Dziwne słowo na częsty problem “współuzależnienie” – dynamika w relacjach “dający” i “biorący” / Związki, miłość i rozwój osobisty

DYNAMIKA W RELACJACH, DAJĄCY I BIORĄCY, WPÓŁUZALEŻNIENIE DZIWNE SŁOWO NA CZĘSTY PROBLEM W ZWIĄZKACH , kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

“Współuzależnienie” jako nazwa i definicja psychologiczna są dziwne i odpychające, choć tak naprawdę dotyczą sporej części z nas i przewijają się na różne sposoby w życiu codziennym. Postaram się przetłumaczyć je na język ludzki, aby więcej osób mogło skorzystać i rozwiązać swoje trudne problemu, które powoduje właśnie “współuzależnienie”.

„Współzależność to związek, w którym jedna osoba potrzebuje drugiej osoby, która z kolei potrzebuje być potrzebna. Osoba współzależna, znana jako „dawca”, czuje się bezwartościowa, chyba że jest potrzebna – i poświęca się dla – podmiotu umożliwiającego, inaczej zwanego „biorcą”. DR. EXELBERG

Chodzi o to, że często w relacjach bliższych, istnieje podział na tego, który najczęściej DAJE i tego, który najczęściej BIERZE. Takie relacje są pełne zgrzytów i często kończą się.

“Dawca” świadomie lub nieświadome daje, by otrzymać coś w zamian, np. uwagę, aprobatę, podziękowanie, poczuć się, że jest dobrą osobą (ponieważ w to nie do końca wierzy). Stawia innych wyżej siebie. 

Dlatego najważniejsze pytanie w tym temacie, jaką jesteś osobą dla siebie? Kiedyś uświadomiłam sobie, że starałam się być w 100% być wspaniałą osobą dla innych, ale byłam okropna dla siebie i gdy zaczęłam edukować się w tym temacie, wiele się wyjaśniło! Okazało się, że to nie działa w ten sposób, że można być dla kogoś wspaniałym, źle traktując siebie i ignorując swoje potrzeby, będąc skupioną zawsze na innych, ich potrzebach, zachciankach i życiu generalnie. Jak się mówi, nie można nalać z pustego kielicha, więc jeśli nie dbamy o siebie, to nie możemy dobrze zadbać o innych. Lub dbamy o niewłaściwe osoby, które tego nie doceniają – tego nie powinno się robić dla dobra swojego i innych. 


Współuzależnienie to wyuczone zachowanie, które może być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wpływa to negatywnie na na osobę, której to dotyczy oraz jej / jego relacje. Jest to również znane jako „uzależnienie od związków”, ponieważ osoby współzależne często tworzą lub utrzymują związki, które są jednostronne, niszczące emocjonalnie itp. 

Zaburzenie to zostało po raz pierwszy zidentyfikowane nie tak dawno, w wyniku wieloletnich badań nad relacjami międzyludzkimi w rodzinach alkoholików – ALE to NIE dotyczy tylko takich rodzin! Zachowań współzależnych uczy się obserwując i naśladując innych członków rodziny, którzy przejawiają tego typu zachowania.

Kogo dotyczy współuzależnienie?

Współuzależnienie często dotyka współmałżonka, rodzica, rodzeństwo, przyjaciela lub współpracownika osoby uzależnionej od alkoholu lub narkotyków, osób z zaburzeniami osobowości. Pierwotnie “współuzależniony” był terminem używanym do opisania partnerów w uzależnieniu chemicznym, osób żyjących lub pozostających w związku z osobą uzależnioną. Podobne wzorce zaobserwowano u osób pozostających w związkach z osobami przewlekle lub psychicznie chorymi. Dziś jednak termin ten rozszerzył się, aby opisać każdą współzależną osobę z dowolnej dysfunkcyjnej rodziny.

Czym jest dysfunkcyjna rodzina i jak prowadzi do współuzależnienia?

Dysfunkcyjna rodzina to taka, której członkowie cierpią z powodu strachu, złości, bólu lub wstydu, które są ignorowane lub zaprzeczane. Podstawowe problemy mogą obejmować dowolne z poniższych:

Uzależnienie członka rodziny od narkotyków, alkoholu, związków, pracy, jedzenia, seksu lub hazardu.

Istnienie przemocy fizycznej, emocjonalnej lub seksualnej.

Obecność członka rodziny cierpiącego na przewlekłą chorobę psychiczną lub fizyczną.

Rodziny dysfunkcyjne nie uznają istnienia problemów. Nie rozmawiają o nich ani nie konfrontują się z nimi. W rezultacie członkowie rodziny uczą się tłumić emocje i lekceważyć własne potrzeby. Uczą się przetrwać, przeżyć, a nie żyć i rozkwitać. Rozwijają zachowania, które pomagają im zaprzeczać, ignorować lub unikać trudne emocji. Są często gdzieś daleko w myślach, a nie w ciele w danym momencie (tu i teraz skupieni na chwili obecnej), nie rozmawiają, nie dotykają się, nie konfrontują się, nie czują, nie ufają. Często dochodzi do zahamowania tożsamości i rozwoju emocjonalnego członków rodziny dysfunkcyjnej.

Uwaga i energia skupiają się na pewnym członku rodziny, a osoba współuzależniona zazwyczaj poświęca swoje potrzeby, aby opiekować się nią / nim. Kiedy osoby współuzależnione przedkładają zdrowie, dobro i bezpieczeństwo innych ludzi nad własne, mogą stracić kontakt z własnymi potrzebami, pragnieniami i poczuciem siebie.

Jak zachowują się osoby współuzależnione?

Współuzależnieni mają niską samoocenę i szukają wszystkiego poza sobą, aby poczuć się lepiej. Trudno im „być sobą”. Niektórzy próbują poczuć się lepiej przez alkohol, narkotyki lub nikotynę – i popadają w uzależnienie. Inni mogą rozwijać zachowania kompulsywne, takie jak pracoholizm, hazard lub nadmierna aktywność seksualna.

Mają dobre intencje. Próbują zaopiekować się osobą, która przeżywa trudności, ale opieka staje się kompulsywna. Osoby współuzależnione często przyjmują rolę męczennika i stają się „dobroczyńcami” osoby w potrzebie. Żona może zastępować męża alkoholika; matka może usprawiedliwiać wagarujące dziecko; lub ojciec może „pociągnąć za sznurki”, aby uchronić dziecko przed konsekwencjami wykroczeń.

Problem polega na tym, że te powtarzające się próby ratunku pozwalają potrzebującej osobie kontynuować destrukcyjną drogę i stać się jeszcze bardziej zależnym od niezdrowej opieki „dobroczyńcy”. Wraz ze wzrostem tej zależności, osoba współuzależniona rozwija poczucie nagrody i satysfakcji z „bycia potrzebnym”. Kiedy opieka staje się kompulsywna, współuzależniony czuje się bez wyboru i bezradny w związku, ale nie jest w stanie wyrwać się z cyklu zachowań, który ją powoduje. Współuzależnieni postrzegają siebie jako ofiary i pociąga ich ta sama słabość w związkach miłości i przyjaźni.

Cechy charakterystyczne osób współzależnych to:

Przesadne poczucie odpowiedzialności za czyny innych.

Skłonność do mylenia miłości i litości, z tendencją do „kochania” ludzi, którym można współczuć i ratować.

Tendencja do robienia więcej niż ich udział, przez cały czas.

Skłonność do poczucia zranienia, gdy ludzie nie doceniają ich wysiłków.

Niezdrowe uzależnienie od związków. Osoba współuzależniona zrobi wszystko, aby utrzymać związek i uniknąć poczucia opuszczenia.

Ekstremalna potrzeba aprobaty i uznania.

Poczucie winy.

Nieodparta potrzeba kontrolowania innych, ale raczej metodą “bycia miłą / miłym”.

Brak zaufania do siebie i/lub innych.

Strach przed porzuceniem lub samotnością.

Trudności z identyfikacją uczuć.

Sztywność/trudność w przystosowaniu się do zmian.

Problemy z intymnością i granicami.

Chroniczny gniew.

Kłamstwo/nieuczciwość.

Słaba komunikacja.

Trudność w podejmowaniu decyzji.


Współuzależnienie jest zwykle zakorzenione w dzieciństwie danej osoby, leczenie często obejmuje eksplorację problemów wczesnego dzieciństwa i ich związku z obecnymi destrukcyjnymi wzorcami zachowań. Leczenie obejmuje edukację i koncentruje się również na pomocy pacjentom w nawiązaniu kontaktu z uczuciami pogrzebanymi w dzieciństwie oraz na odtworzeniu dynamiki rodziny. Celem jest umożliwienie im ponownego doświadczenia pełnego zakresu uczuć.

Pierwszym krokiem do zmiany niezdrowych zachowań jest ich zrozumienie.

Współuzależniony musi zidentyfikować i zaakceptować swoje uczucia i potrzeby. Może to obejmować naukę mówienia „nie”, bycia kochającym, ale twardym i polegania na sobie. Podczas zdrowienia ludzie odnajdują wolność, miłość i spokój. Tego Ci życzę!

Jeśli interesuje Cię praca wewnętrzna w kolorowej, bogatej i soczystej wersji, czytaj dalej…


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s