Wybrane bzdury archeologów o starożytnym Egipcie, aż logika boli / Prywatna podróż z egiptologami

bzdury o starożytnym egipcie, piramidy, sfinks, tajemnice, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Starożytny Egipt jest pełen fascynujących tajemnic, dlatego skorzystałam z prywatnych wycieczek z kierowcą i przewodnikiem egiptologiem, aby rozmawiać i dowiedzieć się więcej. Wielu z nich jest wysoko wykształconych, niektórzy bardziej zamknięci, a niektórzy całkiem otwarci. Mimo wszystko bywały momenty, że logika mnie bolała 😉 

Od razu zaznaczę – nie wszyscy egiptolodzy i archeolodzy mówią “bzdury”. Nie znam wszystkich. Naturalnie, nie potrafię ocenić wszystkiego. Uczę się. Dowiaduję. Niektórzy, z którymi rozmawiałam byli bardzo ciekawymi ludźmi z szeroką wiedzą i jestem szczęśliwa, że mogłam ich poznać.

Ale generalnie trend jest taki…

Egiptolodzy podkreślają, że to była pierwsza cywilizacja na świecie, choć mnie do głowy od razu przyszedł wcześniejszy Babilon i jeszcze wcześniejszy SUMER. Nie chcę odbierać unikalności i geniuszu starożytnego Egiptu, ale mamy przed nim znakomite cywilizacje, o których mniej wiemy, ponieważ na ich terenach chyba zawsze toczyły się wojny i mało kto wie, co tam się dzieje. 

Generalnie, co rzuciło mi się w oczy to, że mówią interpretację jako fakt. To mnie najbardziej frustrowało, np. Zadałam pytanie, dlaczego uważa się, że krzywa piramida (the bend pyramid) w Dashur jest uważana ze błędną? Czy jesteśmy pewni, że jej kształt to pomyłka, skoro wybudowali ją do końca – mistrzowie architektury. Odpowiedź: dlatego, że inne piramidy są proste. Koniec dyskusji. Zgodnie z zasadą, że jeśli jest przyjęte A, to już nie można wziąć pod uwagę wersji B, czy C. 

Kolejne pytanie, dlaczego piramidy w środku są puste i ściany gołe, a grobowce kolorowe, rzeźbione, są w nich sarkofagi, były mumie i skarby. Czy to możliwe, że piramidy miały inny cel i założenie. Odpowiedź: nie, piramidy może kiedyś były okradzione w środku, bo są widoczne z daleka. To kolejna dziwna odpowiedź, biorąc pod uwagę, że ludzie okradali również podziemne grobowce i generalnie wszystko są w stanie rozkraść. 

Mój mózg i logikę boli, gdy słyszę, że piramidy to grobowce. Zadawałam wiele pytań niebezpośrednich na ten temat, ale chyba nie ma dyskusji na ten temat z egiptologami.

Saqqara / Saqarah 

Tutaj można zajrzeć do piramidy faraona Teti – the step pyramid, która z zewnątrz wygląda jak wzgórze, jest bardzo zniszczona, mało co z niej zostało, ale w środku jest dobrze zachowana. To jedyna piramida, gdzie widziałam hieroglify.

Wchodzi się na teren przez rzędy kolumn. Tutaj jest wiele do zwiedzenia! Podobno codziennie coś odkrywają, jest też serial dokumentalny na Netflix o odkryciu grobowca. Miałam czas zajrzeć do 3 grobowców, m.in. słynnego Imhotepa, którego nazwałabym egipskiem Leonardo Da Vinci. W tych grobowcach są zachowane grawery 3D przedstawiające życie codzienne, są niesamowite. Są również bardzo stare, mają ok 5000 lat, co oznacza, że Egipcjanie zaczęli swój kunszt na najwyższym poziomie. Ciekawe jest również to, że 5000 lat temu budowali piękne, kolorowe, wspaniałe grobowce, które przetrwały do tej pory, a piramidy są “gołe” w środku. Moim skromnym zdaniem, sugeruje to, że piramidy nie były grobowcami, ale egiptolodzy wszystko wiedzą lepiej 😉

Wygląda na to, że ludzie wcale nie byli prymitywni, musieli mieć dostęp do zaawansowanej wiedzy i techniki. To nie jest tak, że teraz jesteśmy “lepsi” od nich. Mamy tendencję, przez sposób nauczania, by tak myśleć, ale to ślepy zaułek. 

w Aswan można pojechać do “unfinished obelisk” (nieukończony obelisk) i zobaczyć stary kamieniołom granitu. Wcześniej pisałam o tym obelisku, które było zleceniem Hatshepsut. Sami egiptolodzy przyznają, że są teorie jak robili te obeliski i stawiali do pionu, ale nie brzmią wiarygodnie. Np. Wiercili dziury w twardym granicie, wkładali palmę, polewali wodą i gdy zwiększała objętość, to łamała kamień – hmmm, że niby łamała granit idealnie równo? Druga teoria, stawiano obelisk z jednej strony ciągnąc za liny, a z drugiej usypując lub usuwając piach – omg, co za teoria… Nieukończony obelisk mógł ważyć 1200 ton – tak, na pewno można go postawić do pionu sznurkiem i piaskiem 😉 To właśnie jest irytujące, na każdym kroku podkreśla się genialność starożytnego Egiptu i jednocześnie to, że wtedy ludzie byli prymitywni i łupali drewnianym młotkiem piramidy – arcymistrzostwo architektury. Chyba brakuje nam tutaj sporego kawałka historii i logiki.

Sfinks

Zagadkowa i ciekawa postać, o wielkich łapach i tułowiu oraz nieproporcjonalnie małej główce. To wygląda nieco dziwnie przy geniuszu architektury i symetryki.

Od lat oglądam programy dokumentalne o Egipcie oraz różne teorie, pamiętam, że jedna z nich była taka, że kiedyś sfinks był szakalem lub lwem, a potem przerobiony – co wydaje się całkiem sensowne. 

Na moje oko wygląda, że był szakalem Anubisem, ale ma podwinięty ogon, co bardziej sugeruje lwa – to tylko mój strzał 🙂 W przeciwieństwie do egiptologów, mocno rozróżniam fakty od teorii

Jeszcze kiedyś słyszałam, że podobno twarz sfinksa była zmieniana w czasach napoleońskich z żeńskiej na męską, ale nie wiem co to za różnica, i tak nie jestem w stanie określić płci twarzy tego sfinksa. 

Język symboli

Bogowie w różnych kulturach nie chcieli swoich posągów / obrazów, pokazywania “twarzy”. W Egipcie wszystko było symboliczne i wybrali na głowy bogów symboliczne zwierzęta, które rozumiemy tysiące lat później, np. Szakal jako bóg Anubis, ma to sens, ponieważ szakale jadły padlinę oraz zwłoki, które trzeba było przed nimi zabezpieczać, a Anubis jest bogiem związanym z przejściem do drugiego wymiaru, świata zmarłych. 

Zastanawia mnie dlaczego tak wielką wagę przykładano do mumifikacji. Z hieroglifów wiemy, iż uważano, że “wrócą do tego ciała”, a może to niewłaściwa interpretacja tego, że “wrócą do ciała” jak nauka reinkarnacji mówi ?

To zaledwie maleńki fragment pytań, które sugerują bałagan i braki  znajomości  historii ludzkości. Przede wszystkim założenia, że historia jest organiczna, cały czas się zmienia i wzbogaca, mąci i klaruje. Starożytny Egipt to niewątpliwe temat rzeka, pełen tajemnic…


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s