Co to jest triangulacja narcystyczna (trójkąt z narcyzem)? Manipulacja włączająca osobę lub osoby trzecie, nastawianie innych przeciwko jednej, traktowanie innych lepiej / Narcyzm i toksyczne zachowania

triangulacja, trójkąt narcyz, strach, panika, manipulacje, manipulator, narcyzm, narcystyczne, toksyczne, narcyz, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Co to jest triangulacja narcystyczna (narcystyczny trójkąt)? Narcyz manipuluje za pomocą osoby / osób trzecich i używa ich przeciwko jednej. Lepiej traktuje ich, a jedną gorzej.

Co to jest triangulacja? Triangulacja ma miejsce, gdy toksyczna lub manipulująca osoba, często osoba o silnych cechach narcystycznych, wprowadza trzecią osobę do relacji, aby zachować kontrolę. Komunikacja między dwiema triangulowanymi osobami będzie ograniczona lub żadna, z wyjątkiem manipulatora.

Narcyz używa to jako formę sprawowania kontroli nad innymi i sytuacją. Jeśli ktoś wymyka się mu / jej spod tej kontroli, narcyz obawia się, że nie myśli tak jak on / ona chce, to zaczyna się seria manipulacji tej osoby, np. narcyz lepiej traktuje wszystkich innych, jest miły do nich, ale tę jedną “nieposłuszną” osobę umniejsza, na zasadzie kary za swoje zachowanie.

Może obwiniać kazał ofiarnego, a drugą osobę wychwalać.

Może porównywać mówiąc coś na zasadzie, że “x jest taki dobry, a ty nie”. Ta “dobra” osoba może nawet nie istnieć, to tylko manipulacja. Ale może istnieć i być ostentacyjnie lepiej traktowana. 

Ciężko kontrolować osobę silną, uleczoną emocjonalnie, pewną siebie, która kocha siebie i zna swoją wartość. Dlatego osoba toksyczna chce to zburzyć, poddając to wszystko wątpliwości. Jeśli ktoś często słyszy, że inni są lepsi i rzeczywiście na pokaz lepiej ich traktuje, to z czasem zaczyna się zastanawiać nad tym i traci pewność siebie – staje się podatniejsza na wpływ narcyza.

Pamiętajmy, że większość narcyzów NIE jest świadoma swojego narcyzmu, ponieważ to jest mechanizm obronny, robi to wszystko podświadomie, taki ma nawyk i nie zastanawia się nad tym. 

Tak właściwie, to manipulacja stara jak świat “wszyscy to robią, to ty też musisz”, “oni są lepsi, więc rób tak, jak ja chcę, to też będziesz doceniona”, itd.

Z triangulacją (manipulowaniem za pomocą osób trzecich) jest też związany temat “latających małp” i osób umożliwiających narcyzowi jej / jego toksyczne zachowanie: Plotki, obgadywanie, oczernianie przez narcyza i jego służących “latające małpy” 🙂

Znajdziesz tutaj w kategorii “narcyzm i toksyczne zachowania” ważne informacje na temat zachowań egoistycznych, narcystycznych, osobowościach narcystycznych i manipulacjach. Im wyższa świadomość w tym temacie, tym oszczędzisz sobie więcej bólu, rozczarowania, wątpliwości, straty czasu, pieniędzy, energii, itd. Celem tych informacji, jest poszerzanie wiedzy, nigdy oczernianie innych. Zgadnij kto pierwszy wyzwałby kogoś od “narcyza” – narcyz 🙂 Warto być ostrożnym, ponieważ wiele prawdziwych ofiar narcyzmu, wykazuje podobne zachowania (przez jakiś czas lub całe życie), np. było umniejszanych i źle traktowanych, więc teraz przy każdej okazji bardzo podkreśla swoje osiągnięcia. Warto również pamiętać, że każdy człowiek ma ego i każdy może się negatywnie zachować, dlatego trzeba na to patrzeć całościowo, a NIE wybierać pojedyncze zdania z kontekstu. Poznaj perspektywę narcyza, a rozróżnianie zachowań stanie się jaśniejsze. 

W dzisiejszym świecie, gdzie większość zbroi swoje ego i rośnie w jego siłę, tu otwieramy się na mądrość, prawdę i siłę serca. Taki proces trwa całe życie, ale jest warto. To niesamowicie ciekawa, kolorowa, bogata i soczysta droga…

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

2 responses to “Co to jest triangulacja narcystyczna (trójkąt z narcyzem)? Manipulacja włączająca osobę lub osoby trzecie, nastawianie innych przeciwko jednej, traktowanie innych lepiej / Narcyzm i toksyczne zachowania”

  1. […] Uwaga, narcyz może też Ciebie traktować lepiej, niż kogoś innego, lub mówić o tobie lepiej do kogoś innego, a ty nawet o tym nie wiesz – to nie jest komplement dla ciebie, to manipulacja za pomocą kogoś innego – triangulacja:Co to jest triangulacja narcystyczna (trójkąt z narcyzem)? Manipulacja włączająca osobę lub os… […]

    Like

  2. […] Triangulacja: Co to jest triangulacja narcystyczna (trójkąt z narcyzem)? Manipulacja włączająca osobę lub os… […]

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s