Zwierzę Mocy Pszczoła – praca, społeczność, słodkość / Wiele ciekawostek z wywiadu z pszczelarką / Jak możemy pomagać / Symbolika, znaczenie i przesłanie

pszczoła Zwierzę Mocy , znaczenie, symbol, przesłanie, właściwości. kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Zwierzę Mocy Pszczoła znaczenia kluczowe:

Słodkość życia – ciężka i wytrwała praca – efektywność – współpraca – organizacja – struktura – budowanie – tworzenie – kreatywność – wpływ na otoczenie – znajomość swojego fachu – ekspertyza – koncentracja na celu – rola w społeczeństwie – usługi – świadomość zbiorowa – wspólnota / społeczność – produktywność – solidność – rzetelność – etyka pracy – skromność – mistrzostwo – rutyna – odpowiedzialność – cierpliwość – odrodzenie – szczęście – bogactwo – aktywność – wiosna i lato

Spis treści:
Ciekawostki o pszczołach – wywiad
Opis pszczoły
Dlaczego pszczoły są ogromnie ważne dla ludzkości, planety i co im szkodzi
Jak możemy pomagać pszczołom
Zwierzę Mocy Pszczoła 

Zaraz najciekawsze i najważniejsze, ale najpierw kilka słów wstępu…

Zwierzęta Mocy lub Duchy Zwierząt, totemy wywodzą się ze starych kultur, np. Indiańskiej, w której znaki, synchronizacja ze światem i Wszechświatem oraz natura były szczególnie pielęgnowane. To fascynujące jak wielka mądrość płynie z natury oraz jak wiele można się od niej uczyć, oczywiście mając otwarte oczy i wiedząc, na co zwracać uwagę.

Podczas podróży poznawałam zwierzęta w różnych częściach Ziemi, osobiście podczas wolontariatów w sanktuariach lub na “przypadkowych” spotkaniach, często słuchałam wiele ciekawostek od przewodników oraz historii i mitów od tubylców, którymi muszę się z Tobą podzielić!

Pisałam wiele na ten temat na innej stronie o zwierzętach mocy i tworzyłam karty. To wciągający świat symboliki fauny.

Każda wyprawa jest dla mnie interakcją, zbieraniem wiedzy i doświadczeń, którymi dzielę się tutaj i na moich mediach społecznościowych. Mam nadzieję, że odkryjesz tutaj cenne drogowskazy życiowe, które pomogą Ci lepiej nawigować na tym świecie…

Jakiś czas temu, trafiłam na bardzo ciekawy profil społecznościowy pszczelarki z Texasu, na którym pokazuje jak ratuje pszczoły, a także podcast Joe Rogan z Erika Thompson, w którym opowiada ciekawostki o pszczołach. Poniżej możesz zobaczyć obydwa, a także przeczytać najważniejsze:

Ciekawostki o pszczołach – wywiad

Pszczoła pracująca żyje około 6 tygodni w ciągu wiosny i lata, do 6 miesięcy w ciągu jesieni i zimy. Królowa żyje do 5 lat. Męskie pszczoły żyją około 6 miesięcy.

Około 95% pszczelej kolonii to żeńskie pszczoły! Gdy męskie pszczoły są potrzebne, pszczoły rodzą ich więcej, natomiast w trakcie zimy, męskie osobniki są wyrzucane z kolonii i giną z zimna oraz głodu. Zimą raczej nie ma męskich pszczół w koloniach, gdy pożywienie jest mocno ograniczone.

Wysoko na niebie męskie pszczoły w okresie wiosna – lato zbierają się, latają w pewnym miejscu i czekają, aż królowa pszczoła przyleci. Królowa chce zostać zapłodniona i zebrać nasienie (od około 15-20 samców), które wystarczy jej na długi czas, nawet na resztę życia. Męskie osobniki po tym akcie spadają na ziemię i giną. 

To jak męskie pszczoły wybierają takie “miejsce kongregacji”, wysoko nad ziemią ok 50 m, jest w pewnym stopni tajemnicą. Nazywa się to lot godowy. Wiadomo, że pszczoły wydzielają jakieś feromony, ale jak dokładnie jest, jak wybierają to miejsce i jak się odnajdują, nie jest do końca jasne. 

W języku polskim, męska pszczoła nazywa się truteń.

W ulu pracę wykonują żeńskie pszczoły, męskie nie muszą, nie uczestniczą w budowaniu gniazda, nie zbierają pożywienia, nie bronią kolonii, itd. Ich rola to zapłodnić królową z innej koloni. 

Kolonia kontroluje ilość męskich osobników w ulu. 

Miód to jedyne pożywienie pszczół zimą.

Bardzo trudno zobaczyć męską pszczołę, ponieważ jest ich mało, zazwyczaj są w ulu lub wysoko na niebie.

Pszczoły nie mają nosów jak my, ale ich życie opiera się na zmysłach, mają nawet gruczoły w stopach, które pozwalają im rozpoznawać smaki, np. słodki od słonego. Mają anteny, które pomagają im się poruszać po ulu i porozumiewać między sobą.

Plastry, które budują są niezwykłą konstrukcją pod wieloma względami, do tego są tworzone przez wosk, które produkuje ich własne ciało. Pszczoła jest doskonałym przykładem zrównoważonej gospodarki. Używa wszystkiego tego, co jest jej potrzebne z okolicy, przetwarza, buduje z własnego wosku, a gdy odchodzi, zostawia świat lepszym niż był.

Królowa w kolonii jest jedna i jej zadaniem jest rodzić nowe pszczoły, nie ma w tym konkurencji. Pracownice mogą składać jaja, z których wyklują się larwy tylko trutni (nie żeńskie, tylko królowa może składać jaja obu płci). Jeśli tak się dzieje w ulu, to znaczy, że najprawdopodobniej nie ma w nim królowej, a tak kolonia nie może przetrwać. W takiej sytuacji można dać kolonii nową królową lub jaja z innego ulu, z których rozwinie się pszczoła żeńska. W ten sposób ul sam wybiera sobie królową. 

W ulu, każda nowa pszczoła larwa karmiona jest przez pierwsze 3 dni mleczkiem pszczelim, ale jedna jest karmiona nim dłużej – to powoduje, że rośnie na królową. Jest większa niż pszczoły pracujące. 

Często myślimy, że ul to hierarchia, gdzie tylko królowa podejmuje decyzje i ma największą władzę, ale to nie jest w ogóle prawda. To pszczoły pracujące podejmują wszystkie decyzje i wykonują pracę, to one tworzą królowe, nadzorują czy wykonuje dobrze swoją pracę (rozmnażanie) i jej sto zdrowia. Może być tak, że podczas jej życia, tworzą nową królową i po czasie dwie z nich walczą ze sobą na śmierć i życie. 

Część video znajdziesz poniżej, a podcast na Spotify:


Opis pszczoły

Wszystkie gatunki należące do rodzaju Apis (pszczoła miodna) żyją w zorganizowanych społeczeństwach. Budują z czystego wosku pionowe plastry z obustronnie ułożonymi komórkami, służącymi do wychowu czerwi i przechowywania pokarmu. Osobniki dorosłe i larwy odżywiają się nektarem, spadzią oraz pyłkiem kwiatowym. Zakładają duże kolonie (rodziny pszczele), zależnie od gatunku liczące od kilku do 20–80 tysięcy osobników. Życie rodzin jest koordynowane za pośrednictwem feromonów, regularnych zmian aktywności gruczołów, porozumiewania się za pomocą tańców i wydawania dźwięków. Występuje tu polimorfizm i polietyzm wiekowy. Doskonale wypracowały sposób regulacji temperatury w gnieździe, co pozwala rodzinom pszczelim na uniezależnienie się w dużej mierze od warunków zewnętrznych, dzięki czemu w klimacie chłodnym mogą przeżyć długie i surowe zimy całe kolonie, a nie tylko pojedyncze osobniki w stanie hibernacji, jak np. u trzmieli. Wikipedia

zwierzę mocy pszczoła, karty, znaczenie

Dlaczego pszczoły są ogromnie ważne dla ludzkości, planety i co im szkodzi

Masowe wymieranie pszczół wynika z używania pestycydów, nadmierna eksploatacja owadów w uprzemysłowionych pasiekach, zmiany w środowisku naturalnym.

Opublikowany pod koniec stycznia 2011 roku artykuł w brytyjskim dzienniku „The Independent”[7] przedstawia wyniki badań przeprowadzonych przez francuskie laboratorium z Awinionu. Naukowcy twierdzą, że przyczyną masowego wymierania owadów w wielu krajach świata jest imidakloprid – składnik środków owadobójczych produkowanych przez firmę Bayer CropScience, którymi zaprawia się nasiona roślin (m.in. buraków, kukurydzy, ale też warzyw). Owadobójcza substancja wpływa na układ nerwowy owadów, prowadząc do ich dezorientacji i śmierci. Wikipedia

Albert Einstein powiedział: „Pszczoła jest podstawą życia na Ziemi, a gdy nie ma pszczół nie ma też pożywienia dla człowieka. Jeżeli wyginą pszczoły, ludzkość przeżyje jeszcze tylko cztery lata!”

Konsekwencje wyginięcia pszczół byłyby niewyobrażalnie tragiczne dla ludzkości. Bez zapylania wyginą rośliny, które są pożywieniem dla ludzi i zwierząt, wyginą drzewa produkujące tlen i redukujące CO2 w atmosferze, wyginą lasy, bo praca pszczół sprzyja zwiększeniu ilości zdrowych nasion, a to dopiero początek wielkiego domina katastrof.

Jak możemy pomagać pszczołom?

Tworząc ekologiczne ogrody, nawet małe ogródki, sadzić łąki i kwiaty. Widziałam kiedyś ogrodniczy kanał na YT osoby, która sadzi nasiona i rośliny nawet w miejscach publicznych, gdzie nic nie rośnie, jak cichy bohater miasta 🙂

Odwiedzane przez pszczoły kwiaty są ozdobą ogrodów i balkonów. Do ulubionych należą: kocimiętka, macierzanka, wrzos, słonecznik, nasturcja, nagietek, dalia, mak, chaber, krokus, aster, lubczyk ogrodowy, hyzop lekarski, lebiodka pospolita, ogórecznik lekarski, szałwia lekarska, dziurawiec zwyczajny oraz macierzanka tymianek i wiele innych gatunków. Zioła lubiane przez pszczoły to m.in. mięta, rozmaryn, tymianek i lawenda.

Być może całoroczne kwiaty byłyby pomocą, aby pszczoły mogły z nich korzystać w czasie zimna ( zwłaszcza ci męscy osobnicy wyrzuceni na zimę z ula ;)). Nie jestem pewna czy tak jest, jeśli masz wiedzę na ten temat, to napisz, chętnie się dowiem jak jest.

Nie zabijać gdy wpadną do szklanki, a wyławiać i pomagać odzyskać siłę.

Kupować miód tylko z pasiek, które znasz, nie z marketu z masowej produkcji.

Omijać szkodliwe pestycydy w swoim zakresie, jeśli masz swoje pole lub ogród.

Zapewnij pszczołom poidełko. Wystarczy płytki pojemnik, w którym regularnie będziesz wymieniać i uzupełniać wodę. Kamienie i patyczki pomogą owadom bezpiecznie się napić, bez ryzyka utonięcia.

Pozostawiona w ogrodzie łyżeczka z rozcieńczonym cukrem to dla zmęczonej pszczoły zastrzyk energii – ale nie sądzę, że z białym cukrem, lepiej używać te naturalne.

Zwierzę Mocy Pszczoła

Pszczoły są zwiastunami szczęścia i dobrobytu, przyciągają bogactwo – tak mówi tysiące lat kultury i symboliki. Kojarzą się z kolorem żółtym i złotym, latem, kolorowymi kwiatami, pracowitością, strukturą i oczywiście słodkością.

Są symbolem nowych początków, ciężkiej pracy i mądrości. Przypominają, że nawet najmniejsze stworzenia mogą mieć potężny wpływ. Uczą o ciężkiej pracy, współpracy i cieszeniu się słodyczą życia. Przypominają nam o skupieniu się na celach i wytrwałej, efektywnej pracy.

Pszczoła pełni bardzo specyficzną rolę w przyrodzie, zapylając inne rośliny. Skaczą z kwiatka na kwiatka, co wzbogaca nasz świat. Jest to konieczne dla trwającego cyklu życiowego wielu upraw. Zaopatruje także ludzi w wosk i miód.

Plaster miodu pszczoły reprezentuje czakrę serca i słodycz życia. Ma silne więzi ze słońcem, światłem i ciepłem, to stworzenie jest święte dla Kamy, boga miłości w hinduizmie i uosabia eleuzyńskie tajemnice Grecji, ku czci Demeter i Persefony.

Zwierzę Mocy Pszczoła znaczenia kluczowe:

Słodkość życia – ciężka i wytrwała praca – efektywność – współpraca – organizacja – struktura – budowanie – tworzenie – kreatywność – wpływ na otoczenie – znajomość swojego fachu – ekspertyza – koncentracja na celu – rola w społeczeństwie – usługi – świadomość zbiorowa – wspólnota / społeczność – produktywność – solidność – rzetelność – etyka pracy – skromność – mistrzostwo – rutyna – odpowiedzialność – cierpliwość – odrodzenie – szczęście – bogactwo – aktywność – wiosna i lato

Przesłanie pszczoły jest dosyć proste, zawsze wiąże się z równowagą między pracą i słodkością życia. Jak to połączyć? Każdy z nas ma swoją rolę w życiu do spełnienia, cel życiowy, który możemy odkryć poprzez to, co sprawia nam przyjemność. Jeśli to odkryjemy, będzie nam o wiele łatwiej wykonać tysiące godzin nauki, pracy i dążenia do mistrzostwa. Naturalne jest, że jeśli nie znosimy czegoś robić, to o wiele trudniej jest się za to zabrać i poświęcić czas na taką czynność. Lepiej, aby każda rutynowa czynność, jaką wykonujemy, była dla nas zachęcająca. 

Jeśli nie lubisz swojej pracy, ale z życiowych powodów musisz ją kontynuować, choćby przez najbliższy czas, to postaraj się znaleźć siebie coś dla równowagi, coś na osłodę życia po pracy 🙂 

Zabierając się za pracę, skoncentruj się i przemyśl działanie, aby nie rozpraszać swojej siły i energii. Produktywność i efektywność są bardzo ważne, aby się za szybko nie wypalić.

Nadszedł czas, aby sporządzić inwentaryzację swoich obowiązków. Czy jesteś nadmiernie zapracowana, czy może twoją uwagę zajmuje wiele różnych spraw, tylko nie priorytety? Jak mówią buddyści, pszczoła jest przykładem kroczenia środkową ścieżką.

Pszczoły wychodzą na świat na wiosnę symbolizując nowy cykl, odrodzenie i ożywienie. To czas na działanie!

W razie odczucia rezygnacji i przytłoczenia, odpocznij i zbierz siły, zregeneruj się, zamiast rezygnować.

Pszczoły żyją i pracują jako społeczność, zwracając uwagę na konieczność współpracy. Człowiek nie jest samotną wyspą i pewne rzeczy mogą być osiągnięte tylko poprzez pracę z innymi, rozdzielanie obowiązków i odpowiedzialność za własną pracę.


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s