Czy narcyz jest szczęśliwy? Dla osoby o cechach narcystycznych, wielki szczęśliwy wizerunek, jest bardzo ważnym celem w życiu… / Narcyzm i toksyczne zachowania

czy narcyz jest szczęśliwy, manipulacje, manipulator, narcyzm, narcystyczne, toksyczne, narcyz, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Czy narcyz jest szczęśliwy? Dla osoby o cechach narcystycznych, wielki szczęśliwy wizerunek, jest bardzo ważnym celem w życiu.

Osoby narcystyczne napewno wydają się być szczęśliwe, mogą nawet o tym głośno mówić, pokazywać przedmiotami, jakie posiadają, chwalić się sukcesami lub nawet uczyć o tym, jak osiągnąć szczęście – jednak czy jest to prawdziwe szczęście?

Narcystyczne “szczęście” jest wielkie, napompowane i na pokaz. Ale zachowanie na codzień osoby narcystyczne, wcale tego nie odzwierciedla. Dla osoby o cechach narcystycznych, szczęśliwy wizerunek jest bardzo ważnym celem w życiu. Bardzo chce być utożsamiana ze szczęściem i wypiera się innych “negatywnych cech” choćby nie wiem co, ale to już inny temat.

Narcyz często używa szczęścia jako “broni” manipulacji, na zasadzie “ja jestem szczęśliwa, x jest nieszczęśliwa, więc jest negatywna” lub “kogoś spotkało nieszczęście, to napewno karma go ukarała” lub “spotkało mnie nieszczęście, to wina x” i inne zakręcone sposoby.

Co to jest szczęście?

W moim rozumieniu, szczęście to poczucie zadowolenia i spokoju bez powodu. Można to osiągnąć dbając o siebie, o swoje serce i uczucia, a osoba narcystyczna tego nie robi, ponieważ chce to uzyskać od innych. Zamyka swoje serce w ciemnym kącie i idzie szukać kto jej / jemu to da, kto zaopiekuje się jego / jej sercem, będzie odpowiedzialny za nią / niego, będzie wykonywał całą pracę i pocieszał jej / jego humory, spełniał zachcianki, itd.

Generalnie w naszej kulturze jesteśmy wychowywani tak, że gonimy za szczęściem – na zewnątrz, aż orientujemy się, że to wcale nam szczęścia nie daje. Kupujemy wiele ładnych i drogich rzeczy, osiągamy sukcesy, karierę zawodową, edukację, wygląd, aby były imponujące i by zbierać aprobatę, które mylimy z miłością i szczęściem. Nie ma nic złego w realizowaniu celów, ale jeśli robimy to ignorując swoje uczucia, na siłę, by coś zdobyć, to sobie sami szkodzimy. 

Narcyz nie doświadcza spełnienia (na dłużej, niż krótki moment), ani szczęścia, ani zadowolenia z bycia tu i teraz. Narcyz odczuwa PUSTKĘ, którą musi stale czymś / kimś zapełniać i pędzić za czymś coraz nowszym i bardziej stymulującym. Osoba narcystyczna nie odczuwa szczęścia bez powodu, tylko bardziej siłę i moc (power) z jakiegoś konkretnego powodu.

Aby być prawdziwie szczęśliwym, trzeba mieć pewien poziom świadomości, a narcyzm to mechanizm obronny i nie dopuszcza do siebie wielu rzeczy. Znikomy procent narcyzów jest świadomych narcyzmu. Tak więc, nie wiedzą co blokuje ich przed osiągnięciem prawdziwego stanu szczęścia. 

Osoby narcystyczne mają częste wachania nastrojów, a ich emocje są powierzchowne.

Co daje “szczęście” narcyzowi? Uwaga innych osób, zrozumienie i zagłębienie się w uczucia, podziw, poklask, sukcesy, rozpoznanie i sława, zdobycie czego, czego nie mają inni, gdy innym osobom, których narcyz nie lubi dzieję się źle, poznanie nowych osób, nowe źródło podziwu, paliwa narcystycznego (czyli reakcji emocjonalnych), dramaty, w których narcyz może pokazać się jako ofiar i zbierać współczucie od innych, gdy osobom związanym z dobrym wizerunkiem narcyza idzie dobrze (wtedy też może zbierać laury i lepiej wyglądać), komplementy, wysokie zarobki, itd.

Ale problem polega na tym, że takie “szczęście” jest zawsze czymś spowodowane i uczucie znika po chwili. To właściwie bardziej emocja podekscytowania, niż głębokie uczucie szczęścia i zadowolenia oraz spokoju.

Przykład, dzień może być cudowny, wszystko iść pięknie i gładko, dziać się wiele dobrych rzeczy, a tu nagle coś denerwuje narcyza – coś, co Tobie może wydawać się małe lub zupełnie niezrozumiałe i łamiesz sobie głowę o co chodzi. Może ktoś użył nieodpowiedniego tonu głosu lub nie wykazał odpowiedniego szacunku i uwagi dla narcyza i to już doprowadziło go / ją do szału. Od razu humor się zmienia, wszystko jest źle. To bardzo wykańczające dla osoby bliskiej, która doświadcza tych zmian humorów. Często musi stąpać jak po cienki lodzie i uważać na wszystko, ulegać narcyzowi.

Wygląda na to, że osoby o silnych cechach narcystycznych, mogą być w jakimś sensie szczęśliwe, ale przez krótki moment, a potem szukają więcej i więcej. Czy to dla Ciebie oznacza prawdziwe szczęście?

Znajdziesz tutaj w kategorii “narcyzm i toksyczne zachowania” ważne informacje na temat zachowań egoistycznych, narcystycznych, osobowościach narcystycznych i manipulacjach. Im wyższa świadomość w tym temacie, tym oszczędzisz sobie więcej bólu, rozczarowania, wątpliwości, straty czasu, pieniędzy, energii, itd. Celem tych informacji, jest poszerzanie wiedzy, nigdy oczernianie innych. Zgadnij kto pierwszy wyzwałby kogoś od “narcyza” – narcyz 🙂 Warto być ostrożnym, ponieważ wiele prawdziwych ofiar narcyzmu, wykazuje podobne zachowania (przez jakiś czas lub całe życie), np. było umniejszanych i źle traktowanych, więc teraz przy każdej okazji bardzo podkreśla swoje osiągnięcia. Warto również pamiętać, że każdy człowiek ma ego i każdy może się negatywnie zachować, dlatego trzeba na to patrzeć całościowo, a NIE wybierać pojedyncze zdania z kontekstu. Poznaj perspektywę narcyza, a rozróżnianie zachowań stanie się jaśniejsze. 

W dzisiejszym świecie, gdzie większość zbroi swoje ego i rośnie w jego siłę, tu otwieramy się na mądrość, prawdę i siłę serca. Taki proces trwa całe życie, ale jest warto. To niesamowicie ciekawa, kolorowa, bogata i soczysta droga…

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s