Zwierzę Mocy Wół, Bawół afrykański i Byk – determinacja, siła, męskość, pracowitość / znaczenie, symbolika i przesłanie

byk, wół, bawół Zwierzę Mocy , znaczenie, symbol, przesłanie, właściwości. kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Zwierzę Mocy Bawół, Wół i Byk znaczenie: determinacja – spokój – stabilne tempo – pracowitość – niezłomność – wytrwałość – cierpliwość – twarde stąpanie po ziemi – osiąganie celów – kroczenie dalej, gdy inni już się poddali – etyka pracy i zachowania – nieporuszenie – stabilność – pewność siebie – męska energia – męskość – przywódca – silne wyznaczanie granic – płodność – witalność – upartość – zaślepienie – nieumiejętność współpracy – agresja – chwalenie się – bufonada – pamiętliwość


Spis treści:
Słowo wstępu
Wół a bawół…
Bawół afrykański
Wół / Bawół w horoskopie chińskim
Byk w zachodniej astrologii
Wół domowy
Zwierzę Mocy Wół
Zwierzę Mocy Byk
Negatywne aspekty Woła, Bawoła i Byka

Zaraz najciekawsze i najważniejsze, ale najpierw kilka słów wstępu…

Zwierzęta Mocy lub Duchy Zwierząt, totemy wywodzą się ze starych kultur, np. Indiańskiej, w której znaki, synchronizacja ze światem i Wszechświatem oraz natura były szczególnie pielęgnowane. To fascynujące jak wielka mądrość płynie z natury oraz jak wiele można się od niej uczyć, oczywiście mając otwarte oczy i wiedząc, na co zwracać uwagę.

Podczas podróży poznawałam zwierzęta w różnych częściach Ziemi, osobiście podczas wolontariatów w sanktuariach lub na “przypadkowych” spotkaniach, często słuchałam wiele ciekawostek od przewodników oraz historii i mitów od tubylców, którymi muszę się z Tobą podzielić!

Pisałam wiele na ten temat na innej stronie o zwierzętach mocy i tworzyłam karty. To wciągający świat symboliki fauny.

Każda wyprawa jest dla mnie interakcją, zbieraniem wiedzy i doświadczeń, którymi dzielę się tutaj i na moich mediach społecznościowych. Mam nadzieję, że odkryjesz tutaj cenne drogowskazy życiowe, które pomogą Ci lepiej nawigować na tym świecie…

Wół a bawół…

Przyznam, że pisząc ten artykuł zamieszałam się z nazwami, ponieważ słyszałam o tych zwierzętach od przewodników i mieszkańców w języku angielskim i ciężko mi było je przetłumaczyć, musiałam zrobić powrót do biologii 🙂 W języku angielskim bawół afrykański to “African buffalo”, a ten udomowiony w Indii, Egipcie, generalnie z Afryki i Azji w j. angielskim to “River buffalo”, czyli bawół rzeczny, choć w j.polskim nazywa się wół domowy. 

Tak na marginesie, uwielbiam język polski, ale nie wiem dlaczego musi kompletnie zmieniać nazwy, nazwy własne, miejsca, kraje, oryginalne imiona, nazwy filmów, itd. To bardzo czasem komplikuje życie i naukę 😉 Przecież nie byłoby problemu, gdybyśmy mówili, np. Italia, zamiast Włoch. Ale wracając do tematu…

Bawół, wół i byk są czasem używane zamiennie, ale to inne zwierzęta, więc dla jasności:
Wołowate Bovidae (ich podrodzina Bovinae) obejmuje zróżnicowaną grupę 10 rodzajów średnich i dużych zwierząt kopytnych, w tym bydło, żubry, bawoły afrykańskie, wół domowy oraz antylopy czterorogie i ze spiralnymi rogami.
Byk to samiec bydła domowego.
Wół to wykastrowany samiec bydła domowego.

Zwierzę Mocy Bawół, Wół, Byk mają dosyć podobne i są ze sobą związane, lecz są między nimi małe różnice, ze względu na inny charakter, energię i środowisko.

Związane są przede wszystkim z żywiołem ziemii, czyli materii. To energia stabilności, wzrostu i obfitości, sukcesów, kariery, materialnych korzyści, fundamentów, ustatkowania, która wymaga cierpliwości.

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Afryka Tanzania safari Ngoro Ngoro bawół afrykański

Bawół afrykański w Lake Manyara w Tanzani

Bawół Afrykański

Będąc na safari widziałam wielokrotnie bawoła afrykańskiego, który wyglądał zwyczajnie, jednak zrobił na mnie największe wrażenie! To zwierzę jest niesamowite, ma wielką siłę, inteligencję i lepiej z nim nie zadzierać, ponieważ w mgnieniu oka atakuje i taranuje. Potrafi tropić ludzi i drapieżniki kilometrami, zakraść się i uderzyć znienacka. Jest jednym z tzw. Wielkiej Piątki najtrudniejszych zwierząt do upolowania (w dawnych czasach) i które uśmierciło największą liczbę  myśliwych. W internecie można zobaczyć filmy jak podrzucają lwy w powietrze. Tego zwierzęcia przez tysiące lat nikomu nie udało się udomowić. Mimo, że mają specyficzne rogi i wyglądają, jak nieco zabawne wielkie krowy powoli przeżuwające trawę, to ich siła jest ogromna. Potrafią uderzyć w sekundę. Gdy spałam na campingu w Parku Narodowym Serengeti, rano przewodnicy mówili, że jeden z nich zaobserwował w nocy obok kantyny stado około 50 bawołów, co jest niesamowicie niebezpieczne, dlatego nie wolno wychodzić z namiotów po zmroku, z nimi nie ma żartów.

Zwierzę Mocy Bawół Afrykański znaczenie kluczowe: siła – uderzenie – cel – koncentracja – niezależność – niezłomność – wytrwałość – silne wyznaczanie granic – szybkość działania w idealnym momencie – siła, aby się nie poddawać, próbować, aż do powodzenia – ochrona – niepozorność – pamiętliwość. 

Jednak pisałam o tym niesamowitym i niepozornym zwierzęciu już kiedyś na innej stronie, więc nie chcę się powtarzać.

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Afryka Tanzania safari bawół afrykański

Bawół afrykański w Parku Serengeti w Tanzani

Wół / Bawół w horoskopie chińskim

Drugie miejsce w chińskim zodiaku, Wół lub Bawół  lub Krowa jest symbolem pracowitości w chińskiej kulturze. Osoby spod znaku Wołu są zwykle pracowite, uczciwe, kreatywne, ambitne, ostrożne, cierpliwe i stabilnie radzą sobie z różnymi sprawami. Z drugiej strony, Woły mogą być uparte, ograniczone, obojętne, uprzedzone, powolne i niezbyt dobre w komunikacji. Lata Woła / Bawoła: 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009, 2021, 2033 itd. co 12 lat.

Reputacja wołu wywodzi się ze starożytnej legendy o zwierzętach zodiaku. Podczas mitycznego wyścigu zorganizowanego przez Nefrytowego Cesarza w celu wyznaczenia znaków zodiaku, wół łaskawie pozwolił wyczerpanemu szczurowi dosiąść się na grzbiecie. Wół dzielnie parł w wyścigu, docierając do mety przed wszystkimi innymi zwierzętami. Jednak życzliwość wołu została zdradzona, gdy przebiegły szczur w końcu zeskoczył z grzbietu, aby pierwszy przekroczyć linię.

Chociaż pracowity wół mógł zająć drugie miejsce, zawsze zajmował pierwsze miejsce w sercach starożytnych rolników. Wynikało to z cennego wkładu wołów w rolnictwo. Pogląd ten skłonił nawet niektóre rodziny w Chinach do uznania wołów za członków rodziny.

Byk w zachodniej astrologii

Typowe cechy słońca w Byku to bycie silnym, twardym, twardo stąpającym po ziemi, wytrwałym, niezawodnym, lojalnym i zmysłowym. Wszystkie te cechy odzwierciedlają tematy objęte Drugim Domem poczucia własnej wartości i dochodów, którym rządzi Byk.

Wół domowy (Bubalus)

“Do rodzaju Bubalus należą dzikie gatunki anoa (anoa nizinny i anoa górski) oraz bawoły arni azjatycki i wół mindorski, a także udomowiony wół domowy, którego przodkiem jest dziki bawół indyjski. Pozostałych gatunków azjatyckich jak dotąd nie udomowiono. Hodowany w południowo-wschodniej Azji, a także w północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Środkowej i Południowej, Australii, a nawet południowej Europie. Udomowienie zaczęło się prawdopodobnie 4 000-3 000 lat p.n.e. W języku angielskim istnieje rozróżnienie na river buffalo i swamp buffalo, formalnie opisane jako dwa różne podgatunki. Niektórzy tego nie uznają.” Wikipedia

Gdy pierwszy raz zobaczyłam woły pływające w Nilu, to przyznam, że się zestresowałam… Są potężne, czarne i mają wielkie rogi 🙂 Ale okazuje się, że są najczęściej łagodne i zajmują się swoimi sprawami. Spędzają dzień pracując na polu, przenosząc ciężary itp., a potem uwielbiają przebywać w wodzie. Słyszałam również, że woły te często można zobaczyć w Indiach, gdzie dzieci i dorośli przepływają na nich przez rzekę o silnym rwącym prądzie, ponieważ te woły bardzo dobrze pływają, są o wiele cięższe, silniejsze, niż człowiek.

Water buffalo by Saurabh Sirohyia

Zwierzę Mocy Wół

Czas, by zachować spokój i nie zbaczać z obranego kursu, nie poddawać się i nie rozpraszać. Wytrwałe dążenie do celu, cierpliwość, pracowitość, niezłomność, doprowadzą Cię do sukcesu, który będzie jeszcze lepiej smakował, po takim wysiłku. To hart ciała i ducha, który przyda Ci się w przyszłości. Zabaczysz, jak wiele potrafisz osiągnąć, zyskasz większą pewność siebie, wiarę w siebie i własne możliwości oraz zaufanie do wszechświata. 

Zwierzę Mocy Wół znaczenie:

Determinacja – spokój – stabilne tempo – pracowitość – niezłomność – wytrwałość – cierpliwość – twarde stąpanie po ziemi – osiąganie celów – kroczenie dalej, gdy inni już się poddali – etyka pracy i zachowania – nieporuszenie – stabilność – pewność siebie – męska energia – męskość – przywódca – upartość – zaślepienie – nieumiejętność współpracy – agresja – chwalenie się – bufonada

Wół jest łagodniejszy niż byk, ale nadal posiada podobne cechy męskości, siły i determinacji, to jest najważniejszym przesłaniem.

Jeśli na Twojej drodze pojawia się wół / bawół rzeczny, którego nazwy niektórzy nie uznają, ale zobaczysz go na świecie lub w programie podróżniczym / przyrodniczym, ma jeszcze znaczenie związane z żywiołem wody. 

Woda to emocje, które przypływają i odpływają. To inny, cichy świat, nie jak nasz ląd. Zbyt duża aktywność, przesadne robienie czegokolwiek na siłę i zbytnie skupianie się na świecie zewnętrznym wyczerpuje wodę i prowadzi do braku równowagi.

Zwierzę Mocy Byk

Zwierzę Mocy Byk jest dosyć podobne do Woła i zwłaszcza Bawoła, ale posiada dodatkowe ważne znaczenie, jak PŁODNOŚĆ i WITALNOŚĆ. Byki niestety były poświęcane bogom w historii ludzkości, a ich krew polewała ołtarze i ziemię, aby była plony były obfite. 

byk, wół, bawół Zwierzę Mocy, znaczenie, karty, Malvina Dunder.jpg

Negatywne aspekty Woła, Bawoła i Byka

Negatywne aspekty Woła, Bawoła i Byka wskazują na zaślepienie, rozdrażnienie, nieumiejętność radzenia sobie ze złością, nadmierne reakcje emocjonalne, agresję, przemoc, a także nieumiejętność współpracy z innymi, przysłowiowe walenie głową w mur. Upartość jest potrzebna każdej osobie, jeśli chce osiągnąć jakikolwiek cel, ale jest granica między dążeniem do celu, a działaniem na siłę, nie mając na uwadze dobra wyższego i mądrości.

zwierzę mocy byk

Także przechwalanie się, bufonada, obiecanki bez pokrycia wiążą się z negatywnym znaczkiem tego Zwierzęcia Mocy. Związane jest z to z grecką mitologią o byku i królu Krety Minosie. Posejdon, bóg mórz, wysłał królowi Minosowi pięknego śnieżnobiałego byka, którego król miał złożyć w ofierze na cześć bogów, ale postanowił zatrzymać go dla siebie. Dał bogom zwykłego wołu (dziwnie się odmienia, ale tak jest poprawnie gramatycznie), co Posejdon odkrył i ukarał go za egoizm. Karą było to, że żona zakochała się w byku i po czasie narodził się Minotaur – groźny pół człowiek pół byk, którego później schwytał Herakles… Historia o Byku Kreteńskim jest długa, najważniejsze, że ostrzega nas przed przechwalaniem się i składaniem fałszywych obietnic.


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s