Cztery rodzaje stylów przywiązania, tworzenia więzi / Relacje, kobieca energia i miłość

cztery rodzaje stylów przywiązania, kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Dlaczego niektórzy ludzie są bardzo zdystansowani w swoich związkach, podczas gdy inni są przywiązani i potrzebują ciągłej walidacji? Zgodnie z poniższą teorią dzieje się tak dlatego, że różni ludzie mają różne style przywiązania.

W psychologii rozwojowej „teoria przywiązania” bada więź emocjonalną między jednym człowiekiem a drugim (głównie między opiekunem a niemowlęciem).

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia dziecka opiekun musi zapewnić noworodkowi odpowiednią opiekę, aby nawiązać bliską więź. Jeśli we wczesnej fazie rozwoju dziecka nie uda się nawiązać zdrowej więzi, może to prowadzić do wielu problemów emocjonalnych w późniejszym okresie.

„Przywiązanie to głęboka i trwała więź emocjonalna, która łączy jedną osobę z drugą w czasie i przestrzeni”. Ainsworth, 1973: Bowlby, 1969

Bowlby zidentyfikował cztery rodzaje stylów przywiązania: bezpieczny, lękowo-ambiwalentny, zdezorganizowany i unikający.

Typy tworzenia więzi:

Bezpieczny/a

Nie martwi się o bycie porzuconą / odrzuconą lub bliskością i intymnością.

Bezpieczny styl przywiązania odnosi się do zdolności do tworzenia bezpiecznych, pełnych miłości relacji z innymi. Osoba o bezpiecznym stylu przywiązania jest w stanie ufać innym i być obdarzanym zaufaniem, kochać i akceptować miłość oraz stosunkowo łatwo zbliżać się do innych. Nie boją się intymności ani nie wpadają w panikę, gdy ich partnerzy potrzebują czasu lub przestrzeni z dala od nich. Są w stanie polegać na innych, nie stając się całkowicie zależnymi.

Lękowy

Lękowy styl przywiązania jest naznaczony głębokim lękiem przed porzuceniem. Ludzie z lękowym stylem przywiązania są zwykle bardzo niepewni swoich relacji, często martwiąc się, że ich partner ich opuści, i dlatego zawsze są spragnieni walidacji.

Niespokojne przywiązanie jest związane z „potrzebą” lub czepliwym zachowaniem w związkach, na przykład bardzo niespokojnym, gdy twój partner nie odpowiada wystarczająco szybko i ciągłym poczuciem, że twój partner nie troszczy się o ciebie wystarczająco.

Unikając/a

Musi być bardzo niezależna i samowystarczalna.

Unikający styl przywiązania naznaczony jest lękiem przed intymnością. Ludzie z tym stylem przywiązania mają zwykle problemy ze zbliżeniem się do innych lub zaufaniem innym w związkach, ponieważ ostatecznie nie wierzą, że ich potrzeby mogą zostać zaspokojone.

W związkach osoby unikające zazwyczaj utrzymują pewien dystans od swoich partnerów lub są w dużej mierze niedostępne emocjonalnie. Mogą nawet uważać związki za duszące i całkowicie ich unikać, woląc być niezależnymi i polegać na sobie.

Lękowo-ambiwalentny (strachliwy/a unikający/a, niespokojny/a, zdezorganizowany)

Ma problemy z zaufaniem i trzyma innych na odległość.

Styl przywiązania lękowo-unikający jest połączeniem lękowego i unikającego stylu przywiązania. Ludzie z lękowo-unikającym przywiązaniem zarówno desperacko pragną uczucia, jak i chcą go uniknąć za wszelką cenę. Niechętnie nawiązują bliskie romantyczne relacje, ale jednocześnie odczuwają ogromną potrzebę bycia kochanymi przez innych.

Przywiązanie lękowo-unikające jest również znane jako przywiązanie zdezorganizowane, ponieważ zachowania przywiązania przejawiane przez te osoby mogą wydawać się niespójne i oscylować między skrajnościami unikania i niepokoju.

Che być bardzo blisko innych, ale czuje, że ją odrzucają i boi się tego.


Ile nowego odkryłaś o sobie? 🙂 Jeśli interesuje Cię rozwój osobisty, czytaj dalej…


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s