Narcyz i osoba zależna, dwie strony medalu. Jaka jest Twoja praca wewnętrzna do wykonania, co Cię doprowadziło do takiego układu, jakie popełniłaś błędy, lista pytań do siebie, aby wejść na drogę uleczenia z podatności na toksyczne osoby

uleczenie, co przyciąga narcyzów, manipulacje, manipulator, narcyzm, narcystyczne, toksyczne, narcyz, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Mimo, że jakakolwiek relacja z narcyzmem jest bardzo szokująca i bolesna, to zapewnia bodziec do pracy nad miłością do siebie i poczuciem wartości siebie, wiarą w siebie – w ekspresowym tempie. Gdy aż tak sytuacja tobą wstrząśnie i świat się zawali, to nie ma innego wyboru, niż przelać cała swoją pracę, lojalność, wiarę, miłość w siebie ♥️

To, kim jest i jak zachowuje się osoba narcystyczna, to jedna strona medalu. Ale, jest też druga strona medalu. Aby wejść na ścieżkę uleczenia, trzeba najpierw sobie uświadomić sytuację, swoje światło i cień, zaakceptować jak było, i dopiero wtedy zacząć żyć jak “nowa” osoba. Jeśli długo wierzyłaś narcyzowi i miałaś jakąś formę relacji, to faktem jest, że masz wiele pracy wewnętrznej do wykonania. To się z nikąd nie wzięło. Ale jest to najlepsza praca jaką wykonasz w życiu! Lub może już wykonujesz 🙂

Są cechy, które szczególnie sprawiają, że jest się podatnym na wpływ osoby narcystycznej. Są zachowania, które prowadzą do toksycznych osób. 

Przykład, jeśli jesteś skąpa wobec siebie (dajesz wszystkim dookoła, tylko nie sobie) – to wszechświat odzwierciedli to i jest wielka szansa, że przyciągniesz osobę, która będzie skąpa wobec ciebie.

Jeśli nie potrafisz dobrze wycenić swojej pracy lub zaniżasz wartość swojej pracy z myślą, że np. robisz coś dobrego dla świata (jakby to było coś charytatywnego i szlachetnego) – to Twoja praca będzie uważana za nic niewartą i nie ma tym nic dobrego, ani szlachetnego.

Jeśli masz kontakt z osobą narcystyczną lub podejrzewasz, że tak może być lub masz za sobą taką formę relacji (miłosna, przyjacielska, rodzinna, zawodowa), to warto skorzystać z pomocy profesjonalisty (jak psycholog, coach), który wie, co to są zachowania narcystyczne i inne toksyczne, trudne do sformułowania. Tutaj potrzebna jest logika i klarowność, ponieważ narcyz tworzy “mgłę”, w której niewiele widać, wszystko jest zagmatwane, (jest tak termin “narcystyczna mgła”). 

Są pytania, które warto sobie zadać:

 • Czy wyolbrzymiałam dobre cechy osoby narcystycznej?
 • Czy również chciałam osobę narcystyczną i sytuację w pewien sposób kontrolować np. ulegając, przemilczając złe zachowania, godząc się na rzeczy, które nie były w porządku?
 • Czy ignorowałam swoją intuicję i ciało?
 • Czy tłumaczyłam niewłaściwe zachowania osoby toksycznej?
 • Czy byłam nierealna i wierzyłam w bajki, obietnice, że będzie lepiej?
 • Czy chciałam nie robić problemów za wszelką cenę i ciągle czepiać się, więc zamykałam się i wycofywałam z sytuacji, jednak nadal w niej tkwiłam?
 • Czy projektowałam swoje własne nieuznane cechy na osobę narcystyczną, która była z tego bardzo zadowolona?
 • Czy pozwalałam, aby narcyz projektował na mnie złe nieuznane cechy i zachowania?
 • Jak wyglądało moje poczucie wartości?
 • Dlaczego pozwoliłam, by ktoś innych sprawił, że czuję się “wyjątkowo” i mówił to, co chciałam usłyszeć, zamiast zapewnić to sobie samej? I tym samy nie być podatną na manipulacje!
 • Czy czułam, że jestem i inni są stale manipulowani, że narcyz zawsze coś chce, ale nie wierzyłam sobie?
 • Czy uleczyłam swoje traumy z przeszłości w sposób rzeczowy i konkretny, np. z pomocą psychologa / coacha, a nie w magiczne sposoby, które mają sprawić, że “zła energia zniknie”? 
 • Czy kierowałam się nierzeczywistym, oderwanym od rzeczywistości myśleniem?
 • Czy byłam zależna od drugiej osoby?
 • Czy szukałam podziwu, aprobaty, zrozumienia, połączenia? To nie jest złe, ale najpierw trzeba dać to sobie.
 • Czy oszukiwałam się, że będzie lepiej?
 • Czy postawiłam kogoś na piedestale?
 • Czy wierzyłam, że ktoś mnie zna lepiej, niż ja sama?
 • Czy uwierzyłam w czyiś nierealny, święty wizerunek?
 • Czy szukałam potwierdzenia siebie (np. że jestem dobrym człowiekiem) w drugiej osobie? 
 • Czy wystarczająco dobrze znałam siebie?
 • Czy byłam silna w wyznaczaniu granic? Czy w ogóle wiem, że mam do tego prawo, a nawet obowiązek?
 • Czy używałam “rób co czujesz”, aby kierować się emocjami ego i “programem” (wychowaniem) z przeszłości? Jeśli nie uleczyło się starych przekonań, to ego bierze kontrolę i lgnie do takich samych osób jak w przeszłości lub generalnie niekorzystnych rzeczy, bo to jedyne co zna i tak czuje przyciąganie.
 • Czy chciałam się przypodobać innym i by inni mnie lubili bardziej niż ja siebie?
 • Czy wierzyłam w czyjąś drogę i cel bardziej niż w swoje?
 • Czy zrobiłam przerwę w swoim życiu, by być nadmiernie dla kogoś innego, dużo bardziej niż to konieczne?
 • Czy odbierałam rzeczy personalnie, które nie miały ze mną nic wspólnego?
 • Czy widziałam i słyszałam niezgodność w tym, co osoba narcystyczna mówiła publicznie a prywatnie? Oraz w jej / jego słowach a zachowaniu? Ale nic z tym nie robiłam, ponieważ chciałam wierzyć w dobro za wszelką cenę?
 • Czy wystarczająco doceniałam siebie i swoją pracę? Co robiłam, gdy narcyz mówił, że moja ciężka praca to jej / jego zasługa?
 • Gdy byłam upokorzona publicznie przez narcyza, co zrobiłam? Czy to było w porządku wobec mnie?
 • Czy wiedziałam jak wiele mam do zaoferowania?
 • Czy chciałam być chciana? To jest ok, ale najpierw musimy czuć, że chcemy same siebie, uwielbiamy swoje ciepłe, wspierające, kochające, hojne towarzystwo?
 • Czy widziałam, że wiele z siebie daję i dostaję ochłap  w zamian? Jak długo to ciągnęłam?
 • Czy ufałam komuś bardziej niż sobie?
 • Czy byłam swoją najlepszą przyjaciółką i rodzicem, jakiego nie miałam?
 • Czy szukałam spełnienia na zewnątrz? A nie w sobie.
 • Czy wierzyłam, że jestem “dość dobra”?
 • Czy obwiniałam się za rzeczy, które są poza moją kontrolą?
 • Czy przyjmowałam na siebie winę, nadmiar obowiązków i odpowiedzialność za narcyza?

Przejdź do innych artykułów na temat narcyzmu, aby bardziej poznać temat i szybciej rozpoznawać “czerwone flagi” toksycznych zachowań. Powodzenia!

Znajdziesz tutaj w kategorii “narcyzm i toksyczne zachowania” ważne informacje na temat zachowań egoistycznych, narcystycznych, osobowościach narcystycznych i manipulacjach. Im wyższa świadomość w tym temacie, tym oszczędzisz sobie więcej bólu, rozczarowania, wątpliwości, straty czasu, pieniędzy, energii, itd. Celem tych informacji, jest poszerzanie wiedzy, nigdy oczernianie innych. Zgadnij kto pierwszy wyzwałby kogoś od “narcyza” – narcyz 😉 Warto być ostrożnym, ponieważ wiele prawdziwych ofiar narcyzmu, wykazuje podobne zachowania (przez jakiś czas lub całe życie), np. było umniejszanych i źle traktowanych, więc teraz przy każdej okazji bardzo podkreśla swoje osiągnięcia. Warto również pamiętać, że każdy człowiek ma ego i każdy może się negatywnie zachować, dlatego trzeba na to patrzeć całościowo, a NIE wybierać pojedyncze zdania z kontekstu. Poznaj perspektywę narcyza, a rozróżnianie zachowań stanie się jaśniejsze. 

W dzisiejszym świecie, gdzie większość zbroi swoje ego i rośnie w jego siłę, tu otwieramy się na mądrość, prawdę i siłę serca. Taki proces trwa całe życie, ale jest warto. To niesamowicie ciekawa, kolorowa, bogata i soczysta droga…


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

One response to “Narcyz i osoba zależna, dwie strony medalu. Jaka jest Twoja praca wewnętrzna do wykonania, co Cię doprowadziło do takiego układu, jakie popełniłaś błędy, lista pytań do siebie, aby wejść na drogę uleczenia z podatności na toksyczne osoby”

 1. […] Podatne na współpracę / relację / podążanie za osobą narcystyczną, są osoby idealistyczne (o wielkich ideałach), wybaczające, bardzo tolerancyjne, lojalne, dające drugą szansę, wierzące w poprawę, nie do końca pewne siebie, które mają problem z poczuciem wartości i pewności siebie, takie, które szukają przynależności, osoby bardzo wrażliwe, empatyczne i takie, które chcą pomóc światu, które chcą robić wiele dobrego i z tym wiążą swoje poczucie bycia dobrą osobą. Jednak to jest lekcja dla takich osób, aby być dobrą najpierw dla siebie, dzielić się z tymi, którzy rzeczywiście dzielą się CZYNAMI (a nie tylko o tym pięknie opowiadają). Więcej na ten temat przeczytasz w innym artykule, poświęconym temu zagadnieniu:Narcyz i osoba zależna, dwie strony medalu. Jaka jest Twoja praca wewnętrzna do wykonania, co Cię… […]

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s