Zwierzę Mocy Wąż – znaczenie, przesłanie i symbolika / totem / uzdrowienie, pierwotna energia, przemiana, trujący wpływ

kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

W tym artykule znajdziesz: wstęp, węże w różnych kulturach starożytnych i obecnych, zaklinanie węży, opis, znaczenie, przesłanie.

Zaraz najciekawsze i najważniejsze, ale najpierw kilka słów wstępu…

Zwierzęta Mocy lub Duchy Zwierząt, totemy wywodzą się ze starych kultur, np. Indiańskiej, w której znaki, synchronizacja ze światem i Wszechświatem oraz natura były szczególnie pielęgnowane. To fascynujące jak wielka mądrość płynie z natury oraz jak wiele można się od niej uczyć, oczywiście mając otwarte oczy i wiedząc, na co zwracać uwagę.

Podczas podróży poznawałam zwierzęta w różnych częściach Ziemi, osobiście podczas wolontariatów w sanktuariach lub na “przypadkowych” spotkaniach, często słuchałam wiele ciekawostek od przewodników oraz historii i mitów od tubylców, którymi muszę się z Tobą podzielić!

Pisałam wiele na ten temat na innej stronie o zwierzętach mocy i tworzyłam karty. To wciągający świat symboliki fauny.

Każda wyprawa jest dla mnie interakcją, zbieraniem wiedzy i doświadczeń, którymi dzielę się tutaj i na moich mediach społecznościowych. Mam nadzieję, że odkryjesz tutaj cenne drogowskazy życiowe, które pomogą Ci lepiej nawigować na tym świecie…

Zwierzę Mocy / Totem Wąż

Niedawno kilka razy spotkałam węża na wędrówce (w cieplejszych krajach), ale były tak szybkie, że nie zdążyłam im zrobić zdjęcia. Jednego nawet bardzo się wystraszyłam, bo “przebiegł” przez drogę ułamek sekundy przed naszym rozpędzonym skuterem i raptownie skręciliśmy oraz zahamowaliśmy, ale wszystko było ok. Wielokrotnie również je widziałam w Maroko, “tańczące” do instrumentu zaklinacza (piszę to w cudzysłowiu, ponieważ wąż jest gotowy do ataku, choć wygląda jakby tańczył), ale nie chciałam brać w tym udziału. Ciekawe, związane z odmienną dla nas kulturą, ale jest tam sporo podejrzanych atrakcji i żal mi było tych zwierząt.

Zaklinanie węży

Zaklinanie węży to starożytna umiejętność w Maroku, a tych, którzy ją praktykują, zawsze można spotkać na centralnym placu Marrakeszu, Jemaa El Fnaa. Zaklinanie nie ma nic wspólnego z muzyką, a wszystko z zaklinaczem machającym pungi, instrumentem z trzciny wyrzeźbionej z tykwy, przed głową węża. Węże nie mają zewnętrznych uszu i są w stanie wyczuć niewiele więcej niż dudnienie o niskiej częstotliwości. Zaklinanie węży jest jeszcze bardziej popularne w Indiach. 

Pisząc ten artykuł, sama byłam ciekawa i chciałam się dowiedzieć czy jest to ETYCZNE i na czym polega, zajrzałam na stronę PETA i wygląda to przerażająco. Przygotowanie węża jest związane z okrucieństwem i przemocą. 

Wąż Zwierzę Mocy, znaczenie symbolika przesłanie, Malvina Dunder

Opis

Jest mnóstwo rodzajów węży na całym świecie, wiele jest całkiem podobnych, ale są również bardzo specyficzne jak boa dusiciel, czarna mamba, grzechotnik, pyton, kobra. Mają wydłużoną unikatową budowę, łuski, mniejsza część tego gatunku jest jadowita. Są nie tylko węże lądowe, ale także wiele morskich.

“Powieki są przeźroczystymi „okularowymi” łuskami, które pozostają stale zamknięte. Oczy węży są u większości gatunków pokryte przeźroczystymi łuskami, rzadziej ruchomymi powiekami, dlatego jego oczy są zawsze otwarte, a w czasie spania siatkówka może być zamykana.”

Węże zmieniają skórę w całości, nie zrzucają pojedynczych łusek.

“Linienie jest cyklicznie powtarzane w ciągu całego życia węża. Przed linieniem, wąż przestaje jeść i często ukrywa się lub przenosi się w bezpieczne miejsce. Tuż przed zrzuceniem skóry, staje się ona matowa i sprawia wrażenie suchej, a oczy stają się mętne lub niebieskawe. W wielu przypadkach zrzucana skóra schodzi w jednym kawałku od głowy do ogona, podobnie jak stara skarpeta. Nowa, większa i jaśniejsza warstwa skóry formuje się pod spodem. Starsze węże mogą pozbywać się swojej skóry tylko raz lub dwa razy w roku, ale młodsze, wciąż rosnące węże mogą zrzucać ją do czterech razy w roku. Ta ciągła, cykliczna odnowa sprawiła, że wąż stał się symbolem uzdrowienia i medycyny, co obrazuje laska Eskulapa.” Wikipedia

Mają rozdwojone języki, które stale pracują. Mogą dzięki nim tropić ofiary i unikać drapieżników, czuć smak i poniekąd węch. Węże czują wyraźnie wszelkie drgania na ziemi i w powietrzu.

Symbolika Węża

Znaczenie węża obejmuje uzdrowienie, mądrość, pierwotną energię, ochronę, Ziemię, ukrycie, urok, odrodzenie i wieczność, tajemnice, płodność, deszcz, elastyczność, wykrywanie niebezpieczeństw i drapieżników,  elastyczność, kundalini.

Wąż jest potężnym symbolem transformacji i regeneracji. Jest czczony na całym świecie jako symbol siły życiowej.

W tradycji chrześcijańskiej szatan pod postacią węża wywołał upadek, nakłaniając Ewę do złamania Bożego przykazania. Tak więc wąż może reprezentować pokusę, diabła i oszustwo.

Ureusz w Starożytnym Egipcie

W Egipcie ozdoba węża na czole, była noszona przez faraonów jako ochrona. Kobra reprezentuje boginię Wadjet, bardzo starożytną boginię, która jest związana z członkami rodziny królewskiej. Kiedy wąż jest noszony na czole króla, jego głowa jest uniesiona, a kaptur rozszerzony, gotowy do ataku w razie potrzeby, nazywa się go ureusem. Ureusz stanowi doskonały symbol królewskości.

Wąż w innych starożytnych kulturach świata

Właściwie na całym świecie węże są związane z mitami, np. w kulturze Chińskiej, wąż jest jednym ze znaków zodiaku. W Indiach jest wiele tradycji związanych z wężami i bogami, jak Naga. Majowie mieli głównego boga Kukulcana, jakiemu oddawali cześć, którego imię oznacza pierzasty (k’uk’ul) wąż (kan). Był bogiem stwórcą, bogiem deszczu, wiatru, burz i życia, powietrza i nauki. Jest też znany jako Quetzalcoatl w kulturze Azteków, która obejmuje większość Meksyku. W mitologii nordyckiej wąż Midgardsorm lub Jormungand otacza Ziemię i zatruje jej wody podczas Ragnarok (wielka wojna bogów, która spowoduje wielki potop i Ziemia odrodzi się w pokoju), zostanie pokonany przez Thora, choć zdąży go ukąsić na śmierć. W kulturze rdzennych Amerykanów, węże są symbolizowane jako energia Ziemi, a także pokora i ugruntowana natura człowieka.

Wąż uroboros – wąż (lub smok) zjadający własny ogon.

Oznacza wieczność i niekończony się powrót, cykl, reinkarnację. Znany jako najstarszy alegoryczny symbol w alchemii, uroboros reprezentował koncepcję wieczności i nieskończonego powrotu. Podobnie jak słońce, uroboros odbywał własną podróż. Z Egiptu trafił do greckich alchemików z hellenistycznej Aleksandrii.

Zwierzę Mocy wąż znaczenie przesłanie symbol

Przesłanie, gdy to zwierzę pojawia się na Twojej drodze…

Kiedy pojawi się Wąż, być może będziesz musiał całkowicie zrzucić skórę i zacząć od nowa. Wąż w duchowym sensie jest związany z odnową, odrodzeniem, transformacją.

Transformacja trwa, a Ty jesteś jej katalizatorem. To odpowiedni czas na to, ponieważ ten proces odbywa się zgodnie z rytmem natury, więc nawet jeśli się nieco obawiasz, to nie ma prawdziwego zagrożenia. Mówi się, że boimy się nieznanego, choć może precyzyjniej powinno się mówić, że boimy się znanego z przeszłości, co było bolesnym doświadczeniem, np. porażką. 

To właściwie wspaniały proces, który pomaga zmienić ból w cenną naukę.

Np. Jakaś porażka przestaje dłużej obniżać naszą wartość, a pokazuje co nie działa, czego nie robić i możemy stać się o taką lekcję bogatszym wewnętrznie.

Skoncentruj się bardziej na energii, niż na słowach i tym, co słychać dookoła – tak jak wąż na drganiach. Jest tak, jak widać i czuć, słowa są często rozpraszaczem uwagi.

Rozejrzyj się dookoła, czy wyrastasz może już z tego miejsca? Z pracy, miejsca zamieszkania, środowiska, osób? Powinniśmy się “zmieniać” i wtedy nasze drogi z innymi, naturalnie mogą się rozchodzić. Niektórzy twardo się upierają, aby się nie zmieniać, ale generalnie każdy idzie w swoim tempie. 

Wężę poruszają się w sposób hipnotyzujący i elastyczny. Wprowadź elastyczność w każdym aspekcie życia, takim jak myślenie, komunikacja, zarządzanie, organizowanie itp.

Niezbędne do życia dla węży (i całego świata oczywiście:)) jest słońce i jego ciepło. Słoneczna energia jest dla teraz dla Ciebie bardzo ważna. 

Sposób żywienia się węży jest również bardzo specyficzny, jedzą raz na jakiś czas (zależnie od gatunku) np. raz na tydzień (mniejsze węże). Być może, jest to okres, w którym lepiej jeść rzadziej np. 2-3 razy dziennie. Często słyszy się od specjalistów, że lepiej jeść mało i często, choć to nie jest dobre rozwiązanie dla każdego, ponieważ wtedy organizm zużywa siłę na ciągłe trawienie. Wielu joginów je posiłek co 8 godzin, aby spożytkować wysiłek organizmu na trawienie, które jest poza naszą kontrolą, na coś innego. To nie jest porada, a jedynie ciekawy temat do zastanowienia…

Często, ludzie związani z tym totemem są utalentowanymi uzdrowicielami, a także są bardzo czarujący w sytuacjach towarzyskich. Często dokonują zmian i potrafią przez nie przechodzić z godnością i elastycznością. 

Negatywne znaczenia węża obejmują pokusę, zdradę, oszustwo, trujący wpływ, stłumione pragnienia.


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s