Wielu psychologów porównuje narcyzm do KULTU, jaki osoby narcystyczne tworzą w domu, rodzinie, wsród znajomych, w pracy, w Internecie, itd. / Kompleks boga i mesjasza

narcystyczny kult, manipulacje, manipulator, narcyzm, narcystyczne, toksyczne, narcyz, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Wielu psychologów porównuje narcyzm do KULTU, jaki osoby narcystyczne tworzą w domu, rodzinie, wsród znajomych, w pracy, w Internecie, itp.

Narcyzi w ekstremalnych przypadkach tworzą swoje kulty, gdzie mają najwyższy status, a w mniej poważnych przypadkach tworzą kult w rodzinie i znajomych.

Do tego, narcyzm wiąże się tzw. Kompleksem boga i kompleksem mesjasza. 

“Kompleks boga” stan umysłu, w którym dana osoba uważa, że posiada nadnaturalne uprawnienia lub nieograniczone możliwości. Osoba zazwyczaj uważa się za stojącą powyżej zasad społeczeństwa oraz że należy jej się z tego tytułu szczególna uwaga.

“Kompleks mesjasza”stan psychiczny, podczas którego jednostka uważa, iż została wybrana lub jej przeznaczeniem jest ocalenie pewnej grupy osób lub nawet całej ludzkości. Wikipedia

Każdy człowiek ma swój unikatowy odciska palca, wyjątkowość i drogę powołania, ważne cele do spełnienia wobec samego siebie i wobec ludzkości – to jest piękne. Szkoda jednak, że niektórzy wykorzystują to do manipulacji i uzyskania własnych korzyści.

Powiązanie zachowania narcystycznego z kultem, łączy się z potrzebą narcyza do podkreślania swojej wyjątkowości, wielkości oraz otrzymywania uwagi i reakcji emocjonalnych (aprobaty, zainteresowania, uznania lub też negatywnych reakcji) od innych osób. 

Oczywiście narcyz, jak każdy człowiek, może robić wiele dobrego ogólnie, ale przy bliżej znajomości jest niszczący. Zawsze podaję przykład, że osoba narcystyczna mogła zrobić świetne i pomocne urządzenie, z jakiego właśnie korzystasz. Ale to jak wygląda relacja i praca z taką osobą, to już zupełnie inna sprawa.

Narcyz to nie jest ktoś, kto ma zły humor czasami, gorszy czas i zachowa się nie w porządku wobec jednej osoby – to zachowanie jest cykliczne i zdarza się wielokrotnie. To osobowość narcystyczna, a nie pojedyncze błędy.

W jaki sposób narcyzm jest podobny do kultu?

W relacji z narcyzem i w kulcie, panują podobne zasady i atmosfera.

Nauczyciele narcystyczni, duchowi, rozwoju osobistego i religijni czy inne autorytety, często uczą powierzchownie na tematy, o których mało wiedzą, ponieważ sami nie wykonali trudnej, autentycznej “brudnej roboty” nad sobą. Mówią o czymś, czego nie używają w życiowych sytuacjach. Podkreślają swój status mówiąc, że “większość swoich nieidealnych, nieperfekcyjnych wad już przepracowali”, a w rzeczywistości, tylko narcyz ma takie mniemanie o sobie. Dla porównania, jest doktor psychologii, którą bardzo cenię, ma ponad 80 lat, pracuje w zawodzie i nad sobą od ponad 50 lat, ale nadal się dzieli się swoimi wyzwaniami i tym, jak trzeba uważać, by nie dać się ponieść kontroli własnemu ego. Sposób w jaki o tym mówi, jest zupełnie inny, niż narcyz, ponieważ nie próbuje zachwycić swoim wizerunkiem, przyciągnąć innych, nie ma ukrytych intencji, nie zależy jej na pozyskaniu uwagi, aprobaty, czy uznania, a na porządnym wykonaniu pracy. 

Osoby narcystyczne uwielbiają zasłaniać się aniołami, ponieważ to wybiela ich wizerunek, a także bogiem, siłą wyższą, wszechświatem, itd., na zasadzie “ja tylko jestem przekaźnikiem boga”, jakby to zdejmowało z nich odpowiedzialność za siebie. Zasłania swoje szkodliwe zachowanie mówiąc, że takie panują zasady lub siła wyższa tak mówi lub Bóg tak nakazuje. 

Z zewnątrz wszystko wyglada pięknie, wizerunek jest święty, działalność lub osobowość pięknie opisana. W końcu, nikt nie wchodzi w niekorzystny układ, aby być wykorzystanym i źle traktowanym, to okazuje się z czasem. 

Oczywiście są też zdrowe i świadome osoby, które mocno stoją na ziemi, od razu zobaczą o co chodzi i ominą szerokim łukiem.

Relacja z narcyzem ma datę ważności i kiedy się skończy, doświadczenie rozstania jest o wiele trudniejsze z wielu przyczyn, np. takiej, że narcyz uruchamia kampanię przeciwko osobie, która odchodzi lub została odrzucona. Włącza w to innych, plotkuje, kłamie, oczernia. Używa informacji zebranych o osobie przeciwko niej…

Jeśli narcyz pracuje w jakiejś formie terapii, jest doradcą religijnym lub duchowym i miał poufne informacje, to użyje je przeciwko, np. jeśli kiedyś powiedziałaś, że słyszałaś w swoim życiu od dziecka „nic nie osiągnęłaś i nigdy nic nie osiągniesz” i to twoje podświadome przekonanie, które cię boli, kompleks i chcesz je uleczyć, to narcyz ci powie na koniec dokładnie te słowa. 

Kolejne przykłady, to pseudo charytatywna działalność, jak np. zbieranie pieniędzy na jakąś wspaniałą pomoc, a tak naprawdę na własny ogród. Udawanie, że posiada się wiele różnych zwierząt, które się uratowało i zbiera na nie pieniądze. Oczekiwanie, że ktoś przekaże ziemie (grunt) za darmo i jeśli tego nie zrobi, to narcyz przedstawia się jak “ofiara” w tej sytuacji, ponieważ ktoś zmienił zdanie, potem pisze do innych w tej sprawie, żali się, zrzuca winę, plotkuje i obgaduje. 

Narcystyczną manipulacją jest również mówienie innym, że dzięki temu, że masz dobry kontakt z narcyzem, masz jakieś profity, choć w rzeczywistości masz straty. Np. Może wydarzyć Ci się jakaś miła czy dobra rzecz, a narcyz na to mówi “to dzięki mnie, to poprzez nasze połączenie energii”, nie przez to kim jesteś, że jesteś życzliwą osobą i czasem przytrafiają Ci się dobre rzeczy, że ciężko pracujesz i płacisz za to, co dobrego dostajesz – według narcyza nie, to wszystko jej / jego zasługa. 

Narcyzi manipulują nie mówiąc konkretów, ani faktów, za to mówią bardziej ogólne rzeczy, np. “Ktoś jest fałszywy bo to widać po oczach”, “ktoś jest zły bo ma negatywną energię”, gdy w rzeczywistości jedynie jest to zwykła osoba, która ma inne zdanie niż narcyz. 

Cechą osób narcystycznych, jest kontrola innych i tego jak inni ich widzą. Jeśli ktoś stanowi zagrożenie dla ich wizerunku i kontroli, to narcyz przedstawia taką osobę innym w złym świetle i nastawia innych przeciwko niej. W świecie duchowym i religijnym łatwo i wygodnie jest powiedzieć, że ktoś taki jest “zły, zszedł na złą stronę, ma negatywną energię, jest fałszywy i mroczny, bo to widać po aurze, zmienił się” itp. Nawet nie wymaga to żadnych konkretów i przykładów, to może być czysta manipulacja i kłamstwo.

Kto jest podatny na znalezienie się w takiej sytuacji?

Podatne na współpracę / relację / podążanie za osobą narcystyczną, są osoby idealistyczne (o wielkich ideałach), wybaczające, bardzo tolerancyjne, lojalne, dające drugą szansę, wierzące w poprawę, nie do końca pewne siebie, które mają problem z poczuciem wartości i pewności siebie, takie, które szukają przynależności, osoby bardzo wrażliwe, empatyczne i takie, które chcą pomóc światu, które chcą robić wiele dobrego i z tym wiążą swoje poczucie bycia dobrą osobą. Jednak to jest lekcja dla takich osób, aby być dobrą najpierw dla siebie, dzielić się z tymi, którzy rzeczywiście dzielą się CZYNAMI (a nie tylko o tym pięknie opowiadają). Więcej na ten temat przeczytasz w innym artykule, poświęconym temu zagadnieniu:
Narcyz i osoba zależna, dwie strony medalu. Jaka jest Twoja praca wewnętrzna do wykonania, co Cię doprowadziło do takiego układu, jakie popełniłaś błędy, lista pytań do siebie, aby wejść na drogę uleczenia z podatności na toksyczne osoby

Narcyzi często również przyciągają osoby z problemem, chcą ludzi słabszych lub w trudnym miejscu, mydląc im oczy oraz sprawiając, by czuli się wyjątkowi – to książkowa manipulacja narcyzów. Gdy ktoś stanie na nogi, jest niezależny i trudny do kontroli, to zaczynaja się schodki…

W normalnym przypadku, gdy ludzie się rozchodzą w swoje strony, to jest lepiej lub gorzej, ale w tym przypadku, narcyz wariuje, ponieważ traci kontrolę nad drugą osobą i paliwo, jakiego dostarczają mu reakcje emocjonalne oraz cudza uwaga.

Zazwyczaj osób zszokowanych, wykorzystanych w relacji z narcyzem jest wiele, ale często są to osoby, które mają dosyć, chcą się jak najszybciej uwolnić od złej sytuacji, nie chcą walczyć, nawet nie rozumieją co się stało, tracą wszelką wiarę w świat, nie mają siły i boją się dalszych konfliktów, nie chcą używać takich samych taktyk co narcyz, chcą mieć jedynie święty spokój – i nic dziwnego. 

Znajomość z narcyzem, to często trudne, szokujące i bolesne doświadczenie, ale gdy przeanalizujesz sytuację, aby wyciągnąć cenne lekcje, nauczysz się nowej wiedzy, jak szybciej rozpoznawać zachowania narcystyczne w innych i sobie (każdy ma ego, więc każdy może się zachować czasem w taki sposób), poznasz swoją stronę medalu i zaczniesz wkładać całą energię, wiarę, miłość, współczucie, lojalność – w siebie najpierw, by dzielić się z innymi dobrymi osobami, to wszystkie ciężkie straty jakie poniosłaś, zostaną odbudowane i tego Ci życzę!

Jeśli znasz j. angielski, możesz zobaczyć filmy dwóch świetnych psychologów, którzy mówią na ten temat:


Znajdziesz tutaj w kategorii “narcyzm i toksyczne zachowania” ważne informacje na temat zachowań egoistycznych, narcystycznych, osobowościach narcystycznych i manipulacjach. Im wyższa świadomość w tym temacie, tym oszczędzisz sobie więcej bólu, rozczarowania, wątpliwości, straty czasu, pieniędzy, energii, itd. Celem tych informacji, jest poszerzanie wiedzy, nigdy oczernianie innych. Zgadnij kto pierwszy wyzwałby kogoś od “narcyza” – narcyz 🙂 Warto być ostrożnym, ponieważ wiele prawdziwych ofiar narcyzmu, wykazuje podobne zachowania (przez jakiś czas lub całe życie), np. było umniejszanych i źle traktowanych, więc teraz przy każdej okazji bardzo podkreśla swoje osiągnięcia. Warto również pamiętać, że każdy człowiek ma ego i każdy może się negatywnie zachować, dlatego trzeba na to patrzeć całościowo, a NIE wybierać pojedyncze zdania z kontekstu. Poznaj perspektywę narcyza, a rozróżnianie zachowań stanie się jaśniejsze. 

W dzisiejszym świecie, gdzie większość zbroi swoje ego i rośnie w jego siłę, tu otwieramy się na mądrość, prawdę i siłę serca. Taki proces trwa całe życie, ale jest warto. To niesamowicie ciekawa, kolorowa, bogata i soczysta droga…

Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

One response to “Wielu psychologów porównuje narcyzm do KULTU, jaki osoby narcystyczne tworzą w domu, rodzinie, wsród znajomych, w pracy, w Internecie, itd. / Kompleks boga i mesjasza”

  1. […] Tutaj możesz dodatkowo zajrzeć do artykułu związanego z tym tematem, narcyzi mają tendencję do tworzenia swojego kultu: Wielu psychologów porównuje narcyzm do KULTU, jaki osoby narcystyczne tworzą w domu, rodzinie, ws… […]

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s