Wycieczka do Czarnobyla i dlaczego by tam jechać?! Co powiesz na lunch w Czarnobylu..?

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Czarnobyl miasto
 

Wycieczka do Czarnobyla i dlaczego by tam jechać?!

Tutaj dowiesz się jak dojechać, plan jednodniowej wycieczki, miejsca w strefach radioaktywnych, dlaczego warto zapoznać się z historią Czarnobyla, czemu ruszyć na taką przygodę i wiele więcej. Plus moje osobiste doświadczenie. Część 2.

W pierwszej części (dla nerdów🤓) o Czarnobylu wyjaśniłam:
Co to za miejsce✔️
Co się stało i dlaczego✔️
Wpływ katastrofy na Ziemię, ludzi, florę i faunę✔️
Co to jest promieniowanie i czas jego rozpadu✔️ ️️
Nowy sarkofag✔️

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się o co chodzi w radioaktywności w prostu sposób oraz więcej ciekawostek na temat Czarnobyla kliknij tutaj.


ORGANIZACJA

Aby odwiedzić Czarnobyl, potrzebujesz specjalnego pozwolenia na papierze i ważnego paszportu. Nie można również wejść bez przewodnika.

Jeśli widzisz na SoMe lub słyszysz, że ktoś sam się tam wybrał (w sensie sam wjechał samochodem, a nie jest licencjonowanym przewodnikiem) – to nieprawda lub zrobił to nielegalnie. Więc jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem na własną rękę, nie marnuj czasu na wyszukiwanie jak to zrobić. Również dlaczego miałbyś to zrobić? To po prostu NIE jest mądre. Poleciałam samolotem do Kijowa, a tam z centrum o poranku pojechałam busem już z zorganizowaną grupą.

Zarezerwowałam wycieczkę z Soviet Wonders, a naszym przewodnikiem była Evgenia (nie jestem pewna, czy tak pisze się Jej imię) i był to bardzo dobry wybór. Całkowicie polecam.


REGUŁY NA TERENIE CZARNOBYLA

W strefach obowiązują zasady takie jak:

  • Podążaj za swoim przewodnikiem.
  • Nie możesz niczego dotknąć, nie możesz nawet postawić statywu na ziemi, a jeśli używasz drona (prawdopodobnie potrzebujesz również pozwolenia na to) nie możesz uruchomić go z ziemi ani żadnego innego przedmiotu.
  • Nie wolno wchodzić do żadnego budynku.
  • Są miejsca, w których nie można robić zdjęć (te miejsca są zabezpieczone).
  • Należy nosić długie spodnie, długie rękawy i buty zakrywające całkowicie stopy.
  • Nie wolno jeść ani pić na zewnątrz (tylko w kantynie lub w samochodzie).

Pamiętaj o tych zasadach, jeśli chcesz odwiedzić to miejsce, ponieważ są dla twojego bezpieczeństwa. Pomimo wielu lat od czasu katastrofy nuklearnej, to miejsce jest nadal niezwykle mocno skażone.

Słyszałam, że dobrze jest również umyć usta przed jedzeniem / piciem lub po prostu wypluć pierwszy łyk wody. Może to przesada, ale zdrowie jest priorytetem.


MOCNE NERWY

Ta podróż nie jest dla wrażliwych, jednak ja taka jestem, więc ciężko mi było tam być, uczyć się historii i na własne oczy zobaczyć, co się stało. To było mocne doświadczenie.


MIEJSCA (PRZYSTANKI)

Jednym z pierwszych przystanków jest Pomnik Trzeciego Anioła, który honoruje ludzi, którzy zginęli w katastrofie, i jest związany z Biblią (dokładnie Nowy Testament, Objawienie 8: 10-11). Niektóre osoby łączą piołun (Artemisia absinthium) z fragmentu biblijnego z nazwą Czarnobyl, co oznacza bielicę (Artemisia vulgaris).

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Czarnobyl miasto anioł

Są tam również inne pomniki ku czci ludzi, którzy sprzątali po katastrofie i zwalczali toksyczne płomienie. Z powodu bardzo wysokiej temperatury maszyny i roboty przestały działać. Niektóre osoby zostały wysłane do czyszczenia części radioaktywnych i mogły tam pracować maksymalnie 1 minutę.

Następny popularny przystanek to przerażające przedszkole. Wewnątrz są porozrzucane stare papiery i rysunki dzieci, książki. W jednym pokoju znajdują się łóżka i stare lalki, które, jak sądzę, zapoczątkowały nazwę tego miejsca.

 
 
 

Wszystkie drewniane budynki w okolicy zostały zburzone. Ceglane budynki zostały umyte specjalnymi środkami chemicznymi. Niektóre miejsca na ziemi wokół nich są nadal bardzo radioaktywne, ponieważ zanieczyszczenia spadały z dachów.

Najbardziej niebezpiecznym i radioaktywnym budynkiem jest tutaj szpital. Mogłam tam spędzić tylko 1 minutę i wyjść przez okno. Oczywiście NIE DOTYKAJĄC niczego.

 
 
 

W piwnicy tego budynku są ubrania ludzi (strażaków? Nie pamiętam), którzy ratowali świat zaraz po katastrofie. Wszystko tam zostało… Aby dostać się do środka, potrzebne są kombinezony i maski, ponieważ wszędzie jest bardzo radioaktywny pył. Trzeba także znać drogę, ponieważ główne wejście – schody są zawalone. Nie wolno wchodzić do żadnego budynku, więc robisz to na własne ryzyko. W pobliżu wejścia do szpitala znajduje się jeden z najbardziej przerażających przedmiotów w strefie – zardzewiały fotel ginekologiczny…

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Czarnobyl miasto fotel ginekologiczny

IDEALNE MIASTO….

Cały obszar podzielony jest na trzy strefy, w których znajdują się miasta: Czarnobyl i Prypeć lub Prypeć, tajne miasto Czarnobyl 2.

Z tego, co wywnioskowałam, Prypeć było „idealnym” miastem.

Były tam najlepsze sklepy (w czasach komunizmu dobrze zaopatrzony sklep był czymś rzadkim), pensje były dobre, było wiele obiektów, restauracji, kawiarni, szpitali, szkół, uczelni, przedszkoli, klubów hobby, basen, port nad rzeką i tak dalej.

Nazwano go „Miastem Kwiatów”, ponieważ ludzie byli dumni z tego, że posadzono na placu 35 000 krzewów róż. 1 róża dla jednego obywatela…

Oczywiście była to iluzja stworzona przez ZSRR, ale była prawdziwa dla ludzi, którzy mieszkali tam przez około 16 lat, dopóki wszystko się nie zmieniło pod koniec kwietnia 1986 roku.

 
 

RAJ DLA DZIKICH ZWIERZĄT

Prypec stał się rajem dla dzikich zwierząt takich jak wilki, rysie, są też konie, dwa niedźwiedzie i wiele innych. Ewoluowały w pewien sposób i dostosowały się do skażonego, radioaktywnego środowiska. To niesamowite, jak natura leczy się, gdy człowiek da jej żyć.

Uważaj więc na radioaktywne komary 😉

Istnieje również wiele uroczych bezpańskich psów, których niestety nie można głaskać.

Przez lata w chłodzącym reaktor żyły ogromne sumy, ale teraz ich nie ma… Jedną z „atrakcji” było ich wyżywienie… Czy to dziwne tylko dla mnie?!

NAJBARDZIEJ SKAŻONE

Cmentarz pojazdów w Rassokha i Czerwonym Lesie są jednymi z najbardziej skażonych obszarów na świecie.

Nazwa lasu pochodzi od rudobrązowego koloru sosny po ich śmierci od absorpcji wysokiego poziomu promieniowania. Podczas operacji po klęsce żywiołowej Czerwony Las został skopany jako „cmentarzach odpadów”. Teraz jest zielony. Kiedy jechaliśmy przez to miejsce, urządzenie Geigera oszalało. Zanieczyszczenie jest nadal bardzo duże.

Cmentarz pojazdów w Rassokha jest strefą martwą, do której nie wolno wjeżdżać. Składuje się tam około 200 ton maszyn używanych w katastrofie nuklearnej. Niech rdzewieją w pokoju!

Na terrain Rassokha nie można wjechać z tego co wiem, ale przejeżdżając przez Czerwony Las licznik Guiger – Muller szaleje i przekracza skalę…

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Czarnobyl Ukraina

LUNCH W CZARNOBYLU

Promieniowanie jest niewidoczne, więc gdy spacerujesz po okolicy, niektóre miejsca są bardziej zanieczyszczone niż inne i przewodnicy je znają. Dlatego warto być ostrożny i podążać za swoim przewodnikiem. Czasami pośrodku niczego, znajduje się małe miejsce o wysokim stopniu skażenia.

W Czarnobylu ludzie pracują, aby chronić obszar oraz na placu budowy. Jest kantyna i można zjeść lunch… To chyba najbardziej niebezpieczna rzecz jaką zrobiłam 😅😉

Lunch w kantynie Czarnobylu, blog podróże Malvina Dunder
 

BRAMKI KONTROLNE

Istnieje również wiele punktów kontrolnych, gdzie trzeba przejść przez specjalną bramkę.

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże Czarnobyl Ukraina bramki

DUGA I CZARNOBYL 2

W tajnym mieście Czarnobyl 2 znajduje się ogromne metalowe “coś” zwane Duga, które miało być używane jako system przeciwrakietowy, ale gdy zdarzyła się katastrofa nuklearna miasto zostało przestało być sekretne. Nadal można zobaczyć stary znak z napisem, że chodzenie po okolicy jest surowo zabronione i każdy zostanie zastrzelony bez ostrzeżenia.

Duga jest tak ogromna, że nie zmieści się nawet w szerokokątnym obiektywie…

 
 

MUZEUM

W Kijowie znajduje się Muzeum Narodowe Czarnobyla, w którym można dowiedzieć się o tej części historii (to NIE jest martyrologia radziecka) w bezpieczniejszy sposób niż udać się na miejsce katastrofy. Możesz także zobaczyć, jak promieniowanie niszczy DNA i mutuje żywe stworzenia pokazane na zmumifikowanym szczeniaczku.


DZIWNIE…

Czarnobyl to miasto duchów. Ludzie musieli wszystko zostawić, gdy ewakuacja miała miejsce w 1986 roku w ciągu trzech dni. Teraz jest jak dżungla, krzaki i drzewa na drogach, budynkach, placach, wszędzie. Od czasu do czasu urządzenie Geigera wydaje przerażający dźwięk, co oznacza, że ​​poziom promieniowania jest bardzo wysoki i musisz odejść.

Nawet mnie zaskakuje to, że postanowiłam zobaczyć to miejsce na własne oczy. Nie lubię rozwodzić się nad przeszłością, a zwłaszcza nad katastrofami! Nie jest łatwo być w tym miejscu i wyciągnąć konstruktywne wnioski. Jest to cienka linia, która wymaga doskonałej równowagi wewnętrznej.

Oglądaj filmy ze Strefy Radioaktywnej na moich na Instagramie (w relacjach / highlights).

Czarnobyl to miejsce jednej z największych katastrof nuklearnych, ale nie jedyne. W Rosji jest jezioro, które zostało zanieczyszczone 70 lat temu i nadal jest tak toksyczne, że żywe stworzenie nie mogło tam przeżyć dłużej niż godzinę. Oprócz Ukrainy wymienić można także Japonię, Meksyk, Morze Śródziemne i wiele innych, które ucierpiały z powodu promieniowania. A nie mamy planety B…

Niektóre z tych opowieści brzmią jak teorie spiskowe, ale w końcu studiowałam dziennikarstwo i nauki polityczne😉

 
 
 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s