiem znaczenia

Bierze się od rodziców, którzy kłamali, oszukiwali i trzymali sekrety. Gdy nie ma poczucia znaczenia, celu w dzieciństwie, wszystko wydaje się bez znaczenia.

Problem: 

Brak cierpliwość z realizacją celu życia, trudność w byciu obecną tu i teraz, wymaganie prawdy od innych, oszukiwanie innych.


Strach przed samotnością i izolacją

Bierze się od krytycznych rodziców, którzy mieli zawsze wysokie wymagania, dla których znaczenie miały tylko oceny w szkole, nagrody i wielkie osiągnięcia. Rodzice, którzy wchodzili w “lepsze” relacje z drugim dzieckiem lub kimś innym, pozostawiając drugie z boku.

Problem:

Perfekcjonizm, trudności z podjęciem decyzji, surowe ocenianie siebie i innych, słabe granice (nieumiejętność stawiania ich). 


Strach przed byciem odrzuconą

Bierze się od rodziców, którzy uczyli, że ich aprobata jest niezbędna, np nie dają dziecku nosić ubrań, które chce, tylko takie, jaki oni aprobują. Od rodziców, którzy byli wycofani emocjonalnie i dziecko do nich lgnęło po uwagę, pokazując, że są “dobre”, noszą ubrania zaaprobowane i robiły inne przychylne rzeczy.

Problem:

Potrzeba aprobaty

Życie, aby innym było miło, brak wiedzy o swoich własnych potrzebach, kim się jest i czego się chce. Strach przed byciem odrzuconą. Dokonywanie decyzji na podstawie aprobaty innych, dla ich potrzeb.


Strach przed stratą

Bierze się z braku stabilizacji w dzieciństwie, częstych przeprowadzkach, braku fundamentu, alkoholizmu rodziców lub ich wycofania, depresji, bycia nieobcym. 

Problem:

Nadmierne przywiązywanie się do materialnych rzeczy i osób, oszczędzanie, ratowanie, wygrywanie za wszelką cenę, bycie “potrzebującą”.


Strach prze byciem nieuznaną / niedocenioną, za to kim się jest

Bierze się z brak miłości bezwarunkowej jako dziecko.

Problem:

Potrzeba kontrola każdej sytuacji i osoby, za dużo pracy, za dużo wkładu we wszystkie projekty, zarządzanie innymi, wtrącanie się w sprawy innych, perfekcjonizm, rządzenie się, potrzeba bycia w centrum uwagi.


Strach przed bezsilnością

Bierze się od rodziców, którzy byli bardzo autorytatywni, surowi i mieli wiele zasad i kar, nie respektowali granic dziecka i nie uczyli dziecka, by je miało, nie brali dziecka pod uwagę w pojmowaniu decyzji.

Problem:

Samotność i izolacja. Krytyka siebie, surowa ocena siebie, tendencja do dominacji innych. Gdy następuje poczucie bezsilności, reakcją jest izolacja.


Strach przed porażką

Bierze się od rodziców, którzy byli oschli, gdy dziecku coś nie wyszło w ich oczach, byli skupieni na “wygranej lub przegranej” i tak postrzegali świat w odniesieniu do dziecka, szkoły, kariery, pomysłów na życie, przyszłości.

Problem:

Chroniczne niezadowolenie z siebie. Tendencja do surowej oceny siebie na podstawie postępów. Szukanie wad w sobie, swojej pracy, wyglądzie, a także w innych.


Strach przed byciem porzuconą / zostawioną

Bierze się z bycia niezadbaną przez rodziców, zostawioną gdzieś samą i płaczącą.

Problem:

Uzależnienie od innych, poplątane relacje, zajmowanie się wszystkimi, by dostać coś w zamian (np. docenienie, zauważenie, bycie ważną itp).


Jeśli interesuje Cię praca nad sobą, zajrzyj niżej…


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s