Empatia kognitywna narcyzów, to co innego niż empatia emocjonalna. Słowo kluczowe w zrozumieniu narcyzmu

empatia kognitywna, emocjonalna, manipulacje, manipulator, narcyzm, narcystyczne, toksyczne, narcyz, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Słowo wstępu

Przejdź do artykułu

Słowo wstępu
Znajdziesz tutaj ważne informacje na temat zachowań egoistycznych, narcystycznych, osobowościach narcystycznych i manipulacjach. Im wyższa świadomość w tym temacie, tym oszczędzisz sobie więcej bólu, rozczarowania, wątpliwości, straty czasu, pieniędzy, energii, itd. Celem tych informacji, jest poszerzanie wiedzy, nigdy oczernianie innych. Zgadnij kto pierwszy wyzwałby kogoś od “narcyza” – narcyz 🙂 Warto być ostrożnym, ponieważ wiele prawdziwych ofiar narcyzmu, wykazuje podobne zachowania (przez jakiś czas lub całe życie), np. było umniejszanych i źle traktowanych, więc teraz przy każdej okazji bardzo podkreśla swoje osiągnięcia. Warto również pamiętać, że każdy człowiek ma ego i każdy może się negatywnie zachować, dlatego trzeba na to patrzeć całościowo, a NIE wybierać pojedyncze zdania z kontekstu. Poznaj perspektywę narcyza, a rozróżnianie zachowań stanie się jaśniejsze. 

W dzisiejszym świecie, gdzie większość zbroi swoje ego i rośnie w jego siłę, tu otwieramy się na mądrość, prawdę i siłę serca. Taki proces trwa całe życie, ale jest warto. To niesamowicie ciekawa, kolorowa, bogata i soczysta droga…

To jest słowo kluczowe w zrozumieniu narcyzmu: empatia kognitywna, która jest inna niż emocjonalna. Ważne, odczuwanie emocji a brak empatii to różne kwestie.

Jest empatia emocjonalna (którą czuć) i kognitywna, czyli wyuczona.

W temacie związanym z zachowaniami i osobami narcystycznymi, trzeba zapoznać się i nauczyć rozróżniać empatię emocjonalną od kognitywnej. 

Empatia to umiejętność czucia i rozumienia drugiej osoby.

Oficjalna definicja:
zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób (empatia emocjonalna), umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza).

Osoby zachowujące się w sposób narcystyczny mają empatię emocjonalną, ale mniejszą niż normalnie i przeważają u nich zachowania narcystyczne wykazujące się brakiem empatii. Taka osoba, może dostać furii jak małe dziecko (gdy coś idzie nie po jej / jego myśli), ale być może po czasie zrozumie (ktoś jej powie), że przesadziła i przeprosi, autentycznie czując, że to nie było w porządku i druga osoba źle się przez to poczuła. 

Narcyz nie ma empatii, jedynie tę kognitywną. Poznał jak reagują normalni ludzie i to powtarza, bez emocjonalnego zaangażowania. Gdy dostanie furii i komuś zaszkodzi, nie przejmie się tym ani trochę, nie czuje, że kogoś rani, stresuje, itp. Jeśli to mu się opłaca, to przeprosi w wykalkulowany sposób. Może przy tym podać powody, dlaczego to jest czyjaś wina. Takie przeprosiny mogą np. brzmieć “przepraszam za to (że zdewastowałam ci pokój i sprzęt), ale nie zrobiłabym tego, gdyby nie Twoje zachowanie” 🙂 Jest też typ narcyza, który może zacząć błagać o przebaczenie i płakać, ale w krótkim czasie zrobi dokładnie to samo. Niektórzy narcyzi jedyne co mają do zaoferowania, to zero przeprosin i atak. Mimo, że to bardzo nieprzyjemne, to z tym jest najmniejszy problem, bo przynajmniej od razu widać kim są. 


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s