Zwierzę Mocy Dzik – duch wojownika, gruboskórność, brak ogłady / Mity, symbolika, znaczenie i przesłanie

dzik, dzika świnia Zwierzę Mocy , znaczenie, symbol, przesłanie, właściwości. kobieca energia, relacje, rozwój osobisty, Malvina Dunder

Zwierzę Mocy Dzik znaczenia kluczowe:

Siła – wojownik – wytrzymałość – odwaga – gruboskórność – upartość – waleczność – super zmysł węchu – inteligencja – nawigacja – adaptacja do zmian w otoczeniu – karma – zamieszanie – ignorancja – nieokrzesanie – brak ogłady – porywczość


Spis treści (możesz od razu kliknąć i przejść do tego, co Cię najbardziej interesuje):
Opis oraz różnice między świnią a dzikiem
Dzik erymantyjski
Dzik kalidoński
Dzik w nordyckiej mitologii
Dzik / świnia w buddyzmie (ten fragment jest też w artykule o świni)
Celtycki bóg dzik lub świnia Moccus (ten fragment jest też w artykule o świni)
Zwierzę Mocy Dzik
Kluczowe znaczenia

Zaraz najciekawsze i najważniejsze, ale najpierw kilka słów wstępu…

Zwierzęta Mocy lub Duchy Zwierząt, totemy wywodzą się ze starych kultur, np. Indiańskiej, w której znaki, synchronizacja ze światem i Wszechświatem oraz natura były szczególnie pielęgnowane. To fascynujące jak wielka mądrość płynie z natury oraz jak wiele można się od niej uczyć, oczywiście mając otwarte oczy i wiedząc, na co zwracać uwagę.

Podczas podróży poznawałam zwierzęta w różnych częściach Ziemi, osobiście podczas wolontariatów w sanktuariach lub na “przypadkowych” spotkaniach, często słuchałam wiele ciekawostek od przewodników oraz historii i mitów od tubylców, którymi muszę się z Tobą podzielić!

Pisałam wiele na ten temat na innej stronie o zwierzętach mocy i tworzyłam karty. To wciągający świat symboliki fauny.

Każda wyprawa jest dla mnie interakcją, zbieraniem wiedzy i doświadczeń, którymi dzielę się tutaj i na moich mediach społecznościowych. Mam nadzieję, że odkryjesz tutaj cenne drogowskazy życiowe, które pomogą Ci lepiej nawigować na tym świecie…

Gdy byłam na maleńkiej wyspie Caprera (archipelag La Maddalena) spotkałam dzika na plaży 🙂 Położył się na różowym ręczniku innej osoby, sprawdził co ma w torbie, narobił sporego zamieszania wśród zaskoczonych turystów i poszedł popływać. Dostałam od Was komentarze, że to prawdziwa świnka morska 😉 Zdjęcie u góry to właśnie ten dzik, o którym mowa. Możesz też go zobaczyć poniżej na video:

Opis oraz różnice między świnią a dzikiem

Dzik i świnia są dosyć podobne i często na starych obrazach, w mitach i legendach są pokazywane wymiennie, ale jednak mają nieco inne znaczenie, dlatego dzik jest osobno. Myślę, że to co innego spotkać się z domową świnką, a co innego spotkać dzika w lesie, więc znaczenie tego jest inne. Czy też tak czujesz?

Zwierzę Mocy Świnia możesz przeczytać klikając tutaj.

Zwierzę Mocy Dzik Afrykański, guziec, Pumbą, kliknij tutaj.

Symboliczna różnica jest taka, że świnka jest domowa i ma łagodniejsze znaczenie, natomiast dzik to bardziej “zbój” z lasu, jest jeszcze bardziej nieokrzesany, bywa uparty i uważany jest od tysiącleci za wojownika. 

Dzik i świnia maja świetny zmysł węchu, potem smaku i słuchu, za to nie polegają na wzroku i podobno mają widzenie czarno-białe. 

Dziki w odróżnieniu od świnek, prowadzą głównie nocny tryb życia i mimo wszystko, unikają człowieka. Rozszerzanie się terenów mieszkalnych, wycinanie lasów i zabieranie pól spowodowało, że dziki zaczęły chodzić po miastach, ale to raczej sytuacja na nich wymusiła. Dziki również lubią błoto i tarzają się w nim, aby pozbyć się pasożytów zewnętrznych i schłodzić się. 

Szybko adaptują się do zmian i są inteligentne, szybko zapamiętują nowe tereny i nawigują. 

Świnie i dziki żyją w matriarchacie, od dwóch do pięciu samic z młodym potomstwem oraz, w sezonie rozrodczym dołącza do nich dorosły samiec.

Dzik nie jest drapieżnikiem, choć jest silny i wielki. Spotkałam kilka razy wielkiego dzika wieczorem w mieście przy lesie i niespecjalnie zwracał na mnie uwagę, ominęliśmy się trzymając na odległość i wszystko było w porządku. Podobno mama z małymi może być agresywniejsza ze względu na instynkt obronny, więc lepiej omijać.

Dzik erymantyjski

Według mitów greckich, jedną z dwunastu prac Heraklesa (dokładnie czwartą) było schwytanie żywcem Dzika Erymantejskiego, olbrzymiej, okrutnej bestii, która pustoszyła obszar góry Erymantos. Dzik był zwierzęciem Artemidy, poświęconym księżycowi, uosobieniem dzikiej esencji natury. Heraklesowi udało się schwytać dzika, ale było to potężne wyzwanie wymagające wielkiej odwagi, siły i wytrwałości. 

Dzik kalidoński

Również w mitologi greckiej to dzik Artemidy, która wysłała go na ziemię, aby ją spustoszył, za to, że ludzie nie oddali jej czci. 

Dzik w nordyckiej mitologii

Dwa bóstwa nordyckie miały dziki. Freyr, nordycki bóg płodności, posiadał dzika o imieniu Gullinbursti, który świecił w ciemności i oświetlał ścieżkę. Freya miała dzika o imieniu Hildisvini, na którym jeździła na bitwy.

Dzik / świnia w buddyzmie (ten fragment jest też w artykule o świni)

W naukach buddyjskich są trzy trucizny: ignorancja, przywiązanie i niechęć, główne przyczyny, które utrzymują czujące istoty w pułapce samsary. Mówi się, że te trzy trucizny są korzeniem wszystkich innych. Są reprezentowane w piaście koła życia jako świnia, ptak / kogut i wąż, które zjadają jedna drugą. Prowadzą one do powstania karmy, która prowadzi do odrodzenia w sześciu królestwach samsary.

Świnia – moha – ignorancja, złudzenie, zamieszanie, dezorientacja, oszołomienie.

Kogut / ptak – raga – chciwość, przywiązanie, pożądanie, zmysłowe przywiązanie, pragnienia.

Wąż – dvesha – niechęć, zła wola, awersja, nienawiść, gniew, wrogość.

Ważne, na obrazach często pokazana jest świnia nie różowa domowa, ale czarna lub dzik. Może to więc bardziej dotyczyć dzika lub czarnej świni. Ja bym to zinterpretowała jako negatywną stronę świni i dzika.

Celtycki bóg dzik lub świnia Moccus (ten fragment jest też w artykule o świni)

Moccus to celtycki bóg dzik lub świnia plemienia Lingones, utożsamiany z Merkurym. Był przywoływany jako obrońca łowców dzików i wojowników. Mięso dzika było święte wśród starożytnych Celtów i pojawia się w opisach świąt w mitologii irlandzkiej. Nazwa pochodzi od galijskiego moccos „świnia” lub „dzik”, spokrewnionego ze staroirlandzkim mucc, walijskim moch i bretońskim moc’h , wszystkie o podobnym znaczeniu.

“W The Religion of the Ancient Celts (1911) J.A. MacCulloch zauważył, że „świnia była częstym przedstawicielem spirytusu jęczmiennego lub bóstw roślinnych w Europie” oraz że „mięso zwierzęcia było często mieszane z nasionami kukurydzy lub pochowany na polach, aby promować płodność”. MacCulloch spekuluje, że to rola Moccusa jako boga płodności doprowadziła do utożsamienia go z Merkurym, którego grecki odpowiednik Hermes był kojarzony z „płodnością w stadach i stadach”.

Jouët łączy Moccusa z irlandzkim mitem w Oidheadh Chlainne Tuireann, w którym Lugh zdobywa świńską skórę Tuis, która może wyleczyć każdą ranę. Lugh jest powszechnie uważany za irlandzką formę celtyckiego boga Lugusa, odpowiednika galijskiego Merkurego. […] MacCulloch podkreśla wysoki status i prestiż, jakim cieszyły się świnie lub dziki w kulturach celtyckich, w tym w kontekstach religijnych i mitologicznych. […] Miranda Green uważa, że dzik w celtyckich kontekstach religijnych reprezentuje zarówno „wojnę z powodu ich zaciekłości i niezłomności”, jak i „dobrobyt, ponieważ wieprzowina była ulubionym celtyckim jedzeniem i odgrywała ważną rolę w ucztowaniu”. Celtyccy wojownicy nosili motywy dzików na hełmach, sztandarach i karnyksach.” Wikipedia

Zwierzę Mocy Dzik

To przesłanie, aby mierzyć się z niewygodnymi sytuacjami od razu, nie przekładać i nie unikać. Gdy zmierzysz się ze swoimi lękami, to odnajdziesz spokój.

Dzik to pewności siebie, wytrzymałość, postęp i duch wojownika.

Jeśli musisz stanąć do walki, czujesz, że to sprawa tego warta, to trzymaj się twardo na ziemi, postaraj się być nieporuszoną, mimo wszystkiego, co dzieje się na około i wykorzystaj upartość w dobrym celu, a także wytrzymałość. 

Dziki są gruboskórne i w przenośni oznacza to, że negatywne opinie innych nie robią na nich wrażenia. Nie przejmują się specjalnie innymi, są bezpośredni, czasem nawet za bardzo, ale taka ich natura. 

Dziki potrafią zwęszyć trufle, dzięki świetnemu zmysłowi węchu. Ty również możesz wyczuć dobre okazje polegając na intuicji. Szukaj skarbów ukrytych w sobie oraz w miejscach, gdzie nikt nie patrzy i nie spodziewa się odnaleźć coś ciekawego.

To również szczerość do bólu. Nie udawaj niczego przed sobą i innymi, tylko prawda może wyzwolić. 

Jeśli wiele rzeczy Cię krępuje, jak np. nawyki z przeszłości, trzymanie pozorów i kompromisów na siłę, branie na siebie obowiązków za innych, bycie grzeczną i miłą dziewczynką, aby ktoś był zadowolony, stąpanie po cienkim lodzie, aby nie naruszyć status quo, itp., to jest to sygnał, aby przestać zgadzać się na toksyczne “kompromisy”. 

Dzik to wiele bardzo męskich cech, ale również silna żeńskość, matka, która odżywia, zajmuje się i ochrania potomstwo. Broń swoich bliskich oraz swoją pracę, twórczość, odżywiaj swoje talenty i kreatywność.

Stawiaj na praktyczność i przyziemność w dążeniu do celu. 

Każdy z nas ma w sobie element dzikiej natury, która rwie się na wyprawy, przygody, z daleka od ludzi. Co to jest dla Ciebie i jak możesz to zrealizować?

W negatywie dzik ostrzega przez zaciekłością, porywczością, brutalnością, ignorancją, iluzją, zamieszaniem, w którym nic nie widać oraz brakiem ogłady. Przesłaniem dzika jest bycie praktycznym bez wielkich ceregieli, ale jako ludzie powinniśmy zachowywać się w sposób cywilizowany i robić swoje – nie krzywdząc innych. 

dzik, dzika świnia Zwierzę Mocy, zwierzęta mocy karty

Spotkajmy się na mediach społecznościowych
https://www.instagram.com/malvinadunder

Wszystkiego cudnego,

Książki i ebooki dostępne w wielu księgarniach internetowych, empik, pwn, a także tutaj – kliknij, by przejść do księgarni.

“Przygoda jaką jest życie” jest jak mapa pokazująca drogę, by wypłynąć na szerokie wody i horyzonty, piękne widoki, świeże powietrze, wolną przestrzeń, słońce, blask księżyca, niepodbite tereny i fascynujące krainy… 

Rozwój osobisty w kolorowej, bogatej i soczystej formie podróży przez życie, dosłownie i w przenośni… Książka zabierze Cię w ciekawe kierunki warte zwiedzenia, zdobędziesz Narzędzia Odkrywcy, które pomogą Ci w nawigacji po naszym zakręconym świecie. Jeśli więc, nie jesteś zadowolony z życia, wiele rzeczy i osób Cię denerwuje, to odnajdziesz tutaj swój sposób na lepszy styl życia. Po drodze trafisz również na historie i ciekawostki podróżnicze, elementy psychologii w atrakcyjnej wersji oraz nowoczesne i świeże spojrzenie na rozwój duchowy.

Twoje serce zacznie bić mocniej z pasją do życia i przygód, a nawet doświadczania różnych wyzwań, które wzmacniają Twoją odporność mentalną i mistrzostwo emocjonalne. Problemy to nie problem, tylko brak wiedzy jak je rozwiązywać. Zostaniesz atrakcyjniejszą, ciekawszą i bardziej magnetyczną wersją siebie. To rozwój bez nonsensu w stylu „myśl pozytywnie, to będziesz szczęśliwy i wszystko będzie pięknie”, tylko konkrety.

Szybko i lekko poznasz tematy: jasna identyfikacja problemów świata i ludzi; poznanie sekretów osobowości; co leży i nie leży w Twoich rękach; myślenie poszerzające horyzonty; potęga uczuć, słów, intuicji, celu, miłości, wyznaczania granic, diamentowej wartości, ważności i pewności siebie; problemy i przygody; uniwersalne prawa nawigacji po świecie i Wszechświecie; nowy Ty.

KSIĘGARNIA

Tutaj znajdziesz też “Analizę Kolorystyczną” jeśli interesuje Cię świat kolorów i paleta barw, z której jesteś stworzona. Teoria na podstawie natury i sezonów. Materiał zebrany jest na podstawie nauki tysięcy kursantek i przeprowadzonych indywidualnych analiz, biorąc pod uwagę największe wyzwania i trudności. Wiedza jest przekazana z różnych stron, by stała się jasna i możliwa do używania w życiu codziennym. 


Czytaj więcej artykułów związanych z rozwojem osobistym (umysłowym, emocjonalnym, fizycznym, intuicyjnym i duchowym), podróżami, przygodami, psychologią, kobiecą energią, związkami międzyludzkimi i relacjami romantycznymi, coachingiem, naturą, kolorami, narcyzmem, ego, toksycznymi zachowaniami i wiele więcej:

2 responses to “Zwierzę Mocy Dzik – duch wojownika, gruboskórność, brak ogłady / Mity, symbolika, znaczenie i przesłanie”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s