Narcyzm jest pospolity i przewidywalny, NIE wyjątkowy i super inteligentny jak uważa narcyz ;) Jeśli dałaś się nabrać, to komplement dla Ciebie, że nie myślisz w sposób narcystyczny… / Podstawowa wiedza i manipulacje w hasłach

narcyzm jest przewidywalny, wykorzystanie, oszukanie, manipulacje, manipulator, narcyzm, narcystyczne, toksyczne, narcyz, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Narcyz myśli, że jest inteligentniejszy niż Ty, więc to Twoja wina, że dajesz się wykorzystać… Dałaś się zmanipulować i oszukać? Nie obwiniaj się, to komplement, że nie znasz sposobu myślenia narcyza 🙂 Osoba narcystyczna nie jest wyjątkowa, jak zawsze podkreśla, a okazuje się, że pospolita i przewidywalna.

Słowo wstępu
Znajdziesz tutaj w kategorii “narcyzm i toksyczne zachowania” ważne informacje na temat zachowań egoistycznych, narcystycznych, osobowościach narcystycznych i manipulacjach. Im wyższa świadomość w tym temacie, tym oszczędzisz sobie więcej bólu, rozczarowania, wątpliwości, straty czasu, pieniędzy, energii, itd. Celem tych informacji, jest poszerzanie wiedzy, nigdy oczernianie innych. Zgadnij kto pierwszy wyzwałby kogoś od “narcyza” – narcyz 😉 Warto być ostrożnym, ponieważ wiele prawdziwych ofiar narcyzmu, wykazuje podobne zachowania (przez jakiś czas lub całe życie), np. było umniejszanych i źle traktowanych, więc teraz przy każdej okazji bardzo podkreśla swoje osiągnięcia. Warto również pamiętać, że każdy człowiek ma ego i każdy może się negatywnie zachować, dlatego trzeba na to patrzeć całościowo, a NIE wybierać pojedyncze zdania z kontekstu. Poznaj perspektywę narcyza, a rozróżnianie zachowań stanie się jaśniejsze. 

W dzisiejszym świecie, gdzie większość zbroi swoje ego i rośnie w jego siłę, tu otwieramy się na mądrość, prawdę i siłę serca. Taki proces trwa całe życie, ale jest warto. To niesamowicie ciekawa, kolorowa, bogata i soczysta droga…

Kiedy zaczynasz się orientować, trafiasz na informacje i doznajesz olśnienia, że masz do czynienia z narcyzem, pojawia się szok, złość, ból, wszystkie emocje na raz. Możesz myśleć, jak długo mogłaś tego nie widzieć tego i nie wiedzieć o tym, jak mogłaś się dać aż tak oszukać, wykorzystywać, itd. Ale moim zdaniem, to komplement, ponieważ nie myślisz jak narcyz, nie masz na celu używać innych do swoich celów, malując sobie święty wizerunek. Nie znasz tych manipulacji, ponieważ sama tego nie robisz i nie przyszło Ci to do głowy.

Najpierw łamiesz sobie głowę o co chodzi, co się dzieje, gdzie tu logika i fakty, ale z czasem, gdy poznasz wiedzę na temu narcyzmu, wszystko staje się jaśniejsze i przewidywalne. 

Jak to z narcyzami bywa, wszystko wyglada pięknie, wspaniale, cudownie na początku, a potem marzenie zamienia się w koszmar. Każda relacja naturalnie staje się trudniejsza z czasem, ale też głębsza, ponieważ naciskamy sobie na odciski, poznajemy siebie i drugą osobę. Ale z narcyzem stale krążymy w kółko, pojawiają się te same dziwne zachowania…

Narcyzi uważają się za dużo inteligentniejszych od innych osób (czy lepszych pod innymi względami) i jeśli ktoś daje się nabrać, nie wiedział w co się pakuje, sam podjął taką decyzję, to jego wina – taką mają postawę. 

Jednak, gdy poznasz temat, zauważasz, że osoby narcystyczne używają dokładnie tych samych manipulacji. Niezależnie od kultury, od wieku, od zawodu, od płci, itd. mówią i zachowują się w sposób podobny. Każda osoba oczywiście jest inna i są różne rodzaje narcyzmu, ale ich manipulacje są podobne. Gdy rozmawiasz z różnymi wykładowcami, psychologami, osobami o podobnych doświadczeniach, okazuje się, słyszysz podobne historie, te same słowa. Okazuje się, że narcyzm jest bardzo pospolity i bardzo przewidywalny, mimo chaosu, jaki narcyz tworzy. 

Poniżej jest podstawowa wiedza i nazwy związane z narcyzmem. Rozbudowane znaczenia znajdziesz w osobnych postach:

Narcyzm to mechanizm obronny, a narcyz ma na celu pozyskanie paliwa = reakcji emocjonalnych innych, to stała potrzeba KONTROLI nad innymi i sytuacjami, w tym celu używanie różnych MANIPULACJI (np. tworzenie wizerunku publicznego), a także pozyskiwanie CECH INNYCH OSÓB (kopiowanie innych) oraz wszelkich innych PROFITÓW

Cztery fazy relacji z narcyzem: IDEALIZACJA (narcyz uwodzi w jakiś sposób i odzwierciedla zachowanie drugiej osoby, mówi co chce usłyszeć i jest świetny w sprawianiu, by ktoś czuł się wyjątkowo), DEWALUACJA (obniżanie wartości drugiego), ODRZUCENIE (lub doprowadzenie do sytuacji, gdy druga osoba nie ma innego wyboru, niż odejście), WCIĄGANIE Z POWROTEM. Narcyz nie ma poczucia winy, więc odzywa się po wszyskich szokujących rzeczach jakie zrobił bez problemu i dalej próbuje manipulować, by uzyskać paliwo.

Narcyzm – wielkość, potrzeba uwagi i aprobaty oraz reakcji emocjonalnych innych, kontrola, pozyskiwanie cech innych (kopiowanie innych) i benefitów (np. z czyjejś sytuacji materialnej), bycie wyjątkowym, świat fantazji, malowanie innych na czarno lub biało, tworzenie wizerunku (maski, fasady) i utrzymywanie go za wszelką cenę, zmiany nastroju, chaos, tworzenie dramatów, wykorzystywanie sieci znajomych do plotek i włączanie innych w problemy oraz by manipulować innych (na zasadzie, ona powiedziała x, więc musimy trzymać się razem i zniszczyć ją / jego), nieuleczona trauma z dzieciństwa, wampir energetyczny, traumatyczna więź, narcystyczna wściekłość, zachłanność (zawsze za mało), niestabilność, potrzeba posiadania wroga, różny standard dla siebie i dla innych, niedostępność emocjonalna, brak wyrzutów sumienia, brak prawdziwej chęci naprawy i zmiany siebie, brak szacunku dla innych, zazdrość, mnóstwo zerwanych kontaktów, wmieszanie się w sprawy z innymi ludźmi, brak granic i nieumiejętność rozpoznawania cudzych granic, pustka, fałszywy konstrukt ego, impulsywność, brak empatii lub empatia kognitywna (nauczona rozumem, ale nie emocjami), powierzchowność, sekrety, arogancja, egoizm, kłamstw, oszustwa, omijanie prawdy, inwazyjność, projektowanie nieuznanych cech i zachowań na innych (np. narcyz jest zawistny i oskarża o to kogoś bezpodstawnie), głośne sygnalizowanie o własnej wartości, obwinianie, szukanie kozła ofiarnego, postawa “mam prawo więcej niż inni”, brak odpowiedzialności za siebie (swoje słowa, zachowanie), zrucanie obowiązków na innych, narcystyczna mgła, poczucie zamieszania, kameleon społeczny, podatność na uzależnienia, obsesje (np. obsesyjne myślenie), kompleks boga i/lub mesjasza. 

Manipulacje narcystyczne:

 • tzw. Miłosna bomba, czyli poświęcanie uwagi, sprawianie by druga osoba poczuła się wyjątkowo,
 • Odzwierciedlanie zachowania drugiej osoby i mówienie tego, co chce usłyszeć, podkreślanie “wspólnych” cech i doświadczeń.
 • Udawanie wspaniałej przyszłości jak czeka z narcyzem.
 • Izolowanie jednostki / jednostek w sposób stopniowy, najbardziej jak się da, aby mieć kontrolę.
 • Wprowadzanie zamieszania i zwątpienia.
 • Piękne, umiejętne słowa, które przynoszą dobre efekty małym nakładem. 
 • Granie ofiary i/lub walecznej ofiary, na zasadzie “wszyscy mnie atakują, ale jestem tak wspaniała, że ich przezwyciężyłam”.
 • Robienie wroga z prawdziwie poszkodowanej i źle potraktowanej osoby.
 • Włączenie innych w tzw. “kampanię oczerniania” osoby, której chce zaszkodzić. Ta kampania ma na celu zniszczenie czyjegoś dobrego imienia.
 • Włączanie osób trzecich w problemy.
 • Udawanie dyskrecji i etyki pracy, przekonywanie do zaufania narcyzowi.
 • Celowe obniżanie czyjejś wartości i zasług.
 • Szukanie kozła ofiarnego i obwinianie.
 • Wmawianie, że coś się nie stało lub stało, co nie jest faktem, zaprzeczanie i przeinaczanie rzeczywistości.
 • Wzbudzanie u innych wątpliwości w siebie i to, co się widziało, słyszało, przeżyło.
 • Zaprzeczanie faktom.
 • Kłamstwa i oszustwa, omijanie prawdy, sugestie.
 • Wprowadzanie chaosu i dramatu.
 • Rzucanie innym ochłapów raz na jakiś czas, by utrzymać relację.
 • Stałe poszukiwanie innych, jako źródła reakcji emocjonalnych, uwagi, aprobaty, potwierdzenia wartości, profitów, itp.
 • Upokarzanie i zawstydzanie.
 • Minimalizowanie.
 • Wzbudzanie wyrzutów sumienia, gdy nie ma do tego podstaw.
 • Puste przepraszanie, płaszczenie się, gdy trzeba.
 • Projektowanie swojego zachowania na innych (np. narcyz jest fałszywy i oskarży o to kogoś innego, widzi to we wszystkich tylko nie w sobie).
 • Granie wspaniałomyślnego sługi, który ratuje świat.
 • Tworzenie swojego kultu w pracy, domu, rodzinie, znajomych.
 • Wstrzymywanie aprobaty, zauważania drugiej osoby i jakiś innych dobrych rzeczy.
 • Zastraszanie.
 • Używanie finansów, pieniędzy do sprawowania kontroli nad innymi.
 • Mówienie o osobistych wrażeniach i odczuciach, jak o faktach.

Najskuteczniejsze rozwiązanie: zerwanie kontaktu z narcyzm i zablokowanie.

Zajrzyj do innych artykułów z tej kategorii klikając tutaj.


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

2 responses to “Narcyzm jest pospolity i przewidywalny, NIE wyjątkowy i super inteligentny jak uważa narcyz ;) Jeśli dałaś się nabrać, to komplement dla Ciebie, że nie myślisz w sposób narcystyczny… / Podstawowa wiedza i manipulacje w hasłach”

 1. […] wydaje się być wyszukany, ale jest pospolity, gdy poznasz te sztuczki, to możesz omijać je z daleka:Narcyzm jest pospolity i przewidywalny, […]

  Like

 2. […] Możesz to pominąć i przejść dalej lub zajrzeć tutaj, aby dowiedzieć się więcej: Narcyzm jest pospolity i przewidywalny, NIE wyjątkowy i super inteligentny jak uważa narcyz 😉 J… […]

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s