Jak narcyz reaguje na krytykę? Odrzuca bez problemu, projektuje (oskarża o to, co sam robi) lub wpada w szał…

jak narcyz reaguje na krytykę, krytyka, manipulacje, manipulator, narcyzm, narcystyczne, toksyczne, narcyz, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Jak narcyz reaguje na krytykę?

Z jednej strony osoby narcystyczne są bardzo wrażliwe na najmniejszą krytykę, nawet zauważą ton głosu, a z drugiej potrafią zbywać i odrzucać negatywne opinie na swój temat, tak jak woda spływa po kaczce. Wszystko zależy od sytuacji.

Narcyzi myślą, że są ekspertami w odwracaniu krytyki od siebie i na innych. Kiedy się bronisz, zachowują się tak, jakbyś nic nie mówiła.

Osoba, która zachowuje się w sposób narcystyczny natychmiast ODRZUCA czyjąś krytykę, może WYŚMIEWAĆ, uważając, że nie ma to z nim / nią nic wspólnego, ponieważ ma o sobie tak wysokie mniemanie oraz brak umiejętności właściwej analizy własnego zachowania i wpływu na innych. Wiele osób narcystycznych wysoko zaszło w polityce i biznesie, idąc przed siebie jak taran, nie zważając na negatywne opinie. Gdy tego np. rodzaju polityk wygłosi przemówienie, wraca za kulisy to mówi do wszystkich, jak świetnie mu poszło i następny razem jeszcze będzie lepiej, a jeśli coś było nie tak, to znajdzie winnego. Nie zacznie się zastanawiać “czy może moja twarz nie jest odrobinę zbyt pomarańczowa i asystentowi nie zrobiło się przykro za moje humory” 🙂

Znaną taktyką narcyzów jest od razu WYPRZEĆ SIĘ wszystkich niewygodnych rzeczy, jakie mówi do nich druga osoba, choćby były na to dowody rzeczowe.

Do tego najczęściej również dochodzi PROJEKCJA narcyza i oskarżenie drugiej osoby, o wszystko, co robi narcyz. Przykład, jeśli narcyz jest fałszywy – oskarża o fałsz, jeśli jest zawistny i zazdrosny (a jest to jedna z głównych cech narcyzów), – oskarża o zazdrość, jeśli zdradził – oskarża o zdradę, jeśli źle wykonał pracę – to oskarży o błąd, itd.

Jeśli krytyka jest dotkliwa dla narcyza, narusza jego / jej poczucie bezpieczeństwa i kontroli, zagraża jego wizerunkowi – to może wzbudzić wielki wybuch złości, SZAŁ. Nawet jeśli są to dyplomatyczne słowa, to mogą wywołać nieporównywanie ogromny gniew. Narcyz wtedy wpada w szał jak dziecko, tylko dużo większe i bardziej agresywne oraz szkodliwe. Gdy jest nie po myśli narcyza, to używa wszystkich chwytów przeciwko drugiej osobie, walczy jak o przetrwanie próbując zniszczyć drugą osobę.

Osobę narcystyczną obraża prawda.

Jeśli jednak chodzi o krytykowanie innych przez narcyza – z tym nie ma on / ona najmniejszego problemu. Robi notorycznie wobec innych, zwłaszcza fazie dewaluacji – przeczytaj o cyklach w relacji z narcyzem tutaj: Etapy relacji z narcyzem: idealizowanie i sielanka, dewaluacja, odrzucenie, wciąganie z powrotem. Cykl stale powtarzający się / Narcyzm

Znajdziesz w tej kategorii “narcyzm i toksyczne zachowania” ważne informacje na temat zachowań egoistycznych, narcystycznych, osobowościach narcystycznych i manipulacjach. Im wyższa świadomość w tym temacie, tym oszczędzisz sobie więcej bólu, rozczarowania, wątpliwości, straty czasu, pieniędzy, energii, itd. Celem tych informacji, jest poszerzanie wiedzy, nigdy oczernianie innych. Zgadnij kto pierwszy wyzwałby kogoś od “narcyza” – narcyz 🙂 Warto być ostrożnym, ponieważ wiele prawdziwych ofiar narcyzmu, wykazuje podobne zachowania (przez jakiś czas lub całe życie), np. było umniejszanych i źle traktowanych, więc teraz przy każdej okazji bardzo podkreśla swoje osiągnięcia. Warto również pamiętać, że każdy człowiek ma ego i każdy może się negatywnie zachować, dlatego trzeba na to patrzeć całościowo, a NIE wybierać pojedyncze zdania z kontekstu. Poznaj perspektywę narcyza, a rozróżnianie zachowań stanie się jaśniejsze. 

W dzisiejszym świecie, gdzie większość zbroi swoje ego i rośnie w jego siłę, tu otwieramy się na mądrość, prawdę i siłę serca. Taki proces trwa całe życie, ale jest warto. To niesamowicie ciekawa, kolorowa, bogata i soczysta droga…

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s