Zwierzę Mocy Kojot – oszust i mędrzec, paradoks / Mity, symbolika, znaczenie i przesłanie

kojot Zwierzę Mocy, mały wilk , znaczenie, symbol, przesłanie, właściwości.

Zwierzę Mocy Kojot znaczenia kluczowe:

Oszust – kreator – inteligencja – spryt – dobry humor – drapieżna moc – zmienność – zdolność adaptacji – śmierć – zabawa i mądrość – korzystanie z okazji – pułapka – podstęp – trik – lojalność wobec najbliższych – zmiana planów – objazd – kruczek


Spis treści:
Słowo wstępu
Opis
Kojot w mitologii Ameryki Północnej Indian i Mezoameryki 
Znaczenia kluczowe
Zwierzę Mocy Kojot

Zaraz najciekawsze i najważniejsze, ale najpierw kilka słów wstępu…

Zwierzęta Mocy lub Duchy Zwierząt, totemy wywodzą się ze starych kultur, np. Indiańskiej, w której znaki, synchronizacja ze światem i Wszechświatem oraz natura były szczególnie pielęgnowane. To fascynujące jak wielka mądrość płynie z natury oraz jak wiele można się od niej uczyć, oczywiście mając otwarte oczy i wiedząc, na co zwracać uwagę.

Podczas podróży poznawałam zwierzęta w różnych częściach Ziemi, osobiście podczas wolontariatów w sanktuariach lub na “przypadkowych” spotkaniach, często słuchałam wiele ciekawostek od przewodników oraz historii i mitów od tubylców, którymi muszę się z Tobą podzielić!

Pisałam wiele na ten temat na innej stronie o zwierzętach mocy i tworzyłam karty. To wciągający świat symboliki fauny.

Każda wyprawa jest dla mnie interakcją, zbieraniem wiedzy i doświadczeń, którymi dzielę się tutaj i na moich mediach społecznościowych. Mam nadzieję, że odkryjesz tutaj cenne drogowskazy życiowe, które pomogą Ci lepiej nawigować na tym świecie…

Kojot, wilk preriowy Ameryki Północnej to drapieżnik z rodziny psowatych, podobny do wilka i szakala. Ma bardziej wyostrzony pysk od wilka i jest mniejszy. Przez Indian określony jest małym wilkiem. Występuje od północy Alaski do południa, Meksyku.

Interesuje Cię znaczenie Zwierzęcia Mocy Szakala, kliknij tutaj.

Kojot w mitologii Ameryki Północnej Indian i Mezoameryki 

“Kojot to postać oszusta i “skin-walker”* w opowieściach ludowych niektórych rdzennych Amerykanów, który na przemian przybiera postać prawdziwego kojota lub człowieka przez inteligencję i zdolności adaptacyjne zwierzęcia. Po europejskiej kolonizacji obu Ameryk anglo-amerykańskie przedstawienia kojota przedstawiają tchórzliwe i niegodne zaufania zwierzę.

* “Skin-walker” w kulturze Navajo, jest rodzajem szkodliwej wiedźmy, która ma zdolność przemiany, opętania lub przebrania się za zwierzę. Termin ten nigdy nie jest używany w odniesieniu do uzdrowicieli.

W historii stworzenia Maidu Kojot wprowadza pracę, cierpienia i śmierć. Legenda Zuni mówi, że Kojot sprowadził zimę na świat, kradnąc światło kachinas. Chinook, Maidu, Pawnee, Tohono O’odham i Ute przedstawiają kojota jako towarzysza Stwórcy. W opowieści o powodzi Tohono O’odham Kojot pomaga Montezumie przetrwać globalny potop, który niszczy ludzkość. Po tym, jak Stwórca stworzył ludzkość, Kojot i Montezuma uczą ludzi, jak żyć. Historia stworzenia Kruka przedstawia Starego Kojota jako Stwórcę. W historii stworzenia Dineh, kojot był obecny w Pierwszym Świecie z Pierwszym Mężczyzną i Pierwszą Kobietą, chociaż w Czwartym Świecie powstała inna wersja. Kojot Navajo sprowadził śmierć na świat, wyjaśniając, że bez śmierci istniałoby zbyt wielu ludzi, a zatem nie byłoby miejsca na zasianie kukurydzy.

Przed hiszpańskim podbojem Imperium Azteków, kojot odegrał znaczącą rolę w kosmologii Mezoameryki. Kojot symbolizował potęgę militarną w klasycznym Teotihuacan, gdzie wojownicy przebierali się w kostiumy kojota, by przywołać jego drapieżną moc. Gatunek ten był nadal powiązany z kultami wojowników środkowego Meksyku w stuleciach poprzedzających postklasyczne rządy Azteków.

W mitologii Azteków Huehuecóyotl (co oznacza „stary kojot”), bóg tańca, muzyki i cielesności, jest przedstawiany w kilku kodeksach jako człowiek z głową kojota. Czasami jest przedstawiany jako kobieciarz, odpowiedzialny za sprowadzenie wojny na świat poprzez uwiedzenie Xochiquetzal, bogini miłości. Epigraf David H. Kelley argumentował, że bóg Quetzalcoatl zawdzięcza swoje pochodzenie przedazteckim uto-azteckim mitologicznym przedstawieniom kojota jako „Starszy Brat” ludzkości, twórca, uwodziciel, oszust i bohater kultury powiązany z poranną gwiazdą.” Wikipedia 

kojot Zwierzę Mocy, zwierzęta mocy karty

Zwierzę Mocy Kojot

Zwierzę Mocy Kojot przypomina o tym, że śmiech to zdrowie i nie należy traktować wszystkiego zbyt poważnie, zwłaszcza kłopotów. Oczywiście lepiej brać odpowiedzialność za siebie, aby nie powodować sobie więcej stresu, ale najlepiej to robić z lekkością ducha.  

Kojot wg. mitów był obecny przy tworzeniu świata, ma więc dużą wiedzę, przeżył wiele, nauczył się nie brać wszystkiego osobiście, lecz z dystansem i humorem. Łączy zabawę z mądrością. Potrafi dobrze dostosować się do otaczających zmian i korzystać z nadarzających się okazji.

W znaczeniu symbolicznym ostrzega przed oszustwem i pułapką. Kiedyś, gdy w starych świątyniach ukrywane były skarby i zabezpieczane przed innymi, lepiej było unikać miejsc z rzeźbą kojota, ponieważ rzeczywiście mógł uruchomić niebezpieczną broń lub wyprowadzić w  zasadzkę, jak na filmach przygodowych 🙂

Kojot również niesie ostrzeżenie przed osobami, które dobrze “zmieniają się”, grają kogoś, kim nie są, aby zdobyć swój ukryty cel, wykorzystać dla własnej potrzeby. 

W napiętych sytuacjach, nie daj się sprowokować, postaraj się zachować dobry humor i nie odkrywać swoich kart. Kojot to zwierze dosyć tajemnicze i wskazuje na to, aby zachowywać dla siebie pewne ważne informacje. 

Czy jesteś gotowa na niespodziewane wydarzenia? Kojot zapowiada konieczność przełamania rutyny i zmiany planów, wykorzystując zdolność adaptacji.

Jak pewnie już zauważyłaś, znaczenie kojota jest dosyć paradoksalne, z jednej strony jest to oszust, a z drugiej mędrzec. Wykorzystuje, ale jest lojalny wobec najbliższych i łączy się w pary na całe życie. Bardzo trudno go skategoryzować, ale właśnie o to chodzi, to jego natura. Nic tu nie jest jasne i bezpośrednie. Dzięki temu, możemy spojrzeć na to samo z różnych perspektyw i wyjść poza wąskie ramy. 

Jedno jest pewne, inspirując się jego przykładem, poradzisz sobie w każdej sytuacji.


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s