Syreny i inne mieszkanki mórz, mity, znaczenie, symbol

Syrena, syreny, znaczenie, mity, przesłanie, symbolika. kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Jak to jest z syrenami? 

Od kiedy pamiętam, fascynowały mnie mieszkanki morza – syreny. Wiele jest wokół nich wiele zamieszania i sprzecznych informacji. Można usłyszeć o nich nawet najgorsze rzeczy z mitów, ale to i tak nigdy (przez tysiące lat!) nie zmieniło ludzkiego zainteresowania nimi.

Gdy odwiedziłam włoskie wybrzeże Amalfi, zauważyłam, że wiele miejsc nazywa się “syrena” i dowiedziałam się, że to miejsce znane jest z Odysei Homera oraz mitów o tych tajemniczych pół kobietach, pół rybach.

Syreny w mitach zdecydowanie nie mają dobrej opinii… Wyglądały jak pół-kobiety, pół-ryby, a w najwcześniejszych mitach kojarzone z harpiami, czyli pół-kobietami i pół-ptakami, które uwodziły śpiewem żeglarzy i pozwalały im tonąć, ginąć na ostrych skałach lub zjadały ich…

Odyseusz nie chciał stracić okazji i raz w życiu posłuchać cudownego głosu syren, jednak posłuchał rady Circe i kazał żeglarzom zatkać sobie uszy woskiem, a sam przywiązał się do masztu, aby nie wyskoczyć ze statku w spienione wody morskie, by dotrzeć do syren.

Jako, że kobiety są obwiniane za wszelkie zło począwszy od pierwszych ludzi, to nie do końca wierzę w te historie, ponieważ równie dobrze mogło się zdarzyć, że mężczyzna zobaczył piękną kobietę, usłyszał jej kobiecy głos, zakochał się, stracił głowę i zrobił coś głupiego… A potem zwalił winę na kobietę 😉

Nadal tak jest w mniejszym lub większym stopniu – w systemie patriarchalnym na Ziemi. W niektórych kulturach kobiety muszą się zakrywać, ponieważ jakiś mężczyzna mógłby na nie patrzeć z porządzeniem. Czyli to kobieta ma odpowiedzialność za zachowania innych obcych ludzi i to jak na nią patrzą, a nie mężczyzna za swoje własne zachowanie. Hmm…

Także dużo jest złych opinii o kobietach i nawet pół-kobietach.

Zauważyłam jeszcze jedną rzecz dotyczącą nazwy. W języku polskim mówi się “syrena”, a w angielskim jest “siren” oraz “mermaid”, panna / pani morza. To by bardziej sugerowało, że są różne istoty wody, choć podobne.

W książce “W świecie duchów natury” są ciekawe informacje. Tam autorka Jeanne Ruland rozróżnia syreny, nimfy, rusałki i nereidy. Oprócz tego, mówi również o innych istotach żywiołu wody.

Syreny w tej książce to demony przynoszące szkody związane z kuszeniem i uwodzeniem, sprowadzają na manowce. Niebezpieczne i piękne, podsycają pragnienia. Syrena w obecnym świecie to sygnał ostrzegawczy i tak powinien być odbierany syreni śpiew.

Rusałki i Nereidy związane są z radością i uzdrowieniem, to żeńskie duchy mórz. Panny morskie, również piękne. 

Nimfy związane z pięknem, oczyszczeniem, odnową. Żeńskie istoty troszczące się o wody, szczególnie słodkie.

Nic dziwnego więc, że syreny są fascynujące i niebezpieczne, jak Oscar Wild trafnie powiedział “Mogę oprzeć się wszystkiemu, prócz pokusie” 🙂


Jest jeszcze jedna znana historia związana z tematem, słynna “Mała Syrenka” Andersena. Baśń oryginalna jest dosyć tragiczna i Disney zmienił ją na bardziej optymistyczną. Jest w niej wątek miłości, próby czystości intencji oraz historia o tym, jak zła, chciwa wiedźma manipuluje syrenę, aby ukraść jej głos, podszywać się pod nią i uzyskać władzę. Wielkie szkody zostały przez to wyrządzone, jednak mała syrenka uwolniła się z tej sytuacji, w obydwu wersjach baśni.


Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

One response to “Syreny i inne mieszkanki mórz, mity, znaczenie, symbol”

  1. […] mnie uwiodła i musiałam ją kupić w Sorrento w sklepie z biżuterią 🙂 Możesz zajrzeć do artykułu o syrenach, jeśli Cię […]

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s