Znana grecka wyspa Kreta – turkusowe wody, różowa plaża, piękna natura, wąwozy i pyszne jedzenie (wegańskie!)

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże wyspa Grecka Kreta laguna Balos

Wyspa Kreta

Ta grecka wyspa zawsze będzie miejscem przypominającym mi drzewa oliwne, kolorowe plaże, bujne zielone kaniony, soczyste słodkie pomidory, pomarańcze o smaku słońca i moje ziołowe odkrycie Dittany.

Jak zapewne już wiesz, uwielbiam odkrywać i zwiedzać jak najwięcej. Staram się usiedzieć w jednym miejscu, ale po chwili wydaje mi się, że świat wzywa mnie do przygody 🙂 Właśnie dlatego zdecydowałam się podróżować samochodem po wschodniej części wyspy. Gdybym miała więcej czasu, zdecydowanie odwiedziłabym również drugą stronę. Jeśli tam byłeś, daj mi znać komentarzach 🙂

Seitan Limania
To magiczne miejsce jest blisko lotniska, a przyroda robi naprawdę wielkie wrażenie. Wąską, krętą ulicą wjeżdżasz na szczyt, a następnie w dół na parking, a stamtąd można podziwiać widok na morze na horyzoncie i małą plażę między skałami daleko poniżej. Nie wyobrażam sobie tej plaży w szczycie sezonu, zdecydowanie lepiej odwiedzić ją wcześnie rano lub poza sezonem.

 
Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże wyspa Grecka Kreta Seitan Limania
Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże wyspa Grecka Kreta Seitan Limania

Laguna Balos
Drogi prowadzącej do tego miejsca nie należy nazywać drogą, a wiele wypożyczalni samochodów radzi, aby nie jechać tam ich samochodem 😉 Było to kilka kilometrów wyboistej, kamienistej jazdy z przystankami, aby przepuścić samochody z przeciwnego kierunku, a także przepuścić szalone, skaczące, zabawne stada kóz. Jest stromo i wąsko, ale cały ten pot jest nagradzany najbardziej niesamowitymi kolorami: turkusem, pomarańczowym-ceglanym, szałwiową zielenią i odcieniami niebieskich. Możesz wybrać się na spacer do laguny i małej wyspy lub jeszcze dalej. Słyszałam, że droga była w takim stanie po ostrej zimie, więc może teraz jest lepiej. W każdym razie jest to najlepsze miejsce do odwiedzenia.

 
Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże wyspa Grecka Kreta laguna BalosMalvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże wyspa Grecka Kreta półwysep Balos

Kissamos
To doskonała lokalizacja do zwiedzania i miejsce wypadowe w okolice.

Elafonisi jedna z niewielu różowych plaż na świecie!

Samaria Wąwóz
Kiedy odwiedziłam Kretę, miało być ciepło, ale jakiś potężny wiatr z pyłem (!) przybył z Afryki i zmienił moje plany, ponieważ słynny i duży wąwóz został zamknięty. Istnieje jednak wiele innych wąwozów i miejsc do wędrówek, więc z łatwością znalazłam zamiennik.

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże wyspa Grecka Kreta wąwóz

Chania
Stare miasto Chania jest naprawdę urocze, a greckie restauracje zachęcają do jedzenia co 5 metrów…

 

Kreteńskie jedzenie jest pyszne oraz można w nim poczuć słońce i witaminy 😉 Z początku byłam zaskoczona pozytywnie, że kuchnia grecka jest tak bogata w wegańskie pyszne potrawy, jak fasolakia, spanakopita, dolmadakia, pieczona cukinia i bakłażan i wiele innych.

Malvina Dunder blog rozwój osobisty, relacje, podróże wyspa Grecka Kreta jedzenie greckie

Przy okazji, moją ulubioną, jedną z najlepszych wegańskich marek jest grecka firma Violife z Salonik.

Kreteńczycy są bardzo gościnnymi i przyjaznymi ludźmi oraz kontynuują tradycję gościnności, więc możesz spodziewać się kieliszka raki w każdej restauracji i wielu hotelach 🙂 Raki to mocny alkohol wytwarzany z winogron (ale to nie jest wino).

Na instagram highlights więcej o pięknej Krecie.

 
 
 
Zioło, które można często pić podaną jako herbatę górską Kreteńską, w j. angielskim nazywa się \”dittany\”, łacińska nazwa Origanum dictamnus, w języku polskim nie mam pojęcia jak się nazywa, ale jest pyszna!
W Harry Potter możemy natomiast przeczytać, że jest to zioło silnie regenerujące i uzdrawiające oraz leczy z ugryzień wilkołaka… 😉
 
 
z miłością, Malvina

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s